LAJMET NGA KOSOVA

 • Përfaqësuesit e Preshevës vijnë në Tiranë, kërkojnë mbështetje

  24 Gusht, 2018

  Bushati Perfaqsues L PreshevesPërfaqësuesit e Luginës së Preshevës takojnë ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati.  Gjatë takimit shmanget tema e “korrigjimit të kufijve” flitet për dialogun Kosovë-Serbi nën mbështetjen e BE-së. Reagon Thaçi: Nuk ka ndarje, po bashkëngjittjes së Preshevës.

  Procesi i dialogut midis Kosovës dhe Serbisë, ka sjellë në Tiranë, përfaqësuesit e Luginës së Preshevës. Deklaratat e fundit të Presidentit ...

 • The Guardian: A mund të shkakton konflikt shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë?

  22 Gusht, 2018

  KOsova-e-re-Kritikët pretendojnë se zgjidhja potenciale e kufirit në linja etnike paraqet precedent të rrezikshëm në Ballkan, shkruan Guardian.

  Mund të jetë një marrëveshje që sjellë zgjidhje të qëndrueshme, prosperitet dhe integrimin e Ballkanit në Bashkimin Evropian, por mund edhe të zhyt rajonin në një konflikt të përtërirë, transmeton Telegrafi.

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është duke u përgatitur që ta vizitojë ...

 • Televizionet serbe zbulojnë planin Thaçi-Vuçiç: Ja si do të ndahet Kosova

  21 Gusht, 2018

  tv serbiKëto ditë televizionet e Serbisë kanë filluar që në edicionin e lajmeve të shfaqin, më të zgjeruar hartën e Serbisë. Tashmë, në ekrane, Serbisë i është bashkuar Republika Serbe dhe Veriu i Kosovës. Ky duket të jetë hapi i parë i implementimit të idesë së liderëve serbë dhe presidentit Hashim Thaçi, për t’i lëvizur kufijtë.

  Pjesë e hartave që ...

 • Kosnett: Qëndrimi amerikan ndaj Kosovës nuk ka ndryshuar

  16 Gusht, 2018

  KosnettDiplomati veteran Philip Kosnett thotë se qëndrimi amerikan lidhur me zgjidhjen e mosmarrëveshjeve mes Kosovës dhe Serbisë nuk ka ndryshuar.

  Zoti Kosnett, i emëruar nga presidenti si ambasador i ardhshëm amerikan në Kosovë, doli të enjten para Komisionit të Senatit për Marrëdhënie me Jashtë. Senatori Chris Murphy e pyeti diplomatin lidhur me takimin që kishte zhvilluar në fund të ...

 • David Kanin: Çështja kryesore është sovraniteti i Kosovës, jo shkëmbimi i territoreve

  16 Gusht, 2018

  David KaninNjë ekspert i çështjeve të Ballkanit, ish-analist i lartë i CIA-s për rajonin dhe Evropën, thotë se patologjia e perëndimit për çdo zhvendosje territori e cungon diskutimin për Kosovën dhe Serbinë. David Kanin, profesor për Studime Evropiane në Universitetin “Johns Hopkins” në Uashington thotë se historia e Evropës është një histori e ndryshimit të kufijve. Por në këndvështrimin ...

 • Volker: Njohja e Kosovës nga Serbia i shërben të gjithë Ballkanit

  15 Gusht, 2018

  VolkerKanë kaluar 21 vjet që nga shpërthimi i konflikti në Kosovë dhe tani është koha që të përmbyllet plotësisht procesi i njohjes së Kosovës dhe njohjes së plotë ndërkombëtare të pavarësisë së saj. Kështu shprehet ambasadori Kurt Volker, ish-përfaqësues i Amerikës në NATO, aktualisht i dërguar i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ukrainën, i cili thekson se ...

 • Kurti: Bisedimet për territore janë më afër luftës se sa paqes

  13 Gusht, 2018

  KurtiKryetari i lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, i tha Zërit të Amerikës se synimet për korrigjim kufijsh apo shkëmbim territoresh, janë të gabuara dhe mund të kenë pasoja të dëmshme. Ai tha se debatet e fundit më shumë lidhen me tendencën e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, që të jetë sa më larg Gjykatës së Posaçme. Në intervistën dhënë korrespondentit ...

 • Eufori e dirigjuar në Luginën e Preshevës

  13 Gusht, 2018

  Lugina e PreshevesDeutsche Welle ka vizituar Luginën e Preshevës, për të parë atmosferën pas deklarimeve për korrigjimin e kufijve. Tek shqiptarët vërehet një lloj euforie. Me të drejtë?

  Ditë pune në Preshevë. Nuk gjen askund vend për parkimin e makinës. Ndonëse gati askund nuk gjen një hije për t’u mbrojtur nga dielli përcëllues, rrugët janë të mbushura. Kafenetë plot, ndërsa ...

 • Vuçiç: Angazhohem për ndarje ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve

  10 Gusht, 2018

  vucicPresidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha të enjten se ai angazhohet për ndarje ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve në Kosovë, duke u bërë jehonë kërkesave të Serbisë për ndarjen tokësore të Kosovës në kuadër të procesit për normalizimin e marrëdhënieve.

  “Unë jam në favor, dhe kjo është politika ime, për ndarjen me shqiptarët, sepse të kemi një territor që nuk ...

 • Kosovë-Serbi: Përse është Gazivoda kaq e rëndësishme?

  8 Gusht, 2018

  GazivodaKërcënimi i famshëm i Vuçiqit “Unë nuk e jap Gazivodën!” jep përgjigje edhe për të tashmen. Në vorbullën e lajmeve të rreme dhe tensionit ky liqen me hidrocentralin është në epiqendër të diskutimeve.

  “Gazivoda” është temë e javës në Serbi së bashku me paralajmërimet dramatike nga autoritetet serbe dhe gazetat bulevardeske, sipas të cilave po përgatitet marrja arbitrarisht e objekteve ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"