LAJMET NGA KOSOVA

 • Richard Grenell, viziton Kosovën

  9 Tetor, 2019

  GrenellI dërguari i posaçëm i presidentit Donald Trump për bisedimet Kosovë – Serbi, Richard Grenell, të mërkurën dhe të enjten do të qëndrojë në Prishtinë dhe në Beograd.

  Nuk janë dhënë hollësi rreth takimeve që do të zhvillojë ai përveç njoftimit nga zyra e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, i cili do ta pres zotin Grenell pas mesditës së të ...

 • Bashkim kombëtar? Albin Kurti flet për idenë e federatës

  8 Tetor, 2019

  albiniAlbin Kurti, kandidati për kryeministër në Kosovë nga Lëvizja Vetëvendosje, e cila u shpall fituese në zgjedhjet e 6 tetorit 2019, ka folur për mundësinë e bashkimit kombëtar si dhe për krimet e luftës së Serbisë në Kosovë.

  “Me Shqipërinë do bëj marrëveshje jo për kamera, por për zbatim. Kemi 50 të tilla që ...

 • SHBA: Presim që qeveria e re e Kosovës të rifillojë menjëherë bisedimet me Serbinë

  8 Tetor, 2019

  Departament of StateNë deklaratën e parë për zgjedhjet në Kosovë, një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha se Shtetet e Bashkuara presin që udhëheqja e re të rifillojë menjëherë bisedimet me Serbinë drejt një marrëveshjeje për normalizimin e marrëdhënieve.

  Shtetet e Bashkuara tha zëdhënësi, urojnë popullin e Kosovës për përfundimin e suksesshëm të zgjedhjeve parlamentare.

  “Ne mirëpresim mundësinë të punojmë me ...

 • Sfidat me të cilat do të ndeshet qeveria e re e Kosovës

  8 Tetor, 2019

  Analistet Edward dhe JanuszUdhëheqësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, duke shpallur fitoren tha se ai do të jetë kryeministri i ardhshëm i vendit. Qeveria e re e Kosovës do të ketë përpara shumë sfidave, si në rrafshin ndërkombëtar ashtu edhe atë vendor. Dy analistë amerikanë, ndjekës të hershëm të zhvillimeve në Kosovë, i thanë Zërit të Amerikës se vazhdimi ...

 • Kosovë: Lëvizja Vetëvendosje kryeson

  7 Tetor, 2019

  Albin KurtiZgjedhjet e parakohshme parlamentare të së dielës në Kosovë, shënuan ndryshim të madh në skenën politike. Pas 12 vjetësh në pushtet, Partia Demokratike e Kosovës do të kalojë në opozitë.

  Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, me mbi 98.15 për qind të votave të numëruara, lëvizja Vetëvendosje është në epërsi me 25.55 për qind të votave e pasuar nga Lidhja ...

 • Zgjedhjet e 6 tetorit ndryshuan skenën politike kosovare

  7 Tetor, 2019

  AlbinZgjedhjet e parakohshme parlamentare që u zhvilluan të dielën, të cilat u fituan nga opozita e deridjeshme, e ndryshuan skenën politike në Kosovë.

  Rezultatet parapake të zgjedhjeve, apo 98% e rreth 800 mijë votuesve sa morën pjesë në zgjedhje, e nxjerrin lëvizjen Vetëvendosja të Albin Kurtit subjektin e parë politik me 26% të votave të fituara në zgjedhjet e parakohshme ...

 • Shtëpia e Bardhë: Emërimi i zotit Grenell pasqyron angazhimin e presidentit për dialogun Kosovë Serbi

  5 Tetor, 2019

  Grenell 1Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë i tha Zërit të Amerikës se presidenti Trump e emëroi ambasadorin Grenell si të dërguarin e tij të posaçëm për shkak të besimit të madh që ka tek ai.

  Emërimi i një zyrtari të këtij niveli të lartë dhe përfaqësuesi të aftë pasqyron angazhimin e presidentit Trump për të arritur një ...

 • Emërimi i Richard Grenellit si i dërguari special i SHBA-së për Serbinë dhe Kosovën – komplikim për dialogun?

  5 Tetor, 2019

  GrenellGrenell, Hardinaj,Thaçi, Pacoll në selinë e Ambasadës së SHBA-ve në Berlin, në prag të konferencës së Ballkanit Perëndimor në zyrën e kancelares Merkel

  Emërimi i ambasadorit të SHBA-së në Gjermani si i ngarkuar special për Ballkanin dëshmon se SHBA vazhdojnë të jenë të interesuara për zgjidhjen e konfliktit, por ai mund të sjellë më shumë ngatërresa për dialogun.

  Presidenti Donald ...

 • Ambasadori i ShBA në Gjermani përfaqësues i presidentit Trump për bisedimet Kosovë Serbi

  4 Tetor, 2019

  GrenellPresidenti Trump njoftoi të enjten se do të emërojë ambasadorin amerikan në Gjermani, Richard Grenell si të dërguarin e tij të posaçëm për bisedimet e paqes midis Kosovës dhe Serbisë.

  Richard A. Grenell është ambasador i Shteteve të Bashkuara në Gjermani që nga muaji maj i vitit të kaluar. Zoti Grenell, ekspert i politikës së jashtme, është themelues i firmës ...

 • Kurti thotë se me shumë gjasa do të shkojë t’i përcjellë ndeshjet e Kosovës në futboll

  3 Tetor, 2019

  albin_kurtiKandidati i VV-së për kryeministër, Albin Kurti, ka thënë se do të shkojë në stadium për të përcjellë ndeshjet e përfaqësueses së Kosovës në futboll.

  “Gjasat janë maksimale që do të shkoj në miqësoren me Gjibraltarin, por edhe me Malin e Zi. Jam kureshtar sepse unë jam një fëmijë i të ’80-ave, kur me babanë kam përcjellë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"