LAJMET NGA KOSOVA

 • Grenell në Beograd – ndaleni fushatën kundër pavarësisë së Kosovës

  24 Janar, 2020

  Genell VucicAmbasadori Richard Grenell, i dërguar i presidentit Donald Trump për bisedimet e paqes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, tha të premten në Beograd që nëse palët vendosin se nuk kanë për çfarë të bisedojnë, atëherë Shtetet e Bashkuara do të tërhiqen.

  Ai i bëri këto komente pas takimit me presidentin serb. Aleksandër Vuçiç, duke ritheksuar qëndrimin e shprehur edhe gjatë ...

 • Prokiç: Vetëvendosja të krijojë qeverinë e duarve të pastra

  24 Janar, 2020

  EuroMangësitë në sundimin e ligjit dhe mungesa e pavarësisë së gjyqësorit janë emëruesi më i spikatur që po ndikon negativisht mbi treguesin e korrupsionit në Ballkanin Perëndimor, thotë Lidija Prokiç nga TI

  Deutsche Welle: Zonja Prokiç, as në vitin 2019 nuk ka pasur ndonjë përmirësim të vendeve të Ballkanit Perëndimor, kur shohim Indeksin e perceptimit të korrupsionit (IPK 2020). Cilat janë arsyet?

  Lidija Prokiç: Këtë ...

 • Richard Grenell: Kosova të heqë taksën, Serbia të ndalë fushatën kundër njohjeve të Kosovës

  23 Janar, 2020

  Grenell ThaciAmbasadori amerikan në Berlin, Richard Grenell, i cili është edhe i ngarkuar special i presidentit Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi i ka përcjellë mesazhe të qarta si Prishtinës edhe Beogradit.

  Ambasadori amerikan në Berlin, Richard Grenell, i cili është edhe i ngarkuari special i presidentit amerikan, Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, tha në Prishtinë, se Kosova duhet të heqë ...

 • Grenell: Kosova të heqë tarifat – Serbia të ndalë fushatën kundër njohjeve

  23 Janar, 2020

  GrenellAmbasadori amerikan në Berlin, Richard Grenell, i dërguar i posaçëm i presidentit Donald Trump për bisedimet e paqes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, tha të enjten se Kosova duhet të heqë tarifat ndaj mallrave serbe, ndërsa Serbia duhet t’i jap fund fushatës për tërheqjen e njohjeve të pavarësisë së Kosovës.

  Ai i bëri këto komente pas takimit me kryetarin e lëvizjes ...

 • TI: Nuk ka përmirësim në Ballkanin perëndimor

  23 Janar, 2020

  coruption 2019Organizata ndërkombëtare, Transparency International, vlerëson se me gjithë aspiratat për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, rezultatet e luftës kundër korrupsionit në gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor dhe në Turqi nuk janë përmirësuar.

  Në raportin e publikuar të enjten organizata thekson se mungesa e vullnetit politik dhe një rënie në zbatimin e ligjeve dhe rregulloreve janë sfida reale në rajon.

  Raporti ...

 • SHBA e cilëson historike, kurse BE-ja “e befasuar” me marrëveshjen

  21 Janar, 2020

  Logo LufthansaBashkimi Evropian nuk ka qenë i përfshirë fare në arritjen e marrëveshjes në parim për hapjen e linjes direkte ajrore midis Prishtinës dhe Beogradit, merr vesh Radio Evropa e Lirë nga burime të besueshme brenda institucioneve të BE-së.

  Burime të shumta kanë konfirmuar për REL-in se zyrtarët e BE-së kanë marrë vesh përmes mediave se të hënën në Berlin ...

 • Në Kosovë shënohet përvjetori i masakrës së Reçakut

  15 Janar, 2020

  Recaku 1Shtetet e QUINT-it përkujtuan masakrën e Reçakut dhe kërkuan drejtësi. Presidenti serb Vuçiq ditë më parë masakrën e Reçakut e cilësoi trillim.

  Kosova përkujton sot masakrën e Reçakut, ku 21 vjet më parë forcat serbe vranë 45 banorë të fshatit. Me 15 janar të vitit 1999, forcat serbe në fshatin Reçak ndanë meshkujt nga familjet e tyre dhe më ...

 • LDK thotë se i ka paraqitur LVV-së ofertën për bashkëqeverisje

  9 Janar, 2020

  Albin Kurti MustafaLidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj hipotezave dhe supozimeve të publikuara rreth diskutimeve pas takimit LVV -LDK, takim ky që përfundoi pa marrëveshje.

  Në reagimin e LDK-së thuhet se të gjitha hipotezat e supozimet janë të pavërteta.

  LDK thotë se i ka paraqitur ofertën Lëvizjes Vetëvendosje për bashkëqeverisje.

  “Të gjitha supozimet dhe hipotezat që po qarkullojnë sonte ...

 • Al Maliki: Palestinezët mbështesin qëndrimin e Serbisë për Kosovën

  9 Janar, 2020
  Ryad al-MalikiRyad al-Maliki

  Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka takuar në Beograd shefin e diplomacisë së autoritetit palestinez, Riyad al-Maliki, i cili po qëndron për ...

 • Kosovë: Një muaj paraburgim për gruan që reagoi ndaj vrasjes së Qassem Soleimanit

  9 Janar, 2020

  Gjykata KosoveNjë gjykatë në Prishtinë i shqiptoi masën e paraburgimit prej 30 ditësh nën dyshimet për nxitje të terrorizmit, një gruaje që reagoi pas vrasjes së gjeneralit iranian Qassem Soleimani.

  Gjykata tha se “ekziston dyshimi i bazuar që e pandehura I.H ka kryer veprën penale për të cilën dyshohet – shtytje në kryerjen e veprave terroriste”.

  Gjykata miratoi kërkesën e prokurorisë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"