LAJMET NGA KOSOVA

 • Kryeministri në detyrë Kurti dorëzoi në Gjykatën Kushtetuese komentet në lidhje me dekretin e shpallur nga Presidenti

  8 Maj, 2020

  Gjykata Kushtetuese 2Pas dorëzimit të komenteve nga LDK-ja, Presidenti Thaçi dhe Kryeparlamentarja Vjosa Osmani, sot, edhe Kryeministri në detyrë   z. Albin Kurti, dorëzoi komentet në lidhje me kërkesën Nr. KO 72/20, pranë Gjykatës Kushtetuese, për dekretin e shpallur nga Presidenti, pak para orës 16.00 të premten e datës 30 prill, para festave të majit.

  Ndër të tjera, bazuar në argumentet ...

 • Varhelyi flet për vizat dhe idenë për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë

  7 Maj, 2020

  Oliver VarhelyiKomisionari i Bashkimit Evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi, Oliver Varhelyi ka folur të enjten para deputetëve të Parlamentit Evropian për rezultatet e Samitit të Zagrebit, i cili është zhvilluar një ditë më herët përmes një vide-konference.

  Ai e ka quajtur si shumë të rëndësishme deklaratën e miratuar nga ajo konferencë dhe zotimin e dyanshëm për një perspektivë evropiane për ...

 • Kosovë: Kundërshtohet ashpër mundësia e ndryshimit të kufirit me Serbinë

  7 Maj, 2020

  BorellKreu i diplomacisë evropiane, Joseph Borrell, e ka lënë të hapur mundësinë e ndryshimit të kufirit Kosovë-Serbi, nëse palët pajtohen për këtë në kuadër të dialogut. Ky qëndrim nxiti reagime të forta në Prishtinë.

  Në Prishtinë është kundërshtuar ashpër një qëndrim i kreut të diplomacisë evropiane, Jozeph Borrell, i cili e ka lënë të hapur mundësinë e ndryshimit të kufirit ...

 • BE ‘ia ndalon’ Thaçit të paraqitet me flamurin e Kosovës në Samit

  5 Maj, 2020

  Flamujt BallkanShtetet pjesëmarrëse në Samitin e Zagrebit që do të mbahet nesër më 6 maj do të paraqiten pa kurrfarë simbole shtetërore. Një vendim i tillë është marrë për shkak të pjesëmarrjes së Republikës së Kosovës në këtë Samit.

  Të gjithë liderët shtetëror që do të marrin pjesë, përfshirë edhe presidentin Hashim Thaçi, në këtë samit që do të realizohet ...

 • Vetëvrasje në karantinë/ Polemika në Kosovë për vdekjen e 26-vjeçarit nga Gjilani

  4 Maj, 2020

  Prishtina26-vjeçari që i dha fund jetës në Qendrën e Studentëve vetëm një ditë pas riatdhesimit nga Gjermania, nuk kishte pasur asnjë dokument që tregonte se kishte probleme shëndetësore për t’ia mundësuar lirimi nga karantinimi.

  Sipas zyrtarëve të Ministrisë së Shëndetësisë, të ndjerit me inicialet A.M i ishin bërë kontrollet nga ekipet mjekësore dhe gjendja shëndetësore e tij ka qenë e ...

 • Kryeministri në detyrë Kurti i dërgon kërkesë për opinion Komisionit të Venedikut në lidhje me kompetencat e Presidentit për propozimin e mandatarit

  2 Maj, 2020

  AlbinDje, me datën 1 Maj 2020, Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka dërguar kërkesë për opinion në Komisionin e Venedikut në lidhje me kompetencat e Presidentit të Kosovës në shpërndarjen e Kuvendit dhe në kompetencat e tij për propozimin e mandatarit për Kryeministër të vendit, pas mocionit të suksesshëm të mos-besimit.

  Në linjë me situatën e ...

 • Kurti: Vendimi i Kushtetueses nuk prejudikon vendimin përfundimtar, mos të entuziazmohemi

  1 Maj, 2020

  AlbinKryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese lidhur me pezullimin e dekretit të presidentit Hashim Thaçi ndaj mandatarit Avdullah Hoti.

  Sipas tij, qeveria konsideron që vendosja e masës së përkohshme është në interesin publik dhe gjithashtu i shërben administrimit të drejtësisë.

  Megjithatë, sipas Kurtit, është e nevojshme të kujtojmë që ky pezullim nuk ...

 • Gjykata Kushtetuese pezullon dekretin e Thaçit për qeverinë

  1 Maj, 2020

  Gjykata Kushtetuese 2Gjykata Kushtetuese në Kosovë ka vendosur në favor të kërkesës së Lëvizjes Vetëvendosje për të pezulluar zbatimin e dekretit të presidentit Hashim Thaçi deri më 29 maj, derisa të shqyrtojë lëndën e dërguar nga kjo parti, lidhur me kushtetutshmërinë e vendimit të presidentit.

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi më 30 prill ka njoftuar se ka dekretuar kandidatin e ...

 • Gjykata Kushtetuese do të trajtojë me përparësi dekretin për mandatarin e ri

  1 Maj, 2020

  Gjykata KushtetueseGjykata Kushtetuese e Kosovës tha të premten se do të shqyrtojë me urgjencë kërkesën e lëvizjes Vetëvendosje për vlerësimin e kushtetutshmërisë së dekretit të presidentit Hashim Thaçi që i propozon parlamentit të Kosovës, Avdullah Hotin nga Lidhja Demokratike mandatar për formimin e qeverisë së re të Kosovës.

  Lëvizja Vetëvendosje kërkoi nga Gjykata edhe vendosjen e masës ...

 • Kosovë: Presidenti dekreton mandatarin për formimin e qeverisë së re

  30 Prill, 2020

  ThaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, shpalli të enjten dekretin me të cilin i propozon parlamentit të Kosovës, Avdullah Hotin nga Lidhja Demokratike për formimin e qeverisë së re të Kosovës.

  Në dekret thuhet se zoti Hoti ka 15 ditë afat për të paraqitur përbërjen e qeverisë së re dhe të kërkojë miratimin e saj në parlamentin e Kosovës.

  Presidenti Thaçi e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"