LAJMET NGA KOSOVA

 • Deimel: BE-SHBA me përfytyrime të ndryshme për mënyrën e marrëveshjes Kosovë-Serbi

  26 Mars, 2020

  DeimelEkspertja për Ballkanin, Johanna Deimel shikon në krizën e re politike në Kosovë gabime strategjike të Albin Kurtit, por, sipas saj edhe qëndrimi refuzues i presidentit Thaçi nuk ndihmoi në tejkalimin e hendeqeve.

  Deutsche Welle: Kosova ndodhet në krizë politike, sikur nuk mjafton kriza e Coronës, qeveria u rrëzua pas mocionit të mosbesimit. Pse dështoi kaq shpejt Albin Kurti?

  Johanna Deimel: Po ...

 • Bie qeveria e Kosovës

  26 Mars, 2020

  Parlamente KSParlamenti i Kosovës miratoi me 82 vota mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë së Kosovës, që u hodh nga Lidhja Demokratike e Kosovës.

  Mocioni pasoi shkarkimin e ministrit të Brendshëm nga radhët e saj, Agim Veliu nga ana kryeministrit Albin Kurti javën e kaluar, për shkak të mospajtimeve rreth deklarimit apo jo të gjendjes së jashtëzakonshme.

  Lidhja Demokratike, akuzoi kryeministrin Kurti ...

 • Vjosa Osmani thirrje deputetëve që mos përkrahin mocionin e mosbesimit

  25 Mars, 2020

  VjosaKryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani i ka bërë thirrje të gjithë deputetëve mos të përkrahin mocionin për rrëzimin e qeverisë Kurti, përkundër që këtë mocion e ka iniciuar LDK-ja, partia e saj. Kryeparlamentarja tha se Kosova s’ka nevojë për një qeveri teknike pasi nuk e ka legjitimitetin e qytetarëve.

  Në një konferencë për medie, pas përfundimit të mbledhjes së ...

 • Gjermania apel Kosovës: Përqendrohuni te beteja me koronën

  25 Mars, 2020

  RothMinistri gjerman i Evropës, Michael Roth, me apel ndaj Kosovës: Korona nuk pyet për grindjet mes politikanëve!

  Nisur nga kriza aktuale në politikë e brendshme të Kosovës, ministri gjerman i Evropës, Michael Roth, i është drejtuar me në apel Kosovës dhe lidershipit kosovar. Në një deklaratë për media që e ka DW, ai kërkon nga këta që të përqendrohen ...

 • Kosovë: Ambasadori amerikan mbështet seancën për mocionin e votëbesimit

  25 Mars, 2020

  KosnetAmbasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett, përmes një postimi në rrjetin twitter, mbështeti vendimin për mbajtjen e seancës së parlamentit të Kosovës për të shqyrtuar mocionin për votëbesimin ndaj qeverisë së kryeministrit Albin Kurti.

  Kryesia e parlamentit të Kosovës, vendosi që seanca të mbahet të mërkurën në orën 11. Lidhja Demokratike e Kosovës, që është pjesë e koalicionit qeverisës, dorëzoi ...

 • Merkel dhe Kurti: Jo hapa prapa në raportet Kosovë-Serbi

  25 Mars, 2020

  MerkelKancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe kryeministri i Kosovës,Albin Kurti, zhvillojne telefonatën e parë zyrtare.

  Kancelarja gjermane, Angela Merkel, e ka përshëndetur vendimin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, për heqjen e plotë të tarifave doganore ndaj Serbisë dhe Bosnjë-Hercegovinës, duke filluar nga 1 prilli i këtij viti.

  Kjo bëhet e ditur në një deklaratë te përbashkët të lëshuar për media të hënën, 23.3.20,  në ...

 • Konfirmohen edhe dy raste me coronavirus në Kosovë, arrin në 30 numri i të infektuarve

  21 Mars, 2020

  Covid-19Edhe dy raste të reja me coronavirus janë konfirmuar në Kosovë, duke çuar numrin e të infektuarve në 30.

  Këtë e ka bërë të ditur, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK).

  “Sot me 21.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar 104 mostra të dyshimta për virusin SARS-CoV-2 dhe gjashtë prej tyre janë pozitive ...

 • Koronavirusi mund të shtyjë mocionin për rrëzimin e qeverisë?

  21 Mars, 2020

  Albin KurtiKryemnistri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se pavarësisht vështirësive nëpër të cilat po kalon koalicioni qeverisës, nuk do ta ndërpresë punën e tij dhe nuk do të ndalet para pengesave.

  Qeveria e Kosovës ka pësuar luhatje, për shkak të mosmarrëveshjeve që kanë lindur ndërmjet dy partnerëve të koalicionit, Lëvzjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.

  Pas vendimit të Kurtit ...

 • Kryeministri Kurti hoqi tarifat për importet e lëndës së parë nga Serbia dhe Bosnja

  21 Mars, 2020

  Albin KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se është vendosur heqja e tarifave për lëndën e parë nga Serbia e Bosnja dhe një prilli tarifat do të zëvendësohen me masa të reciprocitetit të plotë.

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha qeveria e tij vendosi të lirojë nga tarifa 100 për qind importin e lëndës së parë nga Serbia dhe Bosnjë-Hercegovina.

  Në ...

 • Kurti heq taksën për lëndën e parë nga importet serbe dhe boshnjake

  20 Mars, 2020

  AlbinKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka nënshkruar vendimin sipas të cilit nis plani i tij për heqjen e taksës, duke e zëvendësuar me reciprocitet.

  Siç njofton “Koha” sipas burime të saja, brenda Qeverisë kanë thënë se vendimi për heqjen e taksës për lëndën e parë të produkteve me prejardhje nga Serbia dhe nga Bosnjë-Hercegovina, pritet të diskutohet në mbledhjen e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"