LAJMET NGA KOSOVA

 • Gjermania apel Kosovës: Përqendrohuni te beteja me koronën

  25 Mars, 2020

  RothMinistri gjerman i Evropës, Michael Roth, me apel ndaj Kosovës: Korona nuk pyet për grindjet mes politikanëve!

  Nisur nga kriza aktuale në politikë e brendshme të Kosovës, ministri gjerman i Evropës, Michael Roth, i është drejtuar me në apel Kosovës dhe lidershipit kosovar. Në një deklaratë për media që e ka DW, ai kërkon nga këta që të përqendrohen ...

 • Kosovë: Ambasadori amerikan mbështet seancën për mocionin e votëbesimit

  25 Mars, 2020

  KosnetAmbasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett, përmes një postimi në rrjetin twitter, mbështeti vendimin për mbajtjen e seancës së parlamentit të Kosovës për të shqyrtuar mocionin për votëbesimin ndaj qeverisë së kryeministrit Albin Kurti.

  Kryesia e parlamentit të Kosovës, vendosi që seanca të mbahet të mërkurën në orën 11. Lidhja Demokratike e Kosovës, që është pjesë e koalicionit qeverisës, dorëzoi ...

 • Merkel dhe Kurti: Jo hapa prapa në raportet Kosovë-Serbi

  25 Mars, 2020

  MerkelKancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe kryeministri i Kosovës,Albin Kurti, zhvillojne telefonatën e parë zyrtare.

  Kancelarja gjermane, Angela Merkel, e ka përshëndetur vendimin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, për heqjen e plotë të tarifave doganore ndaj Serbisë dhe Bosnjë-Hercegovinës, duke filluar nga 1 prilli i këtij viti.

  Kjo bëhet e ditur në një deklaratë te përbashkët të lëshuar për media të hënën, 23.3.20,  në ...

 • Konfirmohen edhe dy raste me coronavirus në Kosovë, arrin në 30 numri i të infektuarve

  21 Mars, 2020

  Covid-19Edhe dy raste të reja me coronavirus janë konfirmuar në Kosovë, duke çuar numrin e të infektuarve në 30.

  Këtë e ka bërë të ditur, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK).

  “Sot me 21.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar 104 mostra të dyshimta për virusin SARS-CoV-2 dhe gjashtë prej tyre janë pozitive ...

 • Koronavirusi mund të shtyjë mocionin për rrëzimin e qeverisë?

  21 Mars, 2020

  Albin KurtiKryemnistri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se pavarësisht vështirësive nëpër të cilat po kalon koalicioni qeverisës, nuk do ta ndërpresë punën e tij dhe nuk do të ndalet para pengesave.

  Qeveria e Kosovës ka pësuar luhatje, për shkak të mosmarrëveshjeve që kanë lindur ndërmjet dy partnerëve të koalicionit, Lëvzjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.

  Pas vendimit të Kurtit ...

 • Kryeministri Kurti hoqi tarifat për importet e lëndës së parë nga Serbia dhe Bosnja

  21 Mars, 2020

  Albin KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se është vendosur heqja e tarifave për lëndën e parë nga Serbia e Bosnja dhe një prilli tarifat do të zëvendësohen me masa të reciprocitetit të plotë.

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha qeveria e tij vendosi të lirojë nga tarifa 100 për qind importin e lëndës së parë nga Serbia dhe Bosnjë-Hercegovina.

  Në ...

 • Kurti heq taksën për lëndën e parë nga importet serbe dhe boshnjake

  20 Mars, 2020

  AlbinKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka nënshkruar vendimin sipas të cilit nis plani i tij për heqjen e taksës, duke e zëvendësuar me reciprocitet.

  Siç njofton “Koha” sipas burime të saja, brenda Qeverisë kanë thënë se vendimi për heqjen e taksës për lëndën e parë të produkteve me prejardhje nga Serbia dhe nga Bosnjë-Hercegovina, pritet të diskutohet në mbledhjen e ...

 • Mustafa i shkruan Kurtit: Hiqi tarifat – anuloje shkarkimin e ministrit të Brendshëm

  20 Mars, 2020

  Kurti MustafaKryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa i bëri thirrje të premten kryeministrit Albin Kurti që të heqë tarifat ndaj mallrave serbe dhe të anulojë vendimin për shkarkimin e ministrit të brendshëm, për të shmangur rrëzimin e qeverisë.

  Në një postim në llogarinë e tij në facebook, zoti Mustafa shkruan se me 16 mars të këtij viti i ...

 • Viola von Cramon: Kosova duhet të ketë një qeveri të qendrueshme dhe funksionale

  19 Mars, 2020

  PERaportueja për Kosovën në Parlamentin Evropian Viola von Cramon i kërkon LDK-së që ta pezullojë vendimin për mocion mosbesimi për qeverinë Kurti.

  Raportueja për Kosovën në Parlamentin Evropian Viola von Cramon, tha se Bashkimi Evropian dhe SHBA-ja duhet të mbeten të angazhuara dhe mos të lejojnë që në Kosovë, duke gjetur krizën e visurit COVID-19 si pretekst të grabitet pushteti. ...

 • LDK me mocion mosbesimi për rrëzimin e qeverisë Kurti

  19 Mars, 2020

  Albin KurtiAlbin Kurti shkarkoi ministrin e LDK-së, se nuk ishte në një vijë me kryeministrin rreth shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme për koronavirusin. Si kundërpërgjigje LDK, inicon mocion mosbesimi ndaj qeverisë Kurti.

  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, pas një mbledhjeje të kryesisë së partisë së tij, konfirmoi se LDK do të iniciojë mocion mosbesimi ndaj  qeverisë së ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"