LAJMET NGA KOSOVA

 • Senatorët amerikanë: Kosova dhe Serbia duhet të japin e të marrin në bisedime

  7 Shtator, 2019

  Senatoret amerikan dhe VucicSenatorët amerikanë, Chris Murphy dhe Ron Johnson, thanë të premten në Beograd se Kosova dhe Serbia duhet të bëjnë sakrifica për të siguruar normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre.

  Të dy senatorët qëndruan në Beograd, dy ditë pasi kishin vizituar Prishtinën për të dërguar mesazhin se Shtetet e Bashkuara mbështesin rifillimin e bisedimeve dhe arritjen e një marrëveshjeje ...

 • Apeli i studentes Shqiptare nga Novi Pazari

  6 Shtator, 2019

  Apeli i studentes Shqiptare nga Novi Pazari:Shqiptarët e mij leni Turqinë, Arabinë dhe vendet tjera, prej të cilave vetëm asimilim mund të ndillni
  O shqiptarët e mij nga Kosova e nga Maqedonia, leni Turqinë, Arabinë dhe vendet tjera, prej të cilave vetëm asimilim mund të ndillni si që e ndollëm ne në Sanxhak e që tani po e paguajmë çmimin e rëndë. Leni fetë tuaja në shtëpi, ju muslimanë, ...

 • Reagon Beogradi e Prishtina pas incidentit në Urën mbi Ibër

  2 Shtator, 2019

  ura mitroviceNë Mitrovicë një i ri serb plagoset me thikë pas përleshjes me të rinj shqiptarë. Prishtina e quan incidentin mbi lumin Ibër të izoluar, ndërsa, Beogradi zyrtar thotë se ura mbi Ibër nuk duhet të hapet.

  Një 17-vjeçar me përkatësi etnike serbe mori plagë me thikë në mbrëmjen e shkuar gjatë një përleshje me një grup të rinjsh shqiptarë ...

 • LDK dhe Vetëvendosje – ndarazi në zgjedhje

  31 Gusht, 2019

  ZgjedhjetLidhja Demokratike e Kosovës dhe lëvizja Vetëvendosje, diskutuan edhe të premten për një marrëveshje për pjesëmarrje të përbashkët në zgjedhjet e 6 tetorit, por, përpjekjet dështuan për shkak të mospajtimeve rreth kandidaturës për postin e kryeministrit.

  Në mesnatën e së premtes përfundoi afati për regjistrimin e koalicioneve dhe të dyja këto parti sikurse edhe Partia Demokratike e Kosovës, shkojnë në ...

 • Hahn: Kosova të heqë tarifat; Serbia të ndalë fushatën për tërheqjen e njohjeve

  31 Gusht, 2019

  HahnKomisionari i Bashkimit Evropian për fqinjësi dhe negocim të zgjerimit, Johannes Hahn, tha të premten se Kosova duhet të heqë tarifat ndaj mallrave serbe dhe Serbia duhet t’i jap fund fushatës për çnjohjen e pavarësisë së Kosovës.

  Ai i bëri këto komente në Helsinki ku të premten ministrat e BE-së takuan ministrat e jashtëm të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

  Komisionari Hahn ...

 • Tre subjektet më të mëdha politike garojnë të vetme në zgjedhje

  31 Gusht, 2019

  PrishtinaVendet e QUINT-it, presin që zgjedhjet e parakohshme në Kosovë të jenë të besueshme, por ata u bëjnë thirrje kandidatëve që ta lënë mënjanë retorikën populiste dhe nacionaliste e të ofrojnë programe konkrete.

  Në zgjedhjet e parakohshme parlamentare që mbahen më (06.10) tri partitë politike më të mëdha në Kosovë, LDK, PDK, dhe Vetëvendosja do të garojnë të vetme në ...

 • Tahiri: Radoiçiqi, i dyshuari kryesor për vrasjen e Ivanoviqit

  23 Gusht, 2019

  Ministri TahiriMilan Radoiçiq, nënkryetar i Listës Serbe, është shënuar si i dyshuari kryesor për vrasjen e liderit të Iniciativës qytetare “Liria, Demokracia dhe Drejtësia”, Oliver Ivanoviq, dhe dosja e tij është kompletuar, dhe proceduar organeve ndërkombëtare, me qëllim që të nxirret fletarrestimi ndërkombëtar.

  Këtë e ka deklaruar ministri në ...

 • Shpërndahet parlamenti i Kosovës – pritet shpallja e datës së zgjedhjeve

  22 Gusht, 2019

  Kuvendi i ksParlamenti i Kosovës u shpërnda. Deputetët votuan në favor të shpërndarjes duke hapur rrugën që presidenti Hashim Thaçi, të shpallë datën e mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme, që sipas kushtetutës, duhet të mbahen jo më vonë se 45 ditë pas shpërndarjes së parlamentit.

  Kjo është hera e parë që parlamenti voton për shpërndarjen e tij.

  Vendimi pasoi dorëheqjen e ...

 • Vuçiç: Nuk ka marrëveshje nëse shqiptarët fitojnë gjithçka e Serbia asgjë

  22 Gusht, 2019

  VucicPresidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha në një intervistë për programin në gjuhën serbe të Zërit të Amerikës se është i ndërgjegjshëm që nuk do të ndryshojë qëndrimin amerikan në mbështetje të pavarësisë së Kosovës, por Beogradi kërkon një kompromis i cili nënkupton se shqiptarët nuk mund t’i fitojnë të gjitha e Serbia asgjë.

  Ai u takua të martën me ...

 • Kosova i vendos Maqedonisë së Veriut masë reciprociteti për disa produkte

  20 Gusht, 2019

  prishtina 1Kosova i vendosi masë reciprociteti Maqedonisë së Veriut, për disa produkte, pasi ky vend ndali importin e disa produkteve nga Kosova. Maqedonia e Veriut reagon.

  Autoritetet në Kosovë vendosën një masë siç thonë reciprociteti ndaj Maqedonisë së Veriut për dy produkte ushqimore. Ndaluan importimin e mjaltit natyral dhe patateve për të mbrojtur interesin e bizneseve dhe prodhimeve vendore. Endrit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"