LAJMET NGA KOSOVA

 • Nga nesër nëse hidhni mbeturina jashtë kontejnerëve do të gjobiteni

  16 Tetor, 2018

  mbeturinatQë nga dita e nesërme, kushdo që hedh mbeturina jashtë kontejnerëve apo djegin mbeturina do të gjobitën prej 20 deri në 100 euro.

  Kjo pasi nesër, ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Fatmir Matoshi  do të nënshkruajë Udhëzimin Administrativ për Ndëshkime me Gjoba Mandatore.

  Përmes këtij udhëzimi administrativ, të gjithë personat fizik që hedhin mbeturina jashtë kontenjereve apo djegin mbeturina do ...

 • Parlamenti i Kosovës e “shndërron FSK-në në ushtri” këtë javë

  15 Tetor, 2018

  FSKMe tre ligje të veçanta, parlamenti i Kosovës do ta shndërrojë FSK-në në ushtri të Kosovës, por pa ia ndërruar emrin. Serbia e kundërshton shndërrimin e FSK-së në ushtri, duke e cilësuar si kërcënim për rajonin.

  Këtë të enjte Parlamenti i Kosovës për herë të parë diskuton dhe pritet  të miratojë tri ligjet e propozuara nga qeveria që do ta ...

 • Kosovë: Dështon nisma për unifikimin lidhur me dialogun me Serbinë

  12 Tetor, 2018

  parlamentiPartitë më të mëdha opozitare në Kosovë, nuk duan as të takohen me partitë në pushtet për hartimin e një “platformë të përbashkët për dialogun me Serbinë”. Ato kërkojnë zgjedhje të reja.

  Dështoi sërish një takim i partive parlamentare i thirrur nga kryetari i kuvendit Kadri Veseli, për të unifikuar një qëndrim të përbashkët lidhur me dialogun final me Serbinë. ...

 • Thaçi: Komiteti i Punëve të Jashtme të PE-së e konsideron të mundshëm opsionin e korrigjimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë

  10 Tetor, 2018

  thaciPresidenti i vendit, Hashim Thaçi ka njoftuar se Komiteti i Punëve të Jashtme i Parlamentit Evropian (AFET) ka miratuar draft-rezolutën për Kosovën dhe vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor.

  Thaçi përmes një postimi në Facebook ka thënë se AFET e konsideron të mundshëm opsionin e korrigjimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë.

  ” Mbi te gjitha, AFET e konsideron krejt të ...

 • Bosnjë-Hercegovinë – mizerja vazhdon

  10 Tetor, 2018

  DodikPolitikanët gjermanë në intervistë me DW shprehen të shqetësuar me rezultatet e zgjedhjeve në Bosnjë-Hercegovinë. Në veçanti fitorja e nacionalistëve cënon bazat e shtetit.

  Shumica e politikanëve gjermanë janët të shqetësuar thellë me rezultatet e zgjidhjeve të fundit në Bosnjë Hercegovinë. Politikani i CDU-së, Michael Brandt thotë se në Bosnjë-Hercegovinë “mizerja po vazhdon”, e kjo do të thotë se në ...

 • Arrestohen autorët e sulmit mbi dy të rinj shqiptarë në Serbi

  9 Tetor, 2018

  serbiaMinistri i Brendshëm i Serbisë, Nebojsha Stefanoviç, tha të martën se policia e Novi Sadit, ka arrestuar katër persona të dyshuar për sulm ndaj dy të rinjve shqiptarë, të cilët janë rrahur në natën midis së shtunës dhe të dielës në këtë qytet.

  Sipas tij “edhe pse hetimet e deritashme, përfshirë bisedat me të dyshuarit dhe njërin prej viktimave, tregojnë ...

 • Kosovë: Qeveria dhe opozita përpiqen të harmonizojnë qëndrimin për dialogun me Serbinë

  9 Tetor, 2018

  Parlamenti ksNë Kosovë gjatë kësaj jave pritet që partitë politike parlamentare të takohen për të harmonizuar qëndrimet për një qasje të përbashkët në dialogun me Serbinë.

  Udhëheqësit kryesorë të institucioneve të Kosovës u bënë thirrje partive politike opozitare që ta mbështesin një rezolutë të propozuar nga qeveria, e cila e qartëson se çdo marrëveshje në dialogun me Serbinë të kalojë ...

 • Joksimović: Serbia ka nevojë për kompromisin lidhur me Kosovën

  6 Tetor, 2018

  mareveshjeSerbia ka nevojë për kompromisin. Duhet fituar dhe humbur diҫka, kur është fjala për Kosovën, thotë për DW Aleksandra Joksimović, Presidente e Qendrës për Politikë të Jashtme, Beograd.

  DW: Znj. Joksimović, a i përmbushi pritshmëritë tuaja konferenca ndërkombëtare” Serbët dhe Shqiptarët – në cilin drejtim?”,  e zhvilluar këto ditë në Tiranë, ku ju ishit ndër panelistët të ardhur nga Beogradi?

  Aleksandra ...

 • RS fitorja e vetme serbe e viteve 90-të

  5 Tetor, 2018

  Dodoc VucicCilat janë raportet mes Beogradit dhe Banja Lukës në prag të zgjedhjeve në B-H? Dhe a ka dallime mes kandidatëve serbë atje?

  Për të kuptuar raportet e strukturave serbe në Beograd me ato në Bosnjë-Hercegovinë, duhet të kuptohen edhe lidhjet e Serbisë me Republikën Serpska. Në promovimin e librit „Bosanski rat” (Lufta në Bosnje), në mars të vitit 2012, ...

 • Lamtumirë KFOR-it gjerman në Prizren, por jo Gjermanisë

  4 Tetor, 2018

  Ramush DEPas gati 20 viteve të pranisë së trupave gjermane të KFOR-it në Prizren, baza u dorëzohet autoriteteve kosovare. Objektet e kësaj baze do të shndërrohen në një park inovativ dhe ekonomik për brezin e ri.

  Baza e trupave gjermane të KFOR-it në Prizren këtej e tutje do të shndërrohet në një park inovacioni dhe arsimimi profesional. Qeveria gjermane bashkë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"