LAJMET NGA KOSOVA

 • Hoxhaj: Kosova shpreson për marrëveshje me Serbinë deri në pranverë

  12 Shtator, 2018

  E HoxhajKosova parashikon të arrijë një marrëveshje me Serbinë, gjë që do t’u mundësonte të dyja vendeve të përparonin drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian e shumta deri pranverën e ardhshme, tha të martën për agjencinë Reuters, zv/kryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj.

  Një marrëveshje është parakusht për dy vendet që të hyjnë në Bashkimin Evropian. Beogradi dhe Prishtina u angazhuan për ...

 • A sjell paqe ndryshimi i kufijve Kosovë-Serbi?

  11 Shtator, 2018

  Kosove_Serbi

  Muajin e kaluar, këshilltari i sigurisë kombëtare, John Bolton tha se, Shtetet e Bashkuara “nuk do të qëndronin në krye” të një marrëveshjeje shkëmbimi territorial midis Serbisë dhe Kosovës. Raportet e fundit sugjerojnë se të dyja vendet, janë pranë një marrëveshjeje që do të zgjidhë një nga pengesat më sfiduese politike të Evropës, që nga fundi i Luftës së ...

 • Teatri politik e cinik për Kosovën vazhdon…

  11 Shtator, 2018

  mitrovicaIshte vërtet kaq afër zgjidhja? Përse u fol kaq shumë për një ujdi të afërt Kosovë-Serbi, për shkëmbim territoresh? Kur dy politikanë e duan një zgjidhje së bashku duhet t’i rezistojnë furtunave, mendon Adelheid Feilcke.

  Për disa javë me radhë nuk ka pasur temë tjetër në Balkan: Serbia dhe Kosova janë pak para një ujdie! Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq ...

 • Shtypi gjerman “Pajtimi është anuluar”

  11 Shtator, 2018

  shtypi DPas një fundjave të tensionuar që shënoi vizita e presidentit serb në Kosovë, gazetat gjermane i kushtojnë vëmendje zhvillimeve atje duke theksuar se zgjidhja e konfliktit Kosovë-Serbi është ende larg.

  Gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung” në një analizë të së hënës me titullin “Pajtimi është anuluar” thekson se presidenti serb nuk sheh shanse për një zgjidhje të shpejtë ...

 • Dështon takimi në Bruksel – Vuçiç refuzon të takohet me Thaçin

  7 Shtator, 2018

  Thaci MogheriniPresidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, u takuan secili veç e veç me shefen e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, në Bruksel, por jo edhe më njëri tjetrin, meqë presidenti serb refuzoi të takohej për shkak të siç u tha, “qasjes kërcënuese të Prishtinës”.

  Megjithatë, zonja Mogherini, tha nëpërmjet një komunikate ...

 • Vuçiç, megjithatë shkon në Kosovë

  7 Shtator, 2018

  VucicPresidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha të premten mbrëma se gjatë fundjavë do të vizitojë Kosovën, ndonëse në 24 orët e fundit ishte paralajmëruar mundësia që ai të heq dorë nga planet e tij.

  Në një fjalim drejtuar opinionit serb ai tha se “do të shkojë në Kosovë dhe do ta fillojë vizitën në Gazivodë dhe në qendrën ekologjike atje. ...

 • Kosovë: Parlamenti dështon të mblidhet sërish për bisedimet me Serbinë

  5 Shtator, 2018

  prishtinaParlamenti i Kosovës nuk arriti as të mërkurën të vazhdojë punimet e seancës së jashtëzakonshme e cila filloi dje me kërkesë të qeverisë për të miratuar përbërjen e ekipit të saj negociues në bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë. Seanca e caktuar për orën 14:00 u shty për në 16:00 por dështoi sërish për shkak të mungesës ...

 • Thaçi: Mund të shkoj në shtëpi por nuk pranoj republikë serbe në Kosovë

  5 Shtator, 2018

  thaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha të mërkurën se korrigjimi i kufirit e shpëton Kosovën nga ndarja, shkëmbimi i territoreve dhe nga themelimi i një Republike serbe.

  Ai i bëri këto komente gjatë një diskutimi të organizuar nga Instituti Demokratik i Kosovës, lidhur me idetë për korrigjimin e kufirit me Serbinë.

  Presidenti Thaçi tha se ai asnjëherë nuk ka folur për ...

 • Thaçi e Vuçiqi në shtator ”i hapin letrat”

  4 Shtator, 2018

  Thaci-Mogherini-VuciqPresidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb Aleksandër Vuçiq deri tani kanë dhënë deklaratë rreth asaj se cila mund të jetë përmbajtja e marrëveshjes ndërmjet të dyja shteteve. Megjithatë të dy presidentët pritet të fillojnë “t’i hapin letrat” gjatë këtij muaji. Thaçi ka thënë se në takimin e 7 shtatorit do ta prezantojë idenë e “korrigjimit ...

 • Kosovë: Të martën seancë e jashtzakoshme për dialogun final me Serbinë

  3 Shtator, 2018

  kuvendi i ksOpozita përmes një rezolute po do që t’ia ndalojë presidentit që ta diskutojë me Serbinë korrigjimin e kufijve. Presidenti Thaçi kërkesën për korrigjim kufiri do ta shtrojë zyrtarisht në takim me Vuciqin në Bruksel.

  Kuvendi i Kosovës mblidhet të martën me (04.09) në një seancë të jashtëzakonshme e thirrur nga partitë opozitare  për “t’ia ndaluar presidentit Hashim Thaçi, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"