LAJMET NGA KOSOVA

 • Prokuroria e Specializuar kryen arrestimin e parë në Kosovë – publikohet akuza

  24 Shtator, 2020

  HaagProkuroria e Posaçme e Kosovës me seli në Hagë, tha të enjten se është arrestuar Sali Mustafa, në bazë të një urdhër arresti të saj dhe akuzës së konfirmuar nga një gjykatës i procedurës paraprake të Gjykatës së Posaçme.

  Në njoftimin e prokurorisë thuhet e zoti Mustafa është transferuar në njësitë e paraburgimit të Dhomave ...

 • Gjykata Speciale nis arrestimet në Kosovë

  24 Shtator, 2020

  Den HaagProkuroria e Specializuar me seli në Hagë bëri arrestimin e parë në Kosovë. Personi i arrestuar është ish-shefi i shërbimit sekret të Forcës së Sigurisë së Kosovës, Sali Mustafa.

  Prokuroria Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krime Lufte me seli në Hagë bëri të ditur se është arrestuar në Kosovë, Sali Mustafa, në bazë të një urdhërarresti të saj dhe akuzës ...

 • Ekskluzive/ Dosja e Hagës! Akt-akuza e detajuar ndaj Hashim Thaçit

  24 Shtator, 2020

  1-5 125 faqe të dosjes së Hagës i kushtohet asaj që prokurorët e kanë quajtur “përgjegjësia kriminale e të akuzuarve.  Gazetari Top Channel Muhamed Veliu duke iu referuar kësaj dosje, thotë se: Akt-akuza ngrihet mbi atë që njihet si  “Joint criminal enterprise” Sipërmarrje e përbashkët kriminale”  për të cilën prokurorët special mbërrin në këtë përfundim.

  “Të akuzuarit u përfshinë këtë sipërmarrje të ...

 • IKShPK : prej 592 mostrave 63 raste pozitive dhe 87 të shëruar!

  24 Shtator, 2020
  masat kunder covidGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 592 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 63 raste pozitive.
  Brenda 24 ...
 • Hagë: OVL-UÇK e përfshirë në aktivitete që minojnë drejtësinë

  24 Shtator, 2020

  Prishtina
  Zyra e Prokurorit të Specializuar pranë Gjykatës Speciale ka nisur hetimet për rrjedhjen e dokumenteve “konfidenciale”, që ranë në duar të veteranëve të UÇK-së.

  Zyra e Prokurorit të Specializuar pranë Gjykatës Speciale për krime lufte me seli në Hagë, reagoi lidhur me serinë e dokumenteve të “prokurorisë”,  të cilat u lanë për tri herë radhazi nga persona siç ...

 • Hoti: Marrëveshja e Washingtonit ka krijuar mundësi të reja për Kosovën

  24 Shtator, 2020

  HotiKryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha sot se zhvillimet e fundit politike dhe marrëveshja në Shtëpinë e Bardhë për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike me Serbinë, kanë krijuar mundësi të reja për zhvillimin e Kosovës.

  Ai i bëri këto komente pas takimit me Odën Ekonomike të Kosovës dhe asaj amerikane në Prishtinë, për të diskutuar mundësitë e shfrytëzimit të investimeve e ...

 • IKShPK : prej 528 mostrave 62 raste pozitive, 1 të vdekur dhe 85 të shëruar!

  23 Shtator, 2020
  harta covid 19Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 528 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 62 raste pozitive.
  Brenda 24 ...
 • Ministria serbe: Mbi 3 miliardë euro për projektet midis Kosovës dhe Serbisë

  23 Shtator, 2020

  ilustrimMinistria e Ndërtimit, Transportit dhe Infrastrukturës e Serbisë tha se “vlera e projekteve infrastrukturore, që janë të rëndësishme për lidhjen e Beogradit dhe Prishtinës” dhe që “do të diskutohen me përfaqësues të Korporatës Ndërkombëtare të Financave dhe Zhvillimit në SHBA, kap shumën prej 3.7 miliardë eurosh”.

  Në një deklaratë për Shërbimin e Ballkanit të Radios Evropa e Lirë, ministria tha ...

 • Grenell në Beograd: Marrëveshja e Washingtonit – do të shndërrohet në vende pune

  23 Shtator, 2020

  Grenell VucicAmbasadori Richard Grenell, i dërguar i posaçëm i presidentit amerikan Donald Trump për bisedimet Kosovë-Serbi, tha të martën në Beograd se dakordimi i arritur më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë “nuk është vetëm fjalë në letër”.

  Zoti Grenell i bëri këto komente gjatë vizitës në Beograd ku mbërriti të hënën në mbrëmje pas vizitës në Prishtinë si pjesë ...

 • Ekskluzive/ Dosja e Hagës. Ja akuzat për Thaçin, Veselin dhe kupolën e UÇK

  22 Shtator, 2020

  dosja e hagesNgritja e aktakuzës ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit dhe disa  prej anëtarëve të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK , nga prokurori special  më 24 Qershor 2020 , tronditi edhe njëherë tjetër të gjithë Kosovën.

  Nga momenti bërjes publike të akuzave e deri më sot,  janë ngritur shumë  pyetje se çfarë provash kanë siguruar prokurorët special?  Kush janë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"