LAJMET NGA KOSOVA

 • SHBA thekson rëndësinë e dialogut Kosovë-Serbi, nxit mbështetjen për Ukrainën

  12 Tetor, 2022

  Departament of StateSekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken theksoi të martën në biseda telefonike me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Sebisë, Aleksandar Vuçiç rëndësinë e dialogut mes dy vendeve të lehtësuar nga BE-ja.

   

  Në një njoftim të zëdhënësit të Departamentit të Shtetit Ned Price lidhur me bisedën e zotit Blinken me kryeministrin Kurti, thuhet se gjatë bisedës ...

 • Kosova, KE: Duhen përpjekje thelbësore për zbatimin e të gjitha marrëveshjeve me Serbinë

  12 Tetor, 2022

  BE FlamujtKomisioni Evropian u bën thirrje Kosovës dhe Serbisë të arrijnë një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve duke e vlerësuar atë si thelbësore për integrimet evropiane.

   

  Bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë vazhduan me takime të rregullta mujore në nivel të kryenegociatorëve dhe një takim të nivelit të lartë më 18 gusht 2022. ...

 • Kurti: Ka një nismë franko – gjermane për marrëveshjen me Serbinë

  11 Tetor, 2022

  AlbinKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të hënën se ekziston një nismë franko-gjermane për përmbylljen e bisedimeve Kosovë – Serbi, por nuk është propozim përfundimtar.

   

  “Diskutohen modele të ndryshme, por nuk ka diçka përfundimtare e aq më pak vendimtare që do të mund të thuhej se ky është propozimi franko-gjerman dhe rrjedhimisht diskutojeni tash e jepni vërejtjet. Më shumë ka ...

 • Susanne Schűtz: Procesi i Berlinit nuk duhet të dublohet

  11 Tetor, 2022

  Susanne SchűtzE ngarkuara e Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor në intervistën për DW, shprehet optimiste për liberalizimin e vizave për Kosovën dhe rrëfen për pritshmëritë e saj nga samiti i ardhshëm i Procesit të Berlinit.

   

  Deutsche Welle: Znj. Ambasadore, cili ishte qëllimi i vizitës suaj këtë herë në Tiranë?

  Susanne Schűtz: Këtë herë erdha për të patur bisedime politike me përfaqësues të qeverisë, opozitës, gjithashtu të shoqërisë civile si edhe ...

 • Dokumenti gjermano-francez për Kosovën?

  10 Tetor, 2022

  Scholz Macron VjosaAlbin Kurti thotë se dialogu nuk duhet të shërbejë vetëm për menaxhim të krizave. Dialogu duhet të jetë për marrëveshje. Presidenti Vuçiq flet për një dokument gjermano-francez.

   

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti thotë se “është optimist që në muajt e ardhshëm do të mund të arrihet një marrëveshje për përmirësimin e marrëdhënieve me Serbinë, marrëveshje kjo ligjërisht obliguese”. ...

 • Kurti: Jam optimist për dialogun në Bruksel sepse kemi qasje të re

  9 Tetor, 2022

  AlbinKryeministri Albin Kurti në Seminarin e 102-të të Rose-Roth të Asamblesë Parlamentare të NATO-së në Prishtinë, ka thënë se tani është më optimist sa i përket dialogut për marrëveshje me Serbinë, pasi është një qasje e re në agjendën e Brukselit.

   

  “Jam optimist sa i përket dialogut në Bruksel sepse atje kemi krijuar qasjen e duhur dhe të drejtë dhe ...

 • Vuçiç: Franca dhe Gjermania kërkojnë anëtarësimin e Kosovës në OKB

  9 Tetor, 2022

  VucicPresidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha të shtunën se Franca dhe Gjermania kanë paraqitur një dokument me të cilin kërkojnë që Serbia të lejojë anëtarësimin e Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, por pa e njohur pavarësinë e saj, ndërsa në shkëmbim Serbisë do t’i ofrohet përshpejtimi i anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

   

  Ai i bëri këto komente në një ...

 • Osmani për Asociacionin: Mbështes çdo iniciativë që s’ka kompetenca ekzekutive

  7 Tetor, 2022

  OsmaniPresidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, konsideron se mësimdhënësit në Kosovë duhet të paguhen, nëse ka një premtim për kompensimin e planit mësimor të humbur gjatë grevës në muajin shtator.

   

  Gjatë një interviste në Pragë për Radion Evropa e Lirë, presidentja e Kosovës flet edhe për përfitimet e Kosovës nga Bashkësia Politike Evropiane, një platformë për koordinim politik e zyrtarizuar në ...

 • Nga Praga dërgohet mesazh i qartë për Rusinë

  7 Tetor, 2022

  liderët e 44 vendeve evropianeKomuniteti Politik Evropian me 44 shtete dërgon sinjal të qartë se Rusia është e izoluar në Evropë. Edhe vendtakimi i ardhshëm i samitit është sinjal drejt Moskës.

   

  Në Pragë të Çekisë u mblodhën liderët e 44 vendeve evropiane për t’i dërguar një sinjal të qartë Rusisë se Evropa është e bashkuar dhe pa të. Emanuel Macron, ideatori i  Komunitetit ...

 • Raporti i Progresit për Kosovën publikohet me 12 tetor

  6 Tetor, 2022

  KS EUKomisioni Evropian do të publikojë me 12 tetor Raportin e Progresit për Kosovën. Lajmi është konfirmuar për Radio Kosovën, nga Zyra e Bashkimit Evropianë në Kosovë.

   

  Çdo vit Komisioni Evropian publikon Raportin e Progresit për vendet e  Ballkanit Perëndimor dhe Turqinë dhe tregon  për reformat që duhen bërë vendet që aspirojnë integrimin në Bashkimin Evropian.

  Vitin a kaluar në Raportin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"