LAJMET NGA KOSOVA

 • IKShPK: prej 1035 mostrave kemi 294 raste pozitive, 17 të vdekur dhe 482 të shëruar!

  15 Dhjetor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.035 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 294 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 149 raste, Pejë 20 raste, ...
 • Serwer: Madeleine Albright do të përfshihet në bisedimet Kosovë – Serbi

  14 Dhjetor, 2020

  Zonja Madeleine-AlbrightProfesori në universitetin “Johns Hopkins” Daniel Serwer, njohës i mirë i  çështjeve në Ballkan, ka paralajmëruar përfshirjen e ish-Sekretares amerikane të Shtetit, Madeleine Albright, në bisedimet Kosovë – Serbi.

  Në një intervistë për televizionin serb N1, Serwer ka thënë se zonja Albright do të përfshihet në bisedime, pavarësisht se çfarë mendojnë për të serbët.

  “Nuk është e rëndësishme se çfarë ...

 • IKShPK: prej 1327 mostrave kemi 329 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 555 të shëruar!

  14 Dhjetor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.327 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 329 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 149 raste, Pejë 20 ...
 • IKShPK: prej 1314 mostrave kemi 462 raste pozitive, 12 të vdekur dhe 536 të shëruar!

  13 Dhjetor, 2020
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.314 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 462 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 175 raste, Mitrovicë 55 raste, Fushë-Kosovë 30 ...
 • IKShPK: prej 1555 mostrave kemi 524 raste pozitive, 12 të vdekur dhe 566 të shëruar!

  12 Dhjetor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.555 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 524 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 198 raste, Pejë 38 ...
 • IKShPK: prej 1775 mostrave kemi 590 raste pozitive, 13 të vdekur dhe 696 të shëruar!

  11 Dhjetor, 2020
  Maska
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar 1.775 gjithsej mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 590 raste pozitive. Rastet pozitive janë ...
 • IKShPK: prej 1595 mostrave kemi 562 raste pozitive, 13 të vdekur dhe 761 të shëruar!

  10 Dhjetor, 2020
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.595 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 562 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 223 raste, Podujevë 47 raste, Mitrovicë 39 ...
 • Osmani: Serbia të pranojë peshën historike të kryerjes së gjenocidit kundër shqiptarëve

  9 Dhjetor, 2020

  Vjosa OsmaniNë Ditën ndërkombëtare të përkujtimit dhe nderimit të viktimave të krimeve të gjenocidit, familjarët e personave të pagjetur në Kosovë, kërkuan drejtësi dhe u bën thirrje institucioneve vendore dhe faktorit ndërkombëtar, që t’i bëjnë presion Serbisë, të japë të dhëna për personat e vrarë, që mund të jenë të varrosur në varreza masive në territorin e Serbisë.

  Kuvendi i ...

 • Seancë në Kongres: Angazhimi amerikan, i nevojshëm për zgjidhjen e problemeve të Balkanit

  9 Dhjetor, 2020

  Mr Eliot EngelEkspertë të Ballkanit i bëjnë thirrje administratës së ardhshme të drejtuar nga Joe Biden që të shtojnë vëmendjen ndaj Ballkanit dhe të bashkëpunojnë me Bashkimin Evropian për të zgjidhur problemet e mbetura në rajon. Ballkani ishte në qendër të një seance të Komisionit të Jashtëm të Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan. Siç njofton kolegia Keida Kostreci, ...

 • Çun Lajçi: Për bukuri

  9 Dhjetor, 2020
  BurraPër bukuri
  Jetuem kështu siç po na shihni
  bardh e zi pa ngjyra
  me ftyrën e Zotit e teshat e tërziut
  u lamë prrojeve aty ku pinë ujë drangojt
  Tirq e xhubleta n’fi e n’hi i zbardhëm
  gardhiqeve i thamë kur rreziti dielli
  e fryni era
  Siç po na shihni jetuem
  s’ishim barkaleca se me kore buke u ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"