LAJMET NGA KOSOVA

 • “Der Spiegel”: Lufta për pushtet vendosi Avdullah Hotin kryeministër të ri të qeverisë së Kosovës

  5 Qershor, 2020

  Kosovo New GovernmentKryeministri i mëparshëm Kurti humbi në një mocion votëbesimi, tani Kosova ka një kryeministër të ri të qeverisë: konservatori Avdullah Hoti u zgjodh me një shumicë të ngushtë në parlament.

  Avdullah Hoti kryeministri i ri i qeverisë në Kosovë. Parlamenti zgjodhi politikanin konservator si Kryeministër me një shumicë të ngushtë prej 61 deputetëve nga gjithsejtë 120 deputetë. Ai zëvendëson Albin ...

 • Avdullah Hoti, kryeministër i ri i Kosovës

  3 Qershor, 2020

  New GovermentParlamenti i Kosovës me 61 vota miratoi përbërjen e qeverisë së re të koalicionit të Lidhjes Demokratike, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Nismës Socialdemokrate dhe partive të pakicave.

  Qeveria e re që do të ketë katër zëvendëskryeministra dhe 16 ministri, përbëhet nga koalicioni i Lidhjes Demokratike, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Nismës Socialdemokrate dhe partive të pakicave.

  Seanca u bojkotua ...

 • LDK-ja kërkon votimin e qeverisë së re të Kosovës – Vetëvendosje kërkon sqarime nga Kushtetuesja

  2 Qershor, 2020

  HotiLidhja Demokratike e Kosovës kërkoi sot nga kryesia e parlamentit që të mërkurën të mbahet seanca për votimin e qeverisë së re të kandidatit të saj për kryeministër Avdullah Hoti.

  Kërkesa u shtrua vetëm pak kohë pasi që Gjykata Kushtetuese e Kosovës, publikoi vendimin prej 162 faqesh me të cilin i jep të drejtë dekretit të presidentit Hashim Thaçi për ...

 • Reagimi i Albin Kurtit mbi njoftimin e Gjykatës Kushtetuese

  29 Maj, 2020

  Albin KurtiJa çka shkruan Albin Kurti në faqen e tij të Facebook-ut:

  “Mbrëmë natën, në orët e vona, morëm njoftimin nga Gjykata Kushtetuese lidhur me Aktgjykimin për dekretin antikushtetues të Presidentit.

  Le të themi qysh në fillim, se në tekst dhe nëntekst nuk gjendet shumë lidhur me çështjet kushtetuese sa me metodën e pashembullt ...

 • Kosovë: Gjykata Kushtetuese i jep të drejtë presidentit Thaçi

  29 Maj, 2020

  Gjykata KushtetueseGjykata Kushtetuese e Kosovës tha të enjten mbrëma se “Dekreti i kontestuar i Presidentit është në përputhshmëri me paragrafin 2 të nenit 82 të Kushtetutës, duke konstatuar rrjedhimisht, që votimi i suksesshëm i një mocioni mosbesimi të Kuvendit ndaj Qeverisë, nuk rezulton në shpërndarjen e detyrueshme të Kuvendit dhe mundëson formimin e një ...

 • Gjykata Kushtetuese i jep të drejtë presidentit Thaçi, jo Kurtit

  29 Maj, 2020

  Gjykata Kushtetuese në PrishtinëGjykata Kushtetuese konstatoi se mocioni i mosbesimit ndaj një qeverie në Kuvendin e Kosovës nuk rezulton në shpërndarjen e detyrueshme të kuvendit. Në këtë mënyrë i hapet rruga krijimit të qeverisë së re të Kosovës.

  Gjykata Kushtetuese e Kosovës në aktgjykimin e saj, konstatoi që dekreti i presidentit Hashim Thaçi, për ta mandatuar Avdullah Hotin nga Lidhja ...

 • Kosovë: Në pritje të vendimit të Gjykatës Kushtetuese

  28 Maj, 2020

  ushtrimet per protestenGjykata Kushtetuese pritet që gjatë së enjtes ose së premtes ta publikojë vendimin e saj pro ose kundër, lidhur me dekretin e presidentit për formimin e qeverisë së re të Kosovës.

  Ka mbetur vetëm edhe një ditë deri në afatin e fundit (29.05) që ia dha vetes Gjykata Kushtetuese për ta publikuar vendimin e saj nëse ka të ...

 • Bodo Weber: Thaçi nuk ka synime të ndershme në dialog

  28 Maj, 2020

  Bodo WeberKur dhe si mund të rifillojë dialogu? Çfarë roli do të luajë administrata amerikane dhe BE-ja? Për DW flet eksperti gjerman për Ballkanin Perëndimor, Bodo Weber.

  Deutsche Welle: Ministri i Jashtëm Federal dhe homologu i tij francez botuan javën e kaluar një artikull të përbashkët në shtypin e Kosovës dhe të Serbisë. A janë tani kushtet më të favorshme ...

 • Palmer: SHBA-të nuk i mbajnë anën askujt në Kosovë

  28 Maj, 2020

  PalmerZëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Matthew Palmer, njëherësh i dërguar i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara shpresojnë që Kosova dhe Serbia do t’u rikthehen bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre.

  Gjatë një debati mbi Angazhimin Strategjik të Shteteve të Bashkuara në Ballkanin Perëndimor, Egje dhe në Turqi gjatë ...

 • Si vlerësohet në Kosovë Gjykata Speciale

  28 Maj, 2020

  Ekaterine Trendafilova Den HaagNjë Gjykatë Speciale pritet të merret tani, 20 vjet pas luftës së Kosovës me krimet kundër njerëzimit. Pyetja se kundër cilëve anëtarë të Ushtrisë Çlirimtare UÇK, do të ngrihet akuzë është pyetje e nxehtë në Kosovë.

  Në qershor 1999, ushtarë gjermanë të KFOR-it u qëlluan në Prizren nga një makinë e markës Lada. Janë të shtëna që ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"