LAJMET NGA KOSOVA

 • Liberalizimi i vizave në rend dite në BE më 13 tetor

  27 Shtator, 2022

  VizaÇështja e liberalizimit të vizave për Kosovën do të jetë në rend të ditës në takimin e grupit punues të Këshillit Evropian, më 13 tetor, konfirmojnë burimet diplomatike të BE-së në Bruksel.

  Presidenca çeke e BE-së tashmë u ka dërguar letër vendeve anëtare si paralajmërim për diskutimet për këtë temë.

  Radio Evropa e Lirë ka siguruar qasjen në këtë dokument dhe ...

 • Serbia një kandidate për anëtarësim në BE nënshkroi marrëveshje me Rusinë për politikën e jashtme

  26 Shtator, 2022

  Lavrov SRSerbia ka nënshkruar një marrëveshje me Rusinë për “konsultime” të ndërsjella mbi çështjet e politikës së jashtme. Ministri i Jashtëm I Serbisë, Nikola Selakoviç, nënshkroi marrëveshjen të premten me ministrin e jashtëm rus Sergey Lavrov në margjinat e takimit të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, ku shumica e delegacioneve perëndimore shmangën kryediplomatin rus për shkak të ...

 • Non-pejpëri i rremë serb, dokumenti origjinal franko-gjerman dhe rruga njëkalimëshe e njohjes së Kosovës

  23 Shtator, 2022

  Shaban MuratiDuke demostruar vetinë tipike gjenetike serbe, të pohuar nga ish-presidenti dhe shkrimtari serb Çosiç se “rrena është virtut i serbëve”, presidenti i Serbisë Vuçiç po insinuon formatim të ri, arkitekturë të re dhe kuadrim të ri të dialogut Serbi-Kosovë, me qëllim që të shtyjë ose të shmangë orën finale shtetërore, që po vjen e pashmangëshme për zgjidhjen përfundimtare ...

 • NATO dhe ekspertët i druhen mundësisë për tensione në veri

  23 Shtator, 2022

  Aksioni i Policisë së Kosovës në veri të vendit në shtator 2021Krerë të lartë të forcave paqeruajtëse të NATO-s nuk e përjashtojnë mundësinë e tensioneve në veri të Kosovës kur të skadojë afati i regjistrimit të makinave me targa serbe më 31 tetor. Në Kosovë thonë se situata mund të tensionohet në veri të Kosovës, nëse nuk ka pajtim ...

 • Kurti: Marrëdhëniet me Serbinë normalizohen me njohje të ndërsjellë

  22 Shtator, 2022

  AlbinKryeministri i Kosovës Albin Kurti, tha të mërkurën se marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë mbeten jonormale dhe ato duhet të normalizohen përmes njohjes të ndërsjellë, ndërsa refuzoi të komentojë dokumentet siç tha, pa autorë, lidhur me mënyrën se si mund të arrihet marrëveshja me Serbinë.

   

  Gjatë fundjavës mediet lokale transmetuan një shkrim të gazetës në internet Albanian Post që pohonte ...

 • Osmani takoi zyrtarët e lartë amerikanë: Serbia t`i zbatojë obligimet e saj

  21 Shtator, 2022

  Osmani Escobar CholletPresidentja e Republikës së Kosovës, në kuadër të vizitës në New York, është takuar me këshilltarin në Departamentit Amerikan të Shtetit, z. Derek Chollet dhe të dërguarin amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

  Në takim me zyrtarët e lartë amerikanë, Presidentja Osmani ka diskutuar për zhvillimet e fundit në rajon dhe më gjerë si dhe bashkëpunimin e mëtejm ...

 • BE përfshin Ballkanin në zbutjen e pasojave të luftës në Ukrainë

  21 Shtator, 2022

  6 lider ballkanKreu i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell, u premtoi liderëve të Ballkanit Perëndimor në një takim në Nju Jork, se BE-ja do të ndihmojë për të rritur sigurinë energjetike dhe për të adresuar kërcënimet hibride.

   

  Takimi i gjashtë liderëve të Ballkanit Perëndimor me kreun e Politikës së Jashtme dhe Sigurisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell u zhvillua ...

 • Kurti në CNN: Serbia refuzon t’i pranojë krimet e luftës në Kosovë

  21 Shtator, 2022

  AlbinKryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një intervistë për CNN International me gazetaren Christiane Amanpour, ka folur për gjendjen e sigurisë në Ballkan dhe raportet e brishta të Kosovës me Serbinë.

   

  Ai ka shtuar se edhe pse Kosova nuk është pjesë e NATO-s, trupat e saj janë të pranishme në Kosovë.

  “Serbia refuzon t’i pranojë krimet e kryera gjatë luftës në ...

 • A2: Plan për vrasjen e Albin Kurtit, i dyshuari ekspert në përdorimin e snajperit

  19 Shtator, 2022

  albin-kurti-ne-tiraneNë vitin 2021, Njësia Kundër Terrorizmit në Kosovë ka zbuluar një plan për të vrarë kryeministrin Albin Kurti dhe dy persona të tjerë nga një shtetas nga Shqipëria.

   

  Të paktën kështu rezulton në një dokument të bërë publik, këtë të hënë, nga hakerat, i cili dyshohet se është marrë nga emaili i Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit në ...

 • Gjermania, Franca e Polonia, kërkesë për marrëveshje Kosovë-Serbi

  16 Shtator, 2022

  hartaNë një deklaratë të përbashkët të publikuar nga tri shtetet e Bashkimit Evropian, Franca,Gjermania e Polonia, kërkohet që bisedimet Kosovë-Serbi, të përfundojnë me marrëveshje gjithëpërfshirëse. Këto tri shtete që përbëjnë edhe të ashtuquajturin “Trekëndëshi i Weimarit”, nxorën sot këtë deklaratë, në të cilën përfshijnë edhe çështje të tjera në Evropë. Sa i përket Kosovës në mënyrë të drejtpërdrejtë kërkohet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"