LAJMET NGA KOSOVA

 • Bruksel: “Takim tmerrësisht i keq”

  2 Shkurt, 2017

  Raundi i fundit i dialogut mes delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë dështoi në tërësi. Atmosfera përshkruhet si shumë e keqe.

  serbia ksDelegacionet e Kosovës dhe Serbisë ku ishin përfaqësuesit më të lartë të vendeve, presidentët Hashim Thaçi dhe Tomisllav Nikoliq, si dhe kryeministrat Isa Mustafa dhe Aleksandar Vuçiq, nuk dolën fare para gazetarëve. Burimet e Deutsche Welles thonë se takimi ...

 • Kryeministri Edi Rama në Kosovë

  2 Shkurt, 2017

  RamaKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama bëri thirrje sot për bashkërendim të punës ndërmjet institucioneve të Kosovës dhe Shqipërisë për siç tha fshirjen e listave të urdhër arresteve, si ai i lëshuar nga autoritetet serbe në bazë të të cilit, Ramush Haradinaj u ndalua në Francë. Ai bëri këto komente gjatë një vizitë në Kosovë, ku po takohet me udhëheqës ...

 • Nikoliq: „Zajednica do të kërkojë pavarësi nga Prishtina, nëse…“

  1 Shkurt, 2017

  NikoliqNë Bruksel kanë nisur negociatat në nivelin më të lartë për çështjet e parealizuara, por që në fillim u pa që palët kanë qëndrime krejtësisht të ndryshme.

  Kërkesa kryesore e Kosovës që negociatat të përfundojnë me njohjen e pavarësisë, „nuk do të pranohet nga Beogradi”. Këtë e deklaroi presidenti i Serbisë Tomisllav Nikoliq, në prag të fillimit të raundit të ...

 • FH: Shqipëria dhe Kosova, pjesërisht të lira

  31 Janar, 2017

  FHLiritë demokratike kanë pësuar rënie gjatë vitit të fundit në Ballkan për shkak të keqësimeve në proceset zgjedhore dhe dobësim në sundimin e ligjit. Në këtë përfundim arrin organizata Freedom House, e cila sapo ka nxjerrë raportin e fundit mbi gjendjen e lirisë në botë. Freedom House fajëson dobësimin e rolit të Bashkimit Evropian si promotor i ndryshimeve demokratike ...

 • FDH: Fshehja e dëshmive të krimeve në Kosovë

  31 Janar, 2017

  DossierKosovo, Serbia HLC

 • Serwer: tani është koha për Ushtrinë e Kosovës

  30 Janar, 2017

  SerwerTë qënit pro dialogut do të thotë mbështetje për sovranitetin dhe pavarësinë e Republikës së Kosovës. Kështu ka deklaruar analisti i i njohur amerikan Daniel Serwer në një intervistë për Radio Televizionin e Kosovës. Serwer ka thënë se tashmë ka ardhur koha për krijimin e Ushtrisë së Kosovës.

  Dialogu Kosovë-Serbi sipas Daniel Serwerit duhet të japë rezultate të balancuara për ...

 • Bruksel: Sërish takim i nivelit të lartë Prishtinë-Beograd

  30 Janar, 2017

  Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogherini ka ftuar kryeministrin e Kosovës dhe atë të Serbisë (01.02) në Bruksel, për raundin e ri të bisedimeve në kuadër të dialogut ndërmjet dy vendeve.

  takimi PR BGPërfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini, sërish ka ftuar në zyrën e saj, udhëheqësit politik të Prishtinës dhe Beogradit, ...

 • Berlini dhe kriza e fundit në Ballkan

  27 Janar, 2017

  Ballkani hartaSi i sheh Gjermania tensionet e fundit në Ballkan, autokracinë në Serbi dhe perspektivën evropiane? Për këto çëshjte flasin tre deputetë gjermanë.

  Brexit, kriza ekonomike, Trumpi… ka shumë probleme me të cilat aktualisht merret Komisioni i Bundestag-ut për Politikën e Jashtme. E megjithatë të mërkurën (26.01) ai gjeti kohë të trajtojë seriozisht edhe zhvillimet në Ballkanin Perëndimor. Tre deputetë ...

 • Albin Kurti: Qeveria e Shqipërisë nuk duhet ta lërë vetëm Kosovën

  26 Janar, 2017

  albin-kurtiAlbin Kurti deputet i Lëvizjes Vetëvendosje flet në “Koha Jonë” për tensionet mes Kosovës dhe Serbisë, arrestimi i Haradinaj, negociatat në Bruksel dhe një apel për Tiranën

  Albin Kurti, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje thotë se janë të gjitha gjasat për një konflikt të ri mes shqiptarëve dhe serbëve. Në një intervistë për “Koha Jonë”, Kurti shprehet se sot në Beograd ...

 • Observer: NATO stacionohet në vendet baltike dhe harron se Rusia do testojë Ballkanin, testi i parë i Trump në politikën e jashtme do jetë Kosova

  26 Janar, 2017

  Putin

  Vladimir Putin e sheh intervenimin perëndimor në Bosnjë dhe Kosovë si fyerje për botën sllavo-ortodokse – dhe ai planifikon hakmarrje, shkruan opinionisti i “Observer” dhe eksperti i spiunazhit amerikan John R. Schindler.

  Pesëmbëdhjetë vjet pas përfundimit të luftërave në Ballkan dhe prej sulmeve të 11 shtatorit në SHBA, është lehtë të harrosh sesa kohë kanë shpenzuar spiunët, ushtarët dhe diplomatët ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"