LAJMET NGA KOSOVA

 • Ka përfunduar takimi i presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani me emisarin special të SHBA-së për dialogun Kosovë – Serbi, Gabriel Escobar.

  19 Tetor, 2022

  Osmani Escobar2Pas takimit nikoqirja dhe mysafiri janë deklaruar për media.

  Osmani: Serbia nuk po implementon marrëveshjet e nënshkruara

   

  E para e vendit, Vjosa Osmani tha me Escobarin kanë diskutuar tema të ndryshme, teksa ka kritikuar Serbinë për mosimplementim të marrëveshjeve. Ajo tha se SHBA-të duhet të anghazhohen në rajon, sepse aq më shumë që angazhohen ato rezultatet janë të kapshme.

  “Historia e ...

 • Gërvalla në OKB: Serbia donte të na zhdukte nga harta

  19 Tetor, 2022

  DonikaKa përfunduar seanca e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, në të cilën është prezantuar raporti gjashtëmujor i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres për punën e UNMIK-ut.

   

  Gërvalla në OKB: Babi im është vrarë nga Serbia

  Zëvendëskryeministrja e Kosovës, njëherit ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla, para se të përfundojë seanca iu kundërpërgjigj, ministrit të ...

 • Lajçak në Beograd, energjia dhe targat temë diskutimi

  17 Tetor, 2022

  Lajcak VucicPas vizitës në Prishtinë javën e kaluar, i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, po qëndron në Beograd, për të takuar presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Çështja e energjisë dhe targave, thuhet se do të jetë tema e diskutimit.

   

  Lajçak javën e kaluar ka takuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, ndërsa ...

 • Kushte të reja për liberalizimin e vizave me Kosovën?

  17 Tetor, 2022

  schengen vizaPresidenca Çeke e Këshillit Evropian, pas takimit të grupit punues, tha se është e domosdoshme që të qartësohen edhe disa çështje për të çuar përpara liberalizimin e vizave për Kosovën.

   

  Grupi punues i Këshillit të BE-së diskutoi për herë të parë çështjen e liberalizimit të vizave për Kosovën, dhe Komisioni Evropian, rikonfirmoi edhe njëherë se Kosova i ka përmbushur ...

 • Kosovë: përgatitjet për ngrohje gjatë dimrit

  17 Tetor, 2022

  largpercuesiRrahim Beqiri, banor i Prishtinës, merr 110 euro në muaj ndihmë nga shteti, me të cilat mban familjen, gruan dhe djalin 11 vjeç. Ai thotë se në pamundësi për të gjetur një punë të rregullt, me këto të ardhura e ka të vështirë të sigurojë ngrohje për këtë dimër. Viteve të kaluara e kishin ndihmuar miqtë me drunj, por ...

 • Lajçak: Kosova dhe Serbia të mos e shpërdorojnë mundësinë për një marrëveshje para vitit 2024

  14 Tetor, 2022

  Lajcak KurtiI dërguari i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, tha të enjten se Kosova dhe Serbia nuk duhet të shpërdorojnë mundësinë e arritjes së një marrëveshjeje për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre para zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian në vitin 2024.

   

  Ai i bëri këto komente pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti në ...

 • Liberalizimi i vizave sot në rend dite në BE

  13 Tetor, 2022

  flamuj euSot Grupi Punues në kuadër të Këshillit Evropian do të nisë procedurat për liberalizimin e vizave. Futja e Kosovë në agjendë nga Presidenca Çeke, po shihet si hap shumë i rëndësishëm dhe pozitiv.

   

  Sot tema e liberalizmit të vizave për Kosovën është vendosur në tavolinën e Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian. Lajmi është konfirmuar për Radio Kosovën nga Zyra ...

 • Baerbock: Serbia nuk mund të hyjë në BE pa njohur Kosovën

  13 Tetor, 2022

  Annalena DonikaMinistrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz takon homologen e saj gjermane në Berlin. Dy kryediplomatet rikonfirmuan domosdoshmërinë e njohjes reciproke mes Serbisë dhe Kosovës.

   

  Ministrja gjermane e Punëve të Jashtme, Annalena Baerbock, theksoi se Serbia nuk mund të hyjë në BE pa njohur Kosovën. „Si qeveri gjermane, ne kemi një qëndrim shumë, shumë të qartë për njohjen”, tha Baerbock. ...

 • Komisioni i BE: Marrëveshja Kosovë-Serbi urgjente për avancim në rrugën evropiane

  13 Tetor, 2022

  AlbinKomisioni i BE-së në Raportin e Progresit në pjesën për Kosovën konstaton arritje, por edhe shumë sfida në rrugën e saj të integrimit evropian.

   

  Komisioni i BE-së konstaton, se në dialogun me Serbinë Kosova duhet të tregohet më shumë konstruktive dhe se marrëveshja gjithëpërfshirëse ligjërisht e obligueshme është urgjente e thelbësore për t’ua mundësuar të dy vendeve avancimin në rrugën drejt BE-së. ...

 • Blinken: Nevojë për intensifikimin e dialogut Kosovë Serbi

  12 Tetor, 2022

  Antony BlinkenPas telefonatës me Antony Blinken, Kurti shprehet se u bisedua për marrëveshjen Kosovë-Serbi ligjërisht të obligueshme me njohje reciproke, kurse Vuçiq për dëshirën e administratës amerikane për zgjidhje të shpejtë.

   

  Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, zhvilloi biseda telefonike të ndara me dy udhëheqësit kryesorë të Kosovës dhe Serbisë, kryeministrin Albin Kurti dhe Presidentin Aleksandër Vuçiq. Në një njoftim ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"