LAJMET NGA KOSOVA

 • IKShPK : prej 1559 mostrave kemi 596 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 136 të shëruar!

  10 Nentor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.559 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 596 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë raportuar 5 raste të vdekjes me ...
 • Kadri Veseli para gjykatës: Jam i pafajshëm për të gjitha akuzat

  10 Nentor, 2020

  Kadri VeseliIsh kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, tha të martën se është i pafajshëm për të gjitha akuzat e Prokurorisë së Posaçme e cila e ngarkon atë për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

  Zoti Veseli u paraqit në Gjykatën e Posaçme në Hagë, disa ditë pasi dha dorëheqje nga të gjitha funksionet politike për t’u përballur ...

 • Osmani: Nuk është momenti që të vazhdohet dialogu me Serbinë

  10 Nentor, 2020

  VjosaNë një intervistë ekskluzive për DW, Vjosa Osmani presidente e Kosovës në detyrë flet për procesin në Gjykatën Speciale, dialogun me Serbinë, rolin e Gjermanisë e presidentit të zgjedhur amerikan, Biden në këtë proces.

  Deutsche Welle: Zonja presidente në detyrë dhe kryetare e Kuvendit, pak ditë më parë ju morët detyrën e Presidentes së Kosovës ashtu siç e parashikon kushtetuta, ...

 • Hashim Thaçi, para gjykatës: Akuzat nuk qëndrojnë; deklarohem i pafajshëm për të gjitha pikat

  9 Nentor, 2020

  HTHIsh presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha së është i pafajshëm përballë akuzave për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

  Ai u paraqit të hënën në Gjykatën e Posaçme në Hagë, disa ditë pasi dha dorëheqjen për t’u përballur me akuzat e Prokurorisë së Posaçme, e cila e ngarkon atë për krime luftë dhe krime kundër njerëzimit.

  Zoti Thaçi akuzohet për ...

 • Jakup Krasniqi para gjykatësit në Hagë

  9 Nentor, 2020

  Jakup KrasniqiIsh zëdhënësi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Jakup Krasniqi, hodhi poshtë të hënën akuzat e Prokurorisë së Posaçme me seli në Hagë e cila e ngarkon atë për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

  Zoti Krasniqi, ish kryetar i Parlamentit të Kosovës, sipas prokurorisë akuzohet nën dyshimet për përfshirje në veprat përndjekje dhe burgosje, ndalim arbitrar, akte të tjera ...

 • IKShPK : prej 1712 mostrave kemi 637 raste pozitive, 13 të vdekur dhe 104 të shëruar!

  9 Nentor, 2020
  armiku corona jo maskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.712 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 637 raste pozitive.
 • IKShPK : prej 1794 mostrave kemi 730 raste pozitive, 11 të vdekur dhe 75 të shëruar!

  8 Nentor, 2020
  frenoni covid 19Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.794 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 730 raste pozitive.
  Brenda 24 ...
 • IKShPK : prej 1137 mostrave kemi 491 raste pozitive, 12 të vdekur dhe 66 të shëruar!

  7 Nentor, 2020
  risk1137 TESTIME, 66 TË SHËRUAR DHE 491 RASTE ME COVID-19!
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.137 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej ...
 • Hagë: ABC-ja e procedurës

  6 Nentor, 2020

  gjykata_specialeKatër të akuzuarit nga Kosova u sistemuan në mjediset e paraburgimit të Dhomave Speciale të Kosovës në Hagë dhe presin proceset që fillojnë të hënën.

  Katër ish-drejtuesit nga Kosova të akuzuar nga Dhomat Speciale të Kosovës në Hagë, kanë arritur në mjediset e paraburgimit të Gjykatës së Hagës i bëri të ditur Deutsche Welles, zyra e mediave të Dhomave Speciale. ...

 • IKShPK : prej 1827 mostrave kemi 728 raste pozitive, 12 të vdekur dhe 60 të shëruar!

  6 Nentor, 2020
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.827 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"