LAJMET NGA KOSOVA

 • Çfarë përmban raporti i OKB-së për Kosovën?

  17 Tetor, 2020

  kbKëshilli i Sigurimit të OKB do të merret me Kosovën më 21 tetor, në takimin e rregullt të radhës. Sekretari i Përgjithshëm i OKB, Antonio Guterres ka përpiluar raportin për punën e UNMIK këto gjashtë muaj.

  Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të mbajë takimin informues të radhës për Kosovën më 21 tetor. Është ky takimi i dytë ...

 • Lajçak paralajmëron ndryshimin e Kushtetutës, Qeveria e Kosovës hesht

  16 Tetor, 2020

  qeveriaPërfaqësuesi i Posaçëm i Miroslav Lajçak, ka deklaruar në Beograd se në të gjitha takimet që ka pasur në Prishtinë, i është thënë se Kosova do të implementojë të gjitha obligimet që i ka marrë përsipër, duke përfshirë këtu edhe krijimin e Asociacionit të komunave me ...

 • Ambasadori gjerman në Kosovë: Nuk ka alternativë tjetër pos dialogut

  16 Tetor, 2020

  RohdeAmbasadori gjerman në Kosovë Joern Rohde: Gjermania do që dialogu Kosovë-Serbi, të çojë në një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme, e cila i zgjidh të gjitha çështjet, përfshirë edhe atë të njohjes reciproke.

  DW: Ambasador Rohde, nuk jeni shumë gjatë që keni ardhur në Kosovë si ambasador i Gjemanisë, cilat janë përshtypjet e para tuaja për Kosovën?

  Ambasadori Rohde: Në kohë të ...

 • Kosova do të ndalojë përdorimin e pajisjeve 5G nga shitës të pabesueshëm

  16 Tetor, 2020

  HotiKryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha sot se Kosova do të ndalojë përdorimin e pajisjeve 5G, të siguruara nga shitës të pabesueshëm dhe se ku mund të ketë pajisje të tilla, institucionet përkatëse të vendit do të angazhohen për heqjen e tyre.

  Ai e bëri këtë njoftim në një postim në llogarinë e tij në facebook duke theksuar se ka ...

 • IKShPK : prej 889 mostrave kemi 104 raste pozitive, 2 të vdekur dhe 42 të shëruar!

  16 Tetor, 2020
  komunat covidGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 889 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë ...
 • IKShPK : prej 649 mostrave 77 raste pozitive dhe 59 të shëruar!

  15 Tetor, 2020
  komunat covid 19
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 649 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 77 raste pozitive.
  Brenda ...
 • Lajçak: Nuk ka marrëveshje Kosovë – Serbi pa Asociacionin e komunave serbe

  15 Tetor, 2020

  LajçakI dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, tha të enjten se nuk mund të ketë normalizim marrëdhëniesh ndërmjet të dyja palëve pa zbatimin e marrëveshjes për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë.

  Zoti Lajcak i bëri këto komente në përmbyllje të vizitës së tij në Prishtinë, në një periudhë kur vazhdimi i procesit ...

 • DASH këshillon amerikanët: Kujdes udhëtimet në Kosovë

  15 Tetor, 2020

  Departamenti i shtetitDepartamenti i Shtetit këshilloi amerikanët të rishikojnë udhëtimet në Kosovë për shkak të koronavirusit dhe të tregojnë kujdes nga rreziku i terrorizmit në disa zona, ku ai është rritur.

  Në një kujtesë për udhëtimet, Departamenti i Shtetit thotë se Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në SHBA ka lëshuar një njoftim ku Kosova vazhdon të përfshihet ...

 • Lajçak viziton Prishtinën dhe Beogradin

  14 Tetor, 2020

  LajcakZhbllokimi i ҫështjes së asociacionit të komunave me shumicë serbe arsyeja e vizitës që po realizon në Prishtinë dhe Beograd, i ngarkuari i BE-së për dialogun Kosovë Serbi Mirosllav Lajçak.

  I ngarkuari special  i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak filloi një vizitë dyditëshe në Kosovë për të vazhduar më pas edhe në Beograd, në përpjekje për rifillimin e ...

 • IKShPK : prej 650 mostrave 80 raste pozitive 1 të vdekur dhe 55 të shëruar!

  14 Tetor, 2020
  komunat covid
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 650 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 80 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"