LAJMET NGA KOSOVA

 • Qeveria e Kosovës përgatitet për bisedimet me Serbinë

  2 Korrik, 2020

  qeveria kotiQeveria e Kosovës tha të mërkurën se po bën përgatitjet për të vazhduar bisedimet me Serbinë, me gjithë situatën e krijuar në vend pas publikimit të njoftimit të Prokurorisë së Posaçme më seli në Hagë mbi akuzat ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të Partisë Demokratike, Kadri Veseli. Materiali u përgatit për Zërin e Amerikës nga korrespondenti Leonat Shehu.

  Qeveria miratoi ...

 • 67 TË SHËRUAR DHE 113 RASTE ME COVID-19!

  1 Korrik, 2020

  IKSHPK

  Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njofton se sot më 01 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 266 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të ...

 • Edhe një viktimë nga COVID-19 në Kosovë

  1 Korrik, 2020

  KlinikAutoritetet lokale të komunës së Gjilanit kanë njoftuar se nga koronavirusi i ri ka vdekur edhe një banor i kësaj komune.

  Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, komuna e Gjilanit thotë se bëhet fjalë për pacientin I.M I lindur më 1957.

  Sipas njoftimit, kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri i ka shprehur ngushëllime familjes duke e garantuar se gjithmonë do të ...

 • Nuk hapen kufijtë me Shqipërinë, Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut

  1 Korrik, 2020

  PolizeiKomisioni Evropian vednosi që të mos hapë kufijtë me katër vende të Ballkanit Perëndimor, ndonëse rekomandimet e mëparshme ishin pozitive. Serbia dhe Mali i Zi përfitojnë.

  Serbia dhe Mali i Zi janë dy vendet e vetme të Ballkanit Perëndimor me të cilat Bashkimi Evropian ka rekomanduar hapjen e kufijve të jashtëm me 1 korrik. Në Bruksel është hartuar një listë prej 15 ...

 • Koment: Të mos personalizohet historia e Kosovës!

  30 Qershor, 2020

  ThaciZbardhja e së shkuarës në Kosovë është pa alternativë për demokratizimin dhe të ardhmen e shtetit të ri, edhe në aspektin juridik, mendon Vilma Filaj-Ballvora.

  Në dukje i prerë në fytyrë, por megjithatë me ton të qetë dhe mjaft të kontrolluar, Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi iu drejtua përmes një videomesazhi popullit: Unë do të tërhiqem menjëherë, nëse konfirmohen akuzat ndaj meje, ...

 • Thaçi: Do të jap dorëheqje nëse konfirmohen akuzat

  29 Qershor, 2020

  Hashim ThaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një deklaratë për media tha se do të jap dorëheqjen dhe do të përballet me akuzat nëse ato konfirmohen.

  Nëse aktakuza konfirmohet, unë menjëherë do të jap dorëheqje si President i juaji dhe do të përballem me akuzat.

  Ai i bëri këto komente në paraqitjen e parë publike që nga e mërkura kur zyra e Prokurorit ...

 • Lëvizja VETËVENDOSJE!: Lufta e UÇK-së ka qenë e drejtë dhe e pastër, kurse instalimi i Gjykatës Speciale ka qenë faj i madh

  29 Qershor, 2020

  Ata shqiptarë që kontribuojnë në normalizimin e Serbisë pa e njohur ajo Kosovën dhe pa dënuar krimet e luftës që ka bërë, njëkohësisht i kontribuojnë edhe gënjeshtrës serbe për “shqiptarët kriminelë”. Lufta e UÇK-së ka qenë e drejtë dhe e pastër, kurse instalimi i Gjykatës Speciale ka qenë faj i madh politik, për të cilin mbajnë përgjegjësi gjithë ata që e votuan në parlament.

  Ndiqeni fjalimin e Albin Kurtit në parlamentin ...

 • “Fletërrufeja, njollë turpi e shekullit XXI”/ Vizita dyditore në Kosovë, reagon Rama

  29 Qershor, 2020

  rama thaciDitën e sotme, kryeministri Edi Rama nisi një vizitë dyditore në Kosovë.

  I gjendur në Prishtinë, Rama shkroi në Twitter se ndodhet aty për të dëgjuar dhe mësuar më shumë pas fletë-rrufesë speciale që do të hyjë si njollë turpi e shekullit xxi në historinë botërore të drejtësisë, duke iu referuar aktakuzave të ngritura nga Prokuroria e Hagës ndaj Hashim Thaçit ...

 • Para parlamentit të Serbisë vendoset transparenti kundër krerëve të luftës së UÇK-së

  27 Qershor, 2020

  UCKPara parlamentit të Serbisë në Beograd është vendosur një transparent me fytyrat e krerëve të luftës së UÇK-së dhe krerëve politikë të Kosovës.

  Stema e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, fytyra e presidentit Hashim Thaçi, kreut të Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, kreut të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj dhe fytyra e kreut të Partisë Demokratike të Kosovës, ish-kryeparlamentarit Kadri Veseli, janë ...

 • Ursula von der Leyen: Të rifillojë dialogu Kosovë-Serbi

  27 Qershor, 2020

  Ursula von der LeyenPër herë të parë që nga marrja e postit, presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen takoi veçmas politikanë të lartë nga Kosova dhe Serbia në Bruksel.

  Që nga marrja e postit si presidente e Komisionit të BE, kjo ishte hera e parë që Ursula von der Leyen ka takuar krerë të lartë të politikës nga Kosova e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"