LAJMET NGA KOSOVA

 • Kurti, Ramës: Unë jam kryeministër në detyrë, vendimi për kufirin nuk do të jetë politik

  15 Maj, 2020

  Albin KurtiKryeministri në detyrë, Albin Kurti në një konferencë për media, tha se vendimi për hapjen graduale të kufirit me shtetin e Shqipërisë do të jetë shkencore, e jo politike.

  I pyetur për deklaratat e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama se nuk e di me kë të bisedojë në Kosovë për të filluar hapjen graduale të kufirit, shefi i ekzekutivit ...

 • Kurti: Kufizimi i lëvizjes vazhdon edhe pas 18 majit por me lehtësime të tjera

  15 Maj, 2020

  Aalbin KurtiMë 18 maj do të fillojë faza e dytë e largimit të masave restriktive në Kosovë.

  Kështu bëri të ditur sot kryeministri në detyrë, Albin Kurti në një konferencë për media. Përkundër rritjes së rasteve të javës së fundit me Covid 19, shefi i ekzekutivit, tha se kanë marrë rekomandimin pozitivë të IKShP-së.

  Ai tha se kufizimi i lëvizjes do ...

 • Borrell: Serbisë dhe Kosovës iu duhen më shumë marrëveshje

  15 Maj, 2020

  Josep BorrellPërfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian (BE) për Politikën e Jashtme dhe të Sigurisë, Josep Borrell, përshëndeti angazhimin e administratës amerikane në procesin e dialogut midis Serbisë dhe Kosovës, por nënvizoi se normalizimi i marrëdhënieve midis dy vendeve, kërkon ...

 • Kurti mesazh qytetarëve: Mos ta humbim ndeshjen në dhjetë minutat e fundit, rritja e numrit të të infektuarve është brengosëse

  14 Maj, 2020

  Albin KurtiKryeministri në detyrë, Albin Kurti së bashku me ministrin në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia kanë vizituar sot Klinikën Infektive në QKUK.

  Me këtë rast kryeministri në detyrë Kurti ka thënë se qëllimi i kësaj vizite ishte ofrimi i mbështetjes së tyre si qeveri në detyrë.

  Kurti ka kërkuar nga qytetarët respektim të masave, duke thënë se nuk duhet ta ...

 • Jo ndryshimit te kufjve – Bundestagu debaton per KFOR-in

  14 Maj, 2020

  kforTë mërkurën Bundestagu debatoi për zgjatjen e misionit të Bundeswehr-it në kuadër të KFOR-it, ku doli në pah edhe njëherë se si e shohin deputetët gjermanë zgjidhjen e konfliktit politik Serbi-Kosovë. Një përmbledhje.

  Është e njëjta procedurë çdo vit: Nga mesi i majit, deputetët gjermanë vendosin me shumicë votash zgjatjen e angazhimit të ushtarëve gjermanë të KFOR-it në Kosovë. Një vendim që ...

 • Kurti: Zyrtarët e korruptuar piskasin “Amelika, Amelika”

  13 Maj, 2020

  AlbinQeveria në detyrë e Kosovës ka mbajtur sot mbledhjen, ku ministrat në detyrë raportuan për 100-ditëshin e punës së tyre, pas përfundimit të kësaj mbledhjeje, kryeministri në detyrë, Albin Kurti mbajti konferencë për medie, në të cilën iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve.

  Ai u pyet se si e komenton faktin se po flitet që në qershor Republika e Kosovës do ...

 • Kurti numëron sukseset e 100 ditëshit, opozita përmend dështimet

  13 Maj, 2020

  qeveria KurtiQeveria aktuale do të vazhdojë punën deri në mbajtjen e zgjedhjeve të reja, ka thënë kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti.

  Në një mbledhje të qeverisë të mbajtur të mërkurën, Kurti ka thënë se “rruga përpara janë zgjedhjet e lira dhe demokratike, me masa mbrojtëse për shëndetin ...

 • Vazhdon të rritet numri i të infektuarve me COVID-19, sot 24 raste të reja dhe 14 të shëruar

  12 Maj, 2020

  QKUK-Infektivja-Prishtine-24 raste të reja me COVID-19 janë shënuar sot në Kosovë, ndërkohë 14 pacientë janë shëruar, ka bërë të ditur IKSHPK-ja.

  Gjithsej sot janë kryer 257 mostra dhe rastet pozitive janë nga Gjilani, Prishtina, Vushtrria, Mitrovica, Kamenica dhe Ferizaj. Më së shumti raste janë shënuar në Gjilan – 14.

  “Rastet pozitive janë raste kontakti nga: komuna e Gjilanit 14 raste (sipas ...

 • Lajçak, kundër idesë së shkëmbimit të territoreve

  11 Maj, 2020

  LajcakI dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha se është kundër idesë për shkëmbim territoresh midis këtyre dy vendeve.

  Në një postim në Twitter, Lajçak tha se dialogu që udhëheq BE-ja, ka për qëllim arritjen e një marrëveshjeje ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë.

  “Një gjë e tillë duhet të jetë ...

 • Kurti letër PE-së: Presidenti i mbështetur nga disa parti po improvizon një skenar antikushtetues

  9 Maj, 2020

  Albin KurtiKryeministri në detyrë, Albin Kurti, i është drejtuar me një letër Komitetit për Punë të Jashtme të Parlamentit Evropian.

  Ai përmes kësaj letre ka thënë se presidenti i Kosovës i mbështetur nga disa parti po improvizon një skenar antikushtetues.

  “Me arsyetimin se kushtet që duhet përmbushur për organizimin e zgjedhjeve nuk ekzistojnë, Presidenti, i mbështetur nga disa parti politike, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"