LAJMET NGA KOSOVA

 • Si vlerësohet në Kosovë Gjykata Speciale

  28 Maj, 2020

  Ekaterine Trendafilova Den HaagNjë Gjykatë Speciale pritet të merret tani, 20 vjet pas luftës së Kosovës me krimet kundër njerëzimit. Pyetja se kundër cilëve anëtarë të Ushtrisë Çlirimtare UÇK, do të ngrihet akuzë është pyetje e nxehtë në Kosovë.

  Në qershor 1999, ushtarë gjermanë të KFOR-it u qëlluan në Prizren nga një makinë e markës Lada. Janë të shtëna që ...

 • Produktet nga Serbia rikthehen në tregun e Kosovës

  27 Maj, 2020

  Merdare nga arkiviProduktet e prodhuara në Serbi janë rikthyer në tregun e Kosovës, që kur Qeveria në detyrë e Kosovës ka zëvendësuar taksën 100 për qind për produktet serbe, me masat reciproke më 1 prill të këtij viti.

  Sipas Doganës së Kosovës, nga 1 prilli deri më datë 25 maj nga Serbia në Kosovë kanë hyrë ...

 • Kurti: Pres nga Kushtetuesja të interpretojë dhe jo të shkruajë Kushtetutën

  26 Maj, 2020

  Albin KurtiKryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, tha se se pret nga Gjykata Kushtetuese që të bëjë intepretimin e Kushtetutës dhe jo, siç tha ai, shkrimin e saj.

  Kurti iu referua rastit që ka dërguar Lëvizja e tij Vetëvendosje në Gjykatën Kushtetuese për të interpretuar kushtetushmërinë e vendimit ...

 • Thaçi: Nuk do të përfshihem në proceset që udhëhiqen nga Miroslav Lajçak

  26 Maj, 2020

  ThaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha të martën se nuk ka vullnet të përfshihet në procesin e negociatave me Serbinë që udhëhiqen nga i dërguari i Posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë – Serbi dhe Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak.

  Presidenti Thaçi, tha se pa rolin udhëheqës të Shteteve të Bashkuara nuk mund të zgjidhen çështjet e hapura ndërmjet Kosovës ...

 • Kosovë: Debate në distancë në pritje të vendimit të Kushtetueses për zgjidhjen e krizës politike

  26 Maj, 2020

  Albin HashimKosova ka hyrë në javën që cilësohet vendimtare për situatën politike meqë deri të premten Gjykata Kushtetuese pritet të publikojë vendimin rreth “kushtetutshmërisë” së dekretit të presidentit për mandatarin e ri për formimin e qeverisë së Kosovës.

  Përgjatë debateve që pasuan vendimin e gjykatës për pezullimin e dekretit deri në vendimin përfundimtar, presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri në detyrë, ...

 • Veturat e qeverisë së Kosovës, me qira më shtrenjtë se çmimi i blerjes

  24 Maj, 2020

  makinaPrej më shumë se dy vitesh qeveria e Kosovës po shfrytëzon vetura me qira me çmime që marrin kosto më të lartë se vlera e shitjes së tyre. Kontrata prej rreth 7 milionë euro që nxjerr shkelje në proces të tenderimit dhe humbje për buxhetin së fundi është bërë objekt hetimi i prokurorisë. Kronika u përgatit për “Zërin e ...

 • Gjermania, Franca bëjnë thirrje për rifillimin e bisedimeve Kosovë-Serbi

  24 Maj, 2020

  Ministri gjerman dhe francezMinistrat e Jashtëm të Gjermanisë dhe Francës, bënë thirrje të shtunën për rifillimin e menjëhershëm të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nën udhëheqjen e Bashkimit Evropian, por tërhoqën vërejtjen se nuk mund të ketë një rrugë të shkurtër për një marrëveshje të shpejtë ndërmjet palëve.

  Në një shkrim të përbashkët, ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian ...

 • BIK: Fitër Bajrami nuk do të falet në xhami

  22 Maj, 2020

  Xhamia BIKPër shkak të pandemisë me koronavirus, Fitër Bajrami këtë vit nuk do të falet në xhamitë e Kosovës.

  Sipas njoftimit të Bashkësisë Islame të Kosovës, në kohën e Fitër Bajramit, myftiu i Kosovës, Naim Tërnava do t’i drejtohet opinionit drejtpërdrejt me mesazh për këtë festë.

  “Njoftojmë opinionin se për shkak të pandemisë, Myftiu Naim Tërnava ka anuluar edhe pritjen tradicionale ...

 • Konfirmohen 14 raste të reja me COVID-19 dhe tre të shëruar – shkon mbi njëmijë numri i të prekurve në Kosovë

  20 Maj, 2020

  klinika-infektive-koronavirus-covid19-Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se janë testuar gjithsej 208 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, nga të cilat janë konfirmuar 14 raste me COVID-19.

  Rastet pozitive janë raste kontakti nga: komuna e Prizrenit 8 raste (sipas vendbanimit: 8 raste Prizren) dhe komuna e Rahovecit 6 raste (sipas ...

 • Vazhdon presioni ndaj Gjykatës Kushtetuese

  20 Maj, 2020

  gjykata kushtetuesAnkesa e Gjykatës Kushtetuese se është duke u kërcënuar nga politikanë vendorë është diçka që nuk është parë më herët dhe tregon se sa serioze është situata, ka thënë për Radion Evropa e Lirë, Kadri Kryeziu, ish-gjyqtar i kësaj gjykate.

  Të martën në mbrëmje, Gjykata Kushtetuese ka dënuar ashpër, atë që e ka konsideruar ndërhyrje ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"