LAJMET NGA KOSOVA

 • Ambasadori Petriq përkrah Thaçin për “korrigjimin e kufijve”

  6 Gusht, 2018

  PetricNjë debat interesant është zhvilluar në mes dy “ujqve të vjetër” të politikës botërore në Ballkan, ekspertit amerikan Daniel Server dhe ambasadorit austriak dhe ish përfaqësuesit special të BE-së për Ballkan, Wolfgang Petriq.

  Derisa Server në një shkrim para disa ditësh ka kundërshtuar ashpër idetë për shkëmbime etnike të territoreve në mes Serbisë dhe Kosovës, ambasadori Petriq ka befasuar me ...

 • Thaçi: Propozimi im për zgjidhje paqësore me Serbinë është i qartë

  6 Gusht, 2018

  thaciPresidenti Hashim Thaçi është deklaruar edhe një herë në lidhje me debatin e ngjallur së fundi për raportin Kosovë-Serbi dhe korrigjimin e kufirit.

  Thaçi është shprehur se propozimi i tij për zgjidhje paqësore me Serbinë është i qartë.

  “Propozimi im për zgjidhje paqësore me Serbinë është i qartë: jo ndarje në baza etnike, mirëpo po për korrigjimin e kufirit dhe njohjen ...

 • Gjuriç: Kush prek “Trepçën” shkatërron themelet e ekzistencës së popullit serb

  6 Gusht, 2018

  gjuricDrejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në Serbi, Marko Gjuriç, është shprehur se ai që prek ‘Trepçën’ shkatërron themelet e ekzistencës së popullit serb në Kosovë dhe se serbët duhet të vazhdojnë ta mbajnë atë.

  Gjuriç ka uruar sot Ditën e Minatorëve, saktësisht ka uruar minatorët e Trepçës. Ai ka thënë se uron të gjithë minatorët në Kosovë ...

 • “MANDATI I TIJ – MANDAT I GJITHËKOHSHËM

  29 Korrik, 2018

  demaciAdem Demaci, Baca Adem u nda nga jeta.

  Ndarja e tij nga jeta pikëlloi gjithë shqiptarët kudoqofshin ata.

  Adem Demaçi ishte dhe mbetet Baca Adem, i gjithëkohshëm në historinë e popullit shqiptar: i gjithëkohshëm me Emrin e tij, me Veprën e tij, me Lavdinë e tij.

  Në jetën dhe në ...

 • Bllokada e opozitës së përçarë

  24 Korrik, 2018

  parlamenti ksPartitë opozitare në Kuvendin e Kosovës, në një varg seancash të kohëve të fundit, nuk kanë shënuar pjesëmarrjen për votimin e ligjeve të ndryshme nga legjislativi. Përfaqësuesit e partive opozitare, thonë se Kuvendi i Kosovës asnjëherë nuk ka pasur opozitë më të fuqishme sesa në legjislaturën e tanishme, në kuptimin e numrit të madh të votave që përfaqësojnë.

  Driton ...

 • Në Mal të Zi arrestohet një serb i dyshuar për krime lufte në Kosovë

  23 Korrik, 2018

  cakejt kriminelet serbTë dielën policia e Malit të Zi, tha se ka arrestuar një shtetas serb në bazë të një urdhër arresti ndërkombëtar, i cili është i dënuar në Serbi me 7 vjet heqje lirie për tregti me narkotikë si dhe dyshohet për përfshirje në krime lufte në Kosovë.

  P.V, 64 vjeçar nga qyteti i Shabacit në Serbi, kërkohet ...

 • Analiza: Albin Kurti

  22 Korrik, 2018

  Kush ka mundur ta paramendojë që 8 vjet pas vendimit të GjND-së mbi ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës, e i cili goditi rëndë Serbinë ndërkombëtarisht, do të kemi President që flet për kompromise të reja të dhimbshme ndaj Serbisë? Kush ka mundur ta paramendojë që 8 vjet pas atij të vendimi te GjND-së, do të kemi President e Qeveri që vrapojnë pas ...

 • Zbardhja e fatit të personave të pagjetur, ndërmjet humanitetit dhe politikës

  20 Korrik, 2018

  pikepyetjeProcesi i zbardhjes së fatit të personave të pagjetur, të cilët janë zhdukur gjatë luftës në Kosovë, proces ky, i cili që nga fillimi është konsideruar si human, vazhdon të mbetet peng i politikës, vlerësojnë përfaqësuesit e familjarëve të këtyre personave, si dhe zyrtarëve të institucioneve të Kosovës.

  Kryetari i Komisionit Qeveritar për Persona të Pagjetur, ...

 • Tanja Fajon: Nuk ka më arsye për justifikime apo vonesa

  20 Korrik, 2018

  TanjaEurodeputetja e raportuesja për liberalizimin e vizave me Kosovën në Parlamentin Europian Tanja Fajon shpjegon për Deutsche Welle hapat e mëtejshëm pas dritës së gjelbër të Komisionit Europian për liberalizimin e vizave.

  Deutsche Welle: Komisioneri europian për migrimin, Dimitris Avramopoulois bëri të ditur së fundmi në Bruksel se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret e vëna për liberalizimin e ...

 • Analiza: Paqen e qëndrueshme e arrijnë vetëm armiqtë e dikurshëm

  20 Korrik, 2018

  vucic mogherini thaciAnalisti i njohur gjerman, Andreas Ernst analizon raundet e bisedimeve mes dy presidentëve, Hashim Thaçi e Aleksandar Vuçiq në Bruksel e mbron idenë e përgjegjësisë më të madhe të dy palëve për gjetjen vetë të zgjidhjes.

  Të dy presidentët Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq takohen për një seri të re negociatash në Bruksel. Të mërkurën u zhvillua në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"