LAJMET NGA KOSOVA

 • Kurti – letra presidentit Trump dhe sekretarit Pompeo

  2 Mars, 2020

  Albin KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, publikoi të hënën dy letra dërguar presidentit amerikan Donald Trump dhe sekretarit të Shtetit Mike Pompeo lidhur me veprimet e tij të fundit rreth tarifave ndaj mallrave serbe.

  Në letrat që mbajnë datën 28 shkurt, ai shkruan se qeveria e tij është e përkushtuar për zgjidhjen e çështjeve të mbetura ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ...

 • Thaçi dhe Vuçiç në Shtëpinë e Bardhë

  2 Mars, 2020

  Vucic ThaciZëri i Amerikës mëson se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, po takohen të hënën në Shtëpinë e Bardhë.

  Tani për tani nuk është e qartë se në çfarë formati po takohen ata, por më herët ishte paralajmëruar që presidenti serb do të pritej nga këshilltari i Sigurisë Kombëtare, Robert O’Brien.

  Të dy presidentët ...

 • Qosja: Mohimi i gjuhës letrare është çështje politike

  26 Shkurt, 2020

  qosjaGjuhës Shqipe dhe Gjuhën Letrare Shqipe të vitit 1972? Ju keni qene vetë i pranishëm në punimet e këtij kongresi. A pati ndikime të politikës aktuale për caktimin e bazës së formimit të gjuhës?

  Formimi i gjuhës që e përdorin gjithë pjesëtarët e një kombi, për dallim prej gjuhës dialektore që e përdorin vetëm disa nga pjesëtarët e atij kombi, ...

 • Trump: Ambasadori Grenell do të vazhdojë angazhimin në bisedimet Kosovë-Serbi

  23 Shkurt, 2020

  TrumpPresidenti Trump e konfirmoi këtë të dielë në Shtëpinë e Bardhë, pasi u pyet nga Zëri i Amerikës se si ndikon emërimi i Ambasadorit Grenell si kreu në detyrë i shërbimeve inteligjente amerikane, ndërkohë që është edhe ambasador në Gjermani dhe ndërmjetës në bisedimet mes Prishtinës dhe Beogradit.

  Presidenti tha se zoti Grenell do të vazhdojë në detyrën e ...

 • Vuçiç: Serbia do të përballet me ultimatum për Kosovën gjatë këtij viti

  23 Shkurt, 2020

  VucicPresidenti serb, Aleksandër Vuçiç, i tha të dielën televizionit proqeveritar Prva, se deri në fund të vitit Serbia do të marrë një ofertë të cilën nuk do të jetë në gjendje ta pranojë, por nuk do të guxojë ta refuzojë.

  “Do të provojnë të na japin garanci për anëtarësim në Bashkimin Evropian por me kusht që ta njohim Kosovën dhe ...

 • Më shumë armë ruse për Serbinë me gjithë kërcënimet për sanksione amerikane

  23 Shkurt, 2020

  armet ruseSerbia ka blerë një sistem të sofistikuar kundërajror nga Rusia, pavarësisht sanksioneve të mundshme amerikane kundër shtetit ballkanik, që zyrtarisht synon anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

  Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i tha të dielën televizionit proqeveritar Prva se sistemet kundërajrore Pantsir S1, janë blerë pas këshillave nga presidenti rus Vladimir Putin.

  “Blijeni Pantsirin. Është treguar shumë i efektshëm në Siri”, ...

 • Borrell propozon Lajçakun për përfaqësues të BE-së në dialogun Kosovë-Serbi

  22 Shkurt, 2020

  LajcakMirosllav Lajçak u propozua edhe zyrtarisht përfaqësues i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, konfirmuan për Radion Evropa e Lirë burimet diplomatike në Bruksel.

  Sipas tyre, shefi i politikës së Jashtme të BE-së, Joseph Borrell, u ka dorëzuar vendeve anëtare të BE-së emrin e Lajçakut si përfaqësues i ardhshëm i bllokut, i cili para së ...

 • Thaçi: Xhamajka njeh Kosovën – MPJ e Xhamajkës e mohon

  21 Shkurt, 2020

  XhamajkaMinistrja e jashtme e Xhamajkës, Kamina J. Smith, shkroi në rrjetin twitter se vendi i saj nuk e ka njohur Kosovën, disa orë pasi që presidenti i Kosovës, publikoi lajmin për njohjen.

  “Deri tash Xhamajka nuk e ka njohur Kosovën si shtet të pavarur”, shkroi zonja Smith në llogarinë e saj në Twitter.

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, shkroi të enjten ...

 • BE-ja pranë vendimit për një të dërguar të posaçëm për bisedimet Kosovë-Serbi

  21 Shkurt, 2020

  Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka diskutuar në biseda telefonike me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi e kryeministrin Albin Kurti si dhe me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, lidhur me vendimin për të emëruar një Përfaqësues të Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun dhe Ballkanin Perëndimor.

  Në një njoftim të zyrës së zotit Borrell thuhet se gjatë bisedave ai theksoi se “emërim pasqyron rëndësinë që BE-ja ...

 • URREJTJE ME PASOJA TË MËDHA

  18 Shkurt, 2020

  Shqiperi KosoveAs kryeministri i Serbisë mbretërore, Nikolla Pashiqi, as ministri i Sigurimit të Brendshëm Shtetëror – UDB-së së Serbisë dhe Jugosllavisë Komuniste, Aleksandër Rankoviqi e as kryetari i Serbisë pseudodemokratiko-fashiste, Sllobodan Millosheviqi, që aq shumë e kanë dëshiruar zhbërjen e shtetit shqiptar, nuk kanë propaganduar kaq haptas, kaq botërisht, aq urrejtje shoviniste kundër Shqipërisë sa e si po propagandon ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"