LAJMET NGA KOSOVA

 • Qeveria e Kosovës pezullon procesin mësimor për shkak të koronavirusit

  12 Mars, 2020

  KurtiQeveria e Kosovës vendosi të ndërpresë procesin mësimor në të gjitha nivelit si dhe shtimin e masave tjera për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

  Vendimi i qeverisë pasoi deklarimin e koronavirusit si pandemi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti paraqiti në një konferencë për gazetarë, 11 masat për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

  “Një, ndërprerja e procesit edukativo-mësimor ...

 • Paraburgoset në Budapest një serb i dyshuar për krime lufte në Kosovë

  12 Mars, 2020

  hungariaNjë gjykatë në Hungari i shqiptoi masën e paraburgimit prej 40 ditësh një shtetasi serb nën dyshimet për përfshirje në krime lufte në Kosovë.

  Gjykata në Budapset tha se autoritetet e Kosovës, kanë kërkuar ekstradimin e tij nën dyshimet se në qershor të vitit 1999, në fshatin Videjë të komunës së Klinës në Kosovën qendrore ka rrahur dhe përdhunuar ...

 • Kufizimet ndaj medias, korrupsioni, sulmet ndaj pakicave problemet kryesore në Kosovë

  12 Mars, 2020

  Departament of StateNë kapitullin për Kosovën të raportit të Departamentit të Shtetit për të Drejtat e Njeriut, thuhet se problemet kryesore lidhur me të drejtat e njeriut ishin kufizime ndaj medias, përfshirë dhunë apo kërcënime ndaj gazetarëve; korrupsioni qeveritar dhe pandëshkueshmëria; dhe sulmet kundër anëtarëve të pakicave etnike apo komuniteteve të tjera të margjinalizuara, përfshirë nga Policia e ...

 • Vasfije Krasniqi shpërthen në lot: Duhet me ju ardh turp gjithë shoqërisë kosovare

  9 Mars, 2020

  Vasfije KrasniqiE mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë Vasfije Krasniqi-Goodman, është përlotur në fjalimin që po mban para Parlamentin e Kosovës. Krasniqi shpërtheu në lot teksa po fliste se shumë gra të dhunuara gjatë luftës në Kosovë, përballen me mospërkrahje familjare, e ofendime.

  Ajo gjithashtu tha që duhet pasur kujdes së si flitet edhe në foltoren e Kuvendit ...

 • Serbia sfidon kërcënimin me sanksione amerikane për shkak të armëve ruse

  6 Mars, 2020

  arme ruseMinistri serb i Mbrojtjes, tha të premten se Serbia do të vazhdojë të blejë armë nga “shtetet mike” pavarësisht kërcënimeve me sanksione amerikane në rast se Beogradi vazhdon të pranojë dërgesa armësh nga Rusia.

  “Serbia nuk është koloni” dhe do të vendosë vetë për “fuqizimin dhe pajisjen e forcave të saj të armatosura“, deklaroi ministri serb Aleksandër Vulin.

  Zyrtarët amerikanë ...

 • Thaçi, Kurti dhe LDK pa qëndrime unike

  5 Mars, 2020

  Kurti ThaciPresidenti Hashim Thaçi thotë se takimi me Vuçiqin në Shtëpinë e Bardhë, paraqet moment kthese në dialog. Vuçiqi pohon se nuk do të ketë marrëveshje së shpejti me Kosovën. Kurti u shkruan letër krerëve të BE-së.

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi pas kthimit të tij nga SHBA-së tha se takimi i tij me Presidentin serb Alaksandar Vuçiq në Shtëpinë ...

 • Kurti – letra Bashkimit Evropian

  5 Mars, 2020

  Albin KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u shkroi letër presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, dhe shefit të politikës së Jashtme të BE-së Josep Borrell Fontelles, lidhur me veprimet e qeverisë së tij rreth tarifave dhe bisedimeve me Serbinë.

  Në letër theksohet se qeveria e Kosovës e kupton nevojën e zgjidhjes së çështjeve të mbetura politike mes Kosovës ...

 • Thaçi: Të gjithë jemi të zëvendësueshëm – përveç rolit amerikan për Kosovën

  4 Mars, 2020

  ThaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha të mërkurën se të gjithë udhëheqësit e Kosovës janë të zëvendësueshëm, por roli i Shteteve të Bashkuara për Kosovën, është i pazëvendësueshëm.

  Ai i bëri këto komente në ditën kur priste t’i drejtohej parlamentit të Kosovës për të raportuar lidhur me takimin e tij me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç të hënën në Shtëpinë ...

 • Vuçiq: “Nuk ekziston asnjë plan i madh për çështjen e Kosovës”

  4 Mars, 2020

  Aleksandar-VuçiqPresidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i ka quajtur lajme të rreme ato që quajtur “informacione jozyrtare se Serbia ka rënë dakord me Perëndimin për një zgjidhje përfundimtare për çështjen e Kosovës”.

  “Ditëve të fundit ka pasur shumë lajme të rreme për atë se si bëhen marrëveshjet e mëdha dhe për atë se si plani tashmë është hartuar. Nuk ekziston asnjë ...

 • Thaçi dhe Vuçiç u takuan në Shtëpinë e Bardhë

  3 Mars, 2020

  GrenellSiç kishte raportuar më herët Zeri i Amerikës, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, u takuan të hënën në Shtëpinë e Bardhë me ndërmjetësimin e ambasadoritRichard Grenell, i dërguar i posaçëm i presidentit Trump për bisedimet Kosovë Serbi dhe këshilltarit për Siguri Kombëtare, Robert O’Brien.

  Presidenti Thaçi shkroi në facebook ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"