LAJMET NGA KOSOVA

 • James Pardew: Diplomacia amerikane favorizon sot Serbinë

  7 Prill, 2020

  James PardewIsh-diplomati amerikan, James Pardew në shkrimin me titull: “Ndërkohë që Covid ka përfshirë botën, Uashingtoni merret me lojra të fëlliqura në Ballkan” i kërkon Grenellit të mos merret me Ballkanin, se nuk ka kompetencë.

  The Hill, një gazetë interneti botoi dje të dielën, më 5 prill, një shkrim të James Pardew me titull: “Ndërkohë që Covid ka përfshirë botën, ...

 • Ku është VETNDËRGJEGJËSIMI…..”Kukamçefti’ është loja që NE po bëjmë me Covid-19.

  6 Prill, 2020

  Tritan Kalo“Ku është VETNDËRGJEGJËSIMI…..”Kukamçefti’ është loja që NE po bëjmë me Covid-19. Dyndemi rrugëve për 8 orë midis orëve 05:00 – 13:00, dhe më pas NE vijojmë dhe e gënjejmë veten, se po i fshihemi rrezikut të infektimit prej tij, duke qëndruar të mbyllur në shtëpi deri të nesërmen, kur tia mësyjmë sërisht rrugëve të qyteteve tona….Për fatin tonë ...

 • BE-ja emëron zyrtarisht të dërguarin e posaçëm për bisedimet Kosovë – Serbi

  3 Prill, 2020

  LajcakKëshilli Evropian emëroi të premten edhe zyrtarisht diplomatin sllovak Miroslav Lajçak si të dërguarin e saj të Posaçëm për bisedimet ndërmjet Prishtinë dhe Beogradit dhe çështje tjera të Ballkanit Perëndimor.

  Në një njoftim të Këshillit Evropian thuhet se “detyrat e përfaqësuesit të ri të Posaçëm të Bashkimit Evropian, do të jenë normalizimi gjithëpërfshirës i marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, përmirësimi ...

 • LVV-së i kërkohet një mandatar i ri për krijimin e qeverisë

  3 Prill, 2020

  Albin KurtiTë gjitha partitë politike, pos Vetëvendosjes, janë deklaruar për krijimin e një qeverie të re në Kosovë. Vetëvendosja kërkon zgjedhje të reja

  Kryeministri i Kosovës në detyrë, Albin Kurti, tha se presidenti nuk po e kryen funksionin e tij neutral, por ka synim politik dhe personal. Këtë reagim Kurti e bëri pasi që presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi zyrtarisht ...

 • Gjermania, Franca dhe Italia mbështesin heqjen e tarifave ndaj mallrave serbe

  2 Prill, 2020

  AmbasadoretAmbasada e SHBA-së në Kosovë u shpreh kundër reciprocitetit që u vendos nga qeveria e Kosovës, pas heqjes së tarifës ndaj mallrave të Serbisë.

  Ambasadorët e Gjermanisë, Francës, Italisë dhe disa vendeve tjera të BE-së e kanë mirëpritur vendimin e qeverisë së Kosovës për heqjen e tarifës 100% ndaj mallrave të Serbisë. Qeveria e Kosovës hoqi tarifat, por vendosi masë ...

 • Shtetet e Bashkuara kundër vendimit të qeverisë së Kosovës për reciprocitet ndaj Serbisë

  2 Prill, 2020

  flamujt SHBAShtetet e Bashkuara u shprehën të pakënaqura me vendimin e qeverisë në detyrë të Kosovës për heqjen e tarifave ndaj mallrave serbe dhe zëvendësimin e tyre me masa reciproke ndaj Serbisë.

  Në një komunikatë të kësaj ambasade thuhet e “Shtetet e Bashkuara ishin të qarta se Kosova duhet të heqë të gjitha tarifat dhe të mos krijojë barriera të ...

 • Kosova heq tarifën 100% ndaj Serbisë – vendos masa reciprociteti tregtar

  2 Prill, 2020

  AlbinKryeministri i Kosovës në detyrë Albin Kurti, pasi hoqi tarifën 100% ndaj mallrave serbe e vendosi reciprocitet tregtar, tha se ky vendim mbetet në fuqi deri më 15 qershor kur do të bëhet një vlerësim i gjithëmbarshëm.

  Që nga mesnata e së martës Kosova hoqi tarifat 100% ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjes e Hercegovinës, tarifa këto të vendosura që ...

 • Vendoset reciprociteti ndaj Serbisë, shfuqizohet taksa

  1 Prill, 2020

  KurtiQeveria në detyrë e Kosovës ka marrë vendim që të shfuqizojë tarifat ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina dhe të fillojë me zbatimin e masës së reciprocitetit ndaj Serbisë.

  Kryeministri në detyrë Albin Kurti ka thënë se vendimi obligon që në marrëdhëniet me Serbinë, emërtimet te certifikatat fitosanitare dhe dokumentet tjera përcjellëse si dhe në certifikatat veterinare ...

 • Kurti flet për “të fortët e LDK-së” dhe “nënshtrimin e tyre ndaj agjendës së presidentit”

  1 Prill, 2020

  https://youtu.be/p5ysj5CSKsk

  Albin Kurti e ka quajtur të pabesueshëm nënshtrimin e disa zyrtarëve të LDK-së ndaj, siç tha ai, agjendës së presidentit Hashim Thaçi.

  Në intervistën dhënë në emisionin “Desku” në KTV, Kurti foli për atë që ngjau para dhe pas mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë që drejton ai.

  Ai foli për disa zyrtarë të LDK-së që nuk garuan në zgjedhje, por që u fuqizuan brenda partisë pas takimit me ambasadorin amerikan Richard Grenell.

  “Për ...

 • “Frankfurter Allgemeine Zeitung”: Në Kosovë, BE-ja nuk po arrin t’i kundërvihet diplomacisë së shantazhit të Grenellit

  1 Prill, 2020
  Albin KurtiGazeta konservatore dhe më proamerikane e Gjermanisë, “Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ), thekson në një analizë se rrëzimi i qeverisë së Kosovës e destabilizon rajonin.

  BE-ja përkrahu qeverinë e Albin Kurtit, pasi ai premtoi se do të jetë kryeministri i parë kosovar, i cili seriozisht do të luftonte korrupsionin dhe nepotizmin. Shqetësuese, sipas FAZ, është se Shtetet e Bashkuara ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"