LAJMET NGA KOSOVA

 • Kuvendi i Serbisë diskuton për Kosovën

  2 Shkurt, 2023

  VucicNë Kuvendin e Serbisë, më 2 shkurt, do të mbahet seanca e posaçme parlamentare për Kosovën. Në atë seancë është ftuar edhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq. Pritet që ai të flasë për rrjedhën e dialogut dhe propozimin franko-gjerman për zgjidhjen e kontestit ndërmjet Serbisë dhe Kosovës.

   

  Çfarë është në rendin e ditës?

  Deputetëve do t’u prezantohet raporti për procesin e negociatave ...

 • Kurti: Asociacioni njëetnik – i pamundur në Kosovën shumetnike

  1 Shkurt, 2023

  AlbinKryeministri i Kosovës Albin Kurti tha të mërkurën se “Asociacioni një etnik në Kosovën me kushtetutë shumë etnike, nuk është i mundshëm”. Ky qëndrim që u shpreh gjatë një vizite në një fabrikë në komunën e Ferizajt, është përgjigja më e fortë ndaj trysnisë diplomatike perëndimore për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

  Komentet e kryeministrit Kurti pasuan ...

 • Hovenier: Nuk mbështesim asnjë marrëveshje që kërcënon sovranitetin dhe pavarësinë e Kosovës

  1 Shkurt, 2023

  Ambasada SHBAAmbasadori amerikan në Prishtinë, Jeff Hovenier, tha të martën se Shtetet e Bashkuara mbështesin zbatimin e të gjitha zotimeve që dalin nga bisedimet Kosovë – Serbi, por nuk mbështesin asnjë marrëveshje që kërcënon sovranitetin, pavarësinë, karakterin shumë etnik apo institucionet demokratike të Kosovës.

   

  Ai i bëri këto komente pas një debati me dyer të mbyllura për Asociacionin e komunave ...

 • Serwer thirrje Kurtit: Ofro një propozim për Asociacionin, gjuaje topin në anën e Serbisë

  1 Shkurt, 2023

  SerwerAnalisti amerikan Daniel Serwer i ka bërë thirrje kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, që të dalë me një opsion për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

   

  Eksperti për Ballkanin, Serwer, në një vështrim të publikuar në “Peacefare.net”, ka thënë se është i vetëdijshëm se asnjë opsion i Kurtit s’do të pëlqehej nga Serbia, por së paku “topi do të hidhej në ...

 • NZZ: Diktatet në çështjen e Kosovës nuk funksionojnë

  1 Shkurt, 2023

  Shtypi DEMe intensitet BE dhe SHBA duan t’i japin zgjidhje çështjes së Kosovës. Por në vend që të imponojë zgjidhje, perëndimi duhet të kërkojë popozime nga vetë palët në konflikt shkruan gazeta zvicerane, Neue Zürcher Zeitung.

   

   

  Për analistin e Neue Zürcher Zeitung und njohës i çështjeve të Ballkanit, Andreas Ernst është mjaft pozitive që Perëndimi po e merr seriozisht zgjidhjen ...

 • Kurti: Ata që janë në takim do ta thonë fjalën e tyre

  31 Janar, 2023

  AlbinKryeministri i Kosovës,  Albin Kurti, nuk ka dashur të komentojë para gazetarëve, lidhur me takimin e ftuar nga ambasadori amerikan, Jeff Hovenier.

   

  Sot në Ambasadën amerikane në Prishtinë po mbahet takimi ku po diskutohet për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

  Të ftuar janë zyrtarë nga Presidenca, zyrtarë qeveritarë, liderë partiakë, diplomatë dhe anëtarë të shoqërisë civile.

  “Ata që janë në takim ...

 • Gjithçka gati për takimin në Ambasadën amerikane

  31 Janar, 2023

  Ambasada SHBAAmbasada e SHBA-së në Kosovë, ka publikuar një fotografi të sallës ku do të mbahet sot takimi i liderëve politikë e institucionalë të Kosovës, organizuar nga ambasadori Jeff Hovenier.

   

  “Sot në mëngjes, Ambasada e SHBA-së në Prishtinë do të mbajë një takim për Asociacionin e Komunave me shumicë Serbe (ASM) në Kosovë”, shkruan në legjendën e fotografisë.

  “Ne mezi presim ...

 • Analistët:Asociacioni të shtyhet, duhet të jetë pjesë e marrëveshjes finale

  31 Janar, 2023

  AsociacioniNdërsa  SHBA-ja dhe BE- ja po kërkojnë me ngulm që Kosova ta themelojë sa më parë

   

  Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe, analistët politikë në vend thonë se kjo marrëveshje për Asociacionin duhet të shtyhet dhe ajo duhet të jetë vetëm pjesë e marrëveshjes finale me Serbinë.

   

  Krijimi i Asociacionit me Shumicë Serbe është shndërruar në sfidë për institucionet e Kosovës. ...

 • KDI: Kosova vazhdon përmirësimin në Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit

  31 Janar, 2023

  KDITransparency International publikoi sot Indeksin e Përceptimit të Korrupsionit për vitin 2022.

   

  Ky indeks publikohet në baza vjetore, për 180 shtete të botës, duke përdorur një metodologji vlerësuese e cila është e bazuar në burime kredibile të institucioneve ndërkombëtare. Vlerësimi fillon nga zero deri në 100 pikë – ku zero është niveli më i lartë i korrupsionit dhe 100 pikë ...

 • SHBA: Koha për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë

  30 Janar, 2023

  Zoti Chollet duke biseduar në Beograd me Ndihmës Sekretarin e Shtetit Gabriel Escobar dhe me Ambasadorin amerikan në Serbi, Christopher HillDerek Chollet, këshilltar i Departamentit amerikan të Shtetit dhe Gabriel Escobar, i dërguar i Posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, i bënë thirrje Kosovës të themelojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe, duke e siguruar atë se ky mekanizëm nuk ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"