LAJMET NGA KOSOVA

 • Nis Samiti në Slloveni, foto e përbashkët me të gjithë presidentët

  12 Shtator, 2022

  Ballkani PerendimorLiderët e Ballkanit Perëndimor kanë arritur në vendin ku do të mbahet takimi i Bërdo-Brijunit. Para se të fillojë takimi, të gjithë pjesëmarrësit kanë bërë një foto të përbashkët

   

  Pjesëmarrja në Procesin Bërdo-Brijuni i cili këtë vit po mbahet në Slloveni është konfirmuar nga të gjithë drejtuesit e iniciativës: bashkëdrejtuesi i Iniciativës, presidenti kroat Zoran Milanović; Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu: Presidenti ...

 • Kupchan: Serbia do ta njohë Kosovën në këmbim të anëtarësimit në BE

  7 Shtator, 2022

  Kurti Vucic LajcakCharles Kupchan, nga Këshilli amerikan për Marrëdhënie me Jashtë, shpreh bindjen se Serbia, në fund, do ta njohë pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës, në këmbim të anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Por, mbetet të shihet se si dhe kur do të realizohet ky qëllim, thotë ai në një intervistë për Radion Evropa e Lirë.

   

  Marrë parasysh disponimin e publikut ...

 • Lambrecht: Pa paqe në Ballkan nuk ka qendrueshmëri në Evropë

  7 Shtator, 2022

  Armend Mehaj dhe Christine LambrechtMinistrja gjermane e mbrojtjes priti në takim pune homologun kosovar, Armend Mehaj

   

  Ministrja gjermane e mbrojtjes, Christine Lambrecht, priti të martën (6.02.) në Berlin, homologun e saj nga Kosova, Armend Mehaj. Siç bëjnë të ditur burime të DW pranë Ministrisë gjermane të Mbrojtjes, në takim është biseduar për gjendjen në Kosovë dhe përpjekjet për normalizimin e ...

 • Kosovë, imami Labinot Maliqi flet pas kërcënimit ndaj tij

  7 Shtator, 2022

  Imami Labinot MaliqiStudiuesi i fesë islame Labinot Maliqi, njëherësh imam në një nga xhamitë në Prishtinë, është kërcënuar javën që shkoi, nëpërmjet një mesazhi në rrjetin social Facebook. Ai i tha Zërit të Amerikës se u kërcënua pak kohë pasi kishte ripublikuar një intervistë të tij të mëhershme në një nga televizionet lokale në Kosovë.

   

  “Para disa dite e kam ...

 • Scholz dhe Macron dërgojnë këshilltarët në Prishtinë e Beograd

  6 Shtator, 2022

  zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen HebestreitZëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Hebestreit konfirmoi angazhimin e forcuar të Gjermanisë dhe Francës në normalizimin e dialogut Kosovë-Serbi.

   

   

  Të premten, më 9 shtator, ndërmjetësuesi i dialogut Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, do të jetë sërish për bisedime në Prishtinë e Beograd, por këtë radhë i shoqëruar nga dy këshilltarët e jashtëm të kancelarit gjerman, Olaf Scholz, ...

 • Scholz dhe Macron letër Kurtit dhe Vuçiqit

  5 Shtator, 2022

  Vucic kurtiKancelari Olaf Scholz dhe presidenti Macron i kanë bënë thirrje presidentit serb Vuçiq dhe kryeministrit kosovar Kurti “për të treguar gatishmëri dhe zgjidhje maksimale për të marrë vendime të vështira”.

   

  Për kancelarin gjerman, Olaf Scholz dhe presidentin francez, Emmanuel Macron normalizimi i plotë i marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është thelbësor për Ballkanin Perëndimor. Liderët e dy shteteve më ...

 • Bugajski: Vuçiq dhe Putin po luajnë me kartën e Kosovës për kriza të reja në Ballkan

  3 Shtator, 2022

  Janusz BugajskiAnalisti amerikan, Janusz Bugajski, bashkëpunëtor i lartë në Fondacionin Jamestown në Uashington, thotë se presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe ai rus Vladmir Putin, po luajnë me kartën e Kosovës për të mbledhur nacionalistët dhe për të krijuar mosmarrëveshje. “Beogradi dhe Moska po llogarisin në përshkallëzimin e konfliktit në veri të Kosovës për të penguar zyrtarët perëndimorë nga marrja ...

 • Kosova dhe Serbia: Kompromis apo përshkallëzim i ri?

  2 Shtator, 2022

  MitrovicaKosova dëshiron të arrijë barazi në trafikun ndërkufitar me Serbinë. Kjo gjithmonë çon në konflikte. Qytetarët në veriun e Kosovës janë të lodhur nga tensionet në jetën e përditshme dhe duan zgjidhje.

   

  52-vjeçari serb i Kosovës Veroljub Petroniç parkon makinën e tij të kuqe të ndezur në një rrugë kryesore të frekuentuar në veri të qytetit të Mitrovicës, afër monumentit ...

 • Zbatohet marrëveshja Kosovë-Serbi për letërnjoftimet

  1 Shtator, 2022

  kufiriSerbia ndërpreu lëshimin e dokumentit për hyrje/dalje për shtetasit e Kosovës si zëvendësim për letërnjoftimin, por thekson, se marrëveshja për lëvizje të lirë nuk mund të interpretohet si njohje e pavarësisë së Kosovës.

   

  Filloi së zbatuari marrëveshja për dokumentet e identifikimit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë e dakorduar ditë më parë me ndërmjetësimin e BE-së dhe SHBA-së. Në këtë mënyrë Serbia ndërpreu ...

 • Kurti: Na duhet drejtësi për të gjitha krimet e kryera gjatë luftës

  31 Gusht, 2022

  1617Ballafaqimin me të kaluarën e kemi vënë si kapitull të veçantë në kornizën e përgjithshme qё do duhej ta përfshinte marrëveshja finale me Serbinë. Nuk mund të ecim drejt të ardhmes, pa e adresuar të kaluarën, pa u ballafaquar me të, tha kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në fjalën e tij, në shënimin e Ditës ndërkombëtare të të zhdukurve ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"