LAJMET NGA KOSOVA

 • Daçiq: Kompromisin e dikton gjendja reale në terren

  5 Korrik, 2021

  DacicIntervistë ekskluzive me Ivica Daçiq, kryetar i Parlamentit të Serbisë. Daçiq flet për dialogun, njohjen e pavarësisë së Kosovës, krimet, përdhunimet, gjenocidin në B-H.

  Deutsche Welle: Ai ka lindur në Prizren. Fakultetin e shkencave politike në Beograd e ka mbaruar si studenti më i mirë i brezit të tij, por në vitin 1990 Ivica Daçiq u fut në politikë. Daçiq ka ...

 • Bashkimi Evropian dhe Jansha – atëherë dhe tash

  1 Korrik, 2021

  Kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansha. Ishte dita e Vitit të Ri 2008 dhe Sllovenia e vogël kishte marrë përsipër presidencën gjashtëmujore të Bashkimit Evropian, për herë të parë.

  Brukseli ishte në atmosferë festive, pasi po bëhej histori. Ishte hera e parë që një nga vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore, që i ishte bashkuar klubit më pak se katër vjet më herët, ishte në krye ...

 • Kurti: Mund të ketë studime, por Ujmani është i Kosovës

  30 Qershor, 2021

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se është detyrë e institucioneve që Liqenin e Ujmanit ta konsiderojnë si “liqe artificial të Kosovës”.

  “Qëndrimet tona në lidhje me Ujmanin janë të njëjta”, tha Kurti në një konferencë për media të mërkurën (30 qershor) pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës.

  Shtetet e Bashkuara u kanë dorëzuar javën e kaluar, Qeverisë së Kosovës ...

 • Von Cramon: Optimiste për afrim qëndrimesh Kosovë-Serbi

  30 Qershor, 2021

  Viola von CramonRaportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, gjatë vizitës dy ditore në Prishtinë, kritikoi Francën për qëndrimin negativ rreth heqjes së vizave për Kosovën.

  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, tha në Prishtinë (29.06) se është optimiste se në muajt e ardhshëm do të ketë përafrim të qëndrimeve në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi. ...

 • Shërbimet e internetit nuk përfshihen në heqjen e tarifave të roaming-ut

  29 Qershor, 2021

  Fotografi ilustruese. Qytetarët e Kosovës gjatë qëndrimit në njërin nga gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor, nga 1 korriku i këtij viti, nuk do të paguajnë asnjë pagesë shtesë për thirrjet e realizuara telefonike dhe mesazhet e pranuara e të dërguara, thotë Nazim Rahimi, kryetar i Bordit të Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare (ARKEP). Sa i përket shfrytëzimit të internetit, priten pako me ...

 • Gashiq e padëshiruar në Gjakovë, qeveria hesht

  29 Qershor, 2021

  Familjarët e personave të pagjetur në gjatë një tubimi në Prishtinë më 30 gusht 2018, për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të të Zhdukurve.Kthimi i Dragica Gashiqit, me përkatësi serbe, për të jetuar në Gjakovë ka nxitur reagime brenda kësaj komune, por një protestë para banesës së saj nga ana e familjarëve të personave të pagjetur, e paralajmëruar për të hënën, është anuluar.

  Dragica Gashiq thotë ...

 • Albin Kurti në lidhje me raportit me Serbinë, potencon katër qëndrime të rëndësishme për ecjen përpara…

  28 Qershor, 2021
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti.Fjala e Albin Kurtit në mbledhjen e XLIV të Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes VETËVENDOSJE!
  … Sa i përket politikës së jashtme, Kosova është duke zhvilluar një diplomaci intensive dhe shumë më cilësore se në vitet e shkuara. Kurrë nuk ka pasur për vetëm tre muaj më shumë vizita të udhëheqësve ...
 • Kurti e Çanak diskutojnë për të pagjeturit

  28 Qershor, 2021

  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti me kryetarin e Lidhjes Socialdemokrate të Vojvodinës, Nenad Çanak.Kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe kryetari i Lidhjes Socialdemokrate të Vojvodinës, Nenad Çanak, janë pajtuar të hënën se Serbia duhet t’i hapë arkivat, si dhe të japë më shumë informacione për varrezat masive, që dyshohet se janë në këtë shtet.

  Sipas një komunikate për media nga kryeministria, Kurti është cituar të ...

 • KURTI: S’KA MË MINI-SCHENGEN, RAMA, VUÇIQI DHE ZAEVI VAZHDOJNË PROJEKTIN

  28 Qershor, 2021

  rama vucic zaevKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama do të marrë pjesë nesër përmes një paraqitje me video në një konferencë për “mini Schengenin”. Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq si dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, do të marrin pjesë gjithashtu në takim.

  Rama, Vuçiq dhe Zaev e kishin nënshkruar një deklaratë ...

 • Beteja juridike mes kishës e universitetit për tokën në kampus

  25 Qershor, 2021

  Kisha ortodokse serbe Krishti Shpëtimtar, në kampusin e Universitetit të Prishtinës - 24 qershor 2021 Kanë mbetur edhe dy muaj deri kur Gjykata Themelore e Prishtinës, pritet të shqyrtojë çështjen se kush e ka të drejtën e shfrytëzimit të tokës mbi 4 hektarëshe, në kampusin e Universitetit të Prishtinës (UP), ku gjendet edhe një kishë ortodokse. Për këtë tokë do të përballen në gjykatë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"