LAJMET NGA KOSOVA

 • Kur është i mundur liberalizimi i vizave për Kosovën?

  15 Maj, 2019

  SchengenNdërkohë që kryeministri i Kosovës, Haradinaj shprehet optimist për mundësinë e liberalizimit të vizave me Kosovën në Bruksel askush nuk flet për datën e heqjes së vizave për kosovarët. Por si realizohet ky proces në BE?

  Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka dhënë një parashikim se regjimi i vizave për kosovarët për udhëtim në vendet Shengen mund të hiqet në ...

 • Ahrens: “Nuk kishte interes për çështjen shqiptare”

  12 Maj, 2019

  AhrensKonferenca, negociata, në fund luftë. Diplomati i njohur gjerman Geert-Hinrich Ahrens negociatori kryesor për Kosovën në Konferencat e Jugosllavisë në vitet 90-të rrëfen për DW kujtimet personale për një kohë të trazuar.

  Deutsche Welle: Zoti Ahrens, ju ishit nga shtatori 1991 deri në mars 1996 negociatori kryesor për çështjen e Kosovës në Konferencat e Jugosllavisë së atëhershme, në ...

 • Pompeo në Berlin diskuton edhe për Serbinë e Kosovën

  7 Maj, 2019

  PompeoMinistri i Jashtëm i SHBA Mike Pompeo do të qëndrojë sot për një vizitë të parë në Berlin. Në qendër të bisedimeve me mikpritësit gjermanë do të jenë konfliktet aktuale në botë.

  Ministri i Jashtëm i SHBA Mike Pompeo do të qëndrojë sot për një vizitë të parë në Berlin. Në qendër të bisedimeve me homologun e tij gjerman, Heiko ...

 • Kosovë: Zyrtarët serbë që mohojnë krimet e luftës do të shpallen persona non-grata

  7 Maj, 2019

  parlamenti ksKreu i diplomacisë kosovare ka marrë vendim që t’ia ndalojë hyrjen në Kosovë çdo zyrtari të Serbisë që mohon krimet e luftës në Kosovë. Kurse Kuvendi i Kosovës merr nismën për krijimin e Tribunalit për krimet serbe.

  Ministri i Punëve të Jashtme në Qeverinë e Kosovës, Behgjet Pacolli, tha se ka marrë vendim që të shpallen persona non-grata, të ...

 • Samiti i Berlinit dhe polemika në distancë Rama- Haradinaj

  3 Maj, 2019

  Rama ramushiPas samitit të Berlinit, përfaqësuesit e Kosovës po përgatiten për takimin e Parisit. Por ndërmjet kryeministrave të Kosovës e të Shqipërisë ka vazhduar një polemikë mbi diskutimet brenda samitit për taksën ndaj Serbisë.

  Udhëheqësit më të lartë të Kosovës, përfshirë edhe Grupin negociator të Kosovës u mblodhën në Prishtinë ku diskutuan për Samitin e Berlinit dhe për të shprehur ...

 • Haradinaj për “Die Welt”: Nuk vijnë kriminelë nga Kosova

  3 Maj, 2019

  RamushPas samitit për Ballkanin në Berlin vazhdon jehona në mediat gjermane, jo vetëm për heqjen nga axhenda të një teme – ndryshimin e kufijve në Ballkan, që konsiderohet mjaft i rrezikshëm, por edhe për zhvillimet në Kosovë.

  Gazeta gjermane “Die Welt” i ka kushtuar këtë javë disa artikuj problematikës së marrëdhënieve Kosovë-Serbi në kuadër të samitit të Berlinit. Në një ...

 • Kosova dhe Serbia pas Berlinit e para Parisit

  3 Maj, 2019

  Ramush Vejseli ThaciKryetari i Parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, tha se udhëheqësit e institucioneve do të jenë të bashkuar në zgjidhjen e çështjeve me Serbinë dhe asnjëherë nuk do të ketë diskutime për shtetin dhe sovranitetin.

  Ai i bëri këto komente pas takimit të udhëheqësve të institucioneve të Kosovës dhe delegacionit shtetëror për bisedime me Serbinë, për të diskutuar zhvillimet ...

 • Seibert: Takimi vijues më 1 korrik

  2 Maj, 2019

  SeibertZëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert, konfirmoi se më 1 korrik do të zhvillohet takimi i ardhshëm Gjermani, Francë, Serbi, Kosovë.

  Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez, Emmanuel Macron, duan t’i japin një impuls të ri procesit të normalizimit ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, prandaj edhe do të takohen edhe në të ardhmen me krerët e Serbisë dhe Kosovës, konfirmoi zëdhënësi ...

 • Si vlerësohet në Kosovë samiti i Berlinit

  2 Maj, 2019

  ThaciKosova nuk i beson krejtësisht BE për dialogun me Serbinë, kërkon përfshirje të SHBA-së në proces. Për presidentin e Kosovës, perspektiva e premtuar e BE-së për Kosovën është vetëm një “frazë”, por jo diçka konkrete.

  Dy udhëheqësit më të lartë të Kosovës që morën pjesë në takimin e Berlinit, presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj, nuk duken shumë të ...

 • Reagimet nga Serbia pas samitit të Berlinit

  2 Maj, 2019

  VucicPas samitit të djeshëm në Berlin, ku në fokus ishte konflikti mes Kosovës dhe Serbisë si presidenti serb, Aleksandar Vuçiq edhe ministri i Jashtëm, Ivica Daçiq kanë kometuar në Beograd zhvillimin e tij.

  Pas samitit të Berlinit të zhvilluar të hënën më 29 Prill, një iniciativë e përbashkët gjermano-franceze, politikanët kryesorë serbë e kanë komentuar atë në Beograd. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"