LAJMET NGA KOSOVA

 • Qarqet diplomatike në Berlin: Serbia dhe Kosova të normalizojnë marrëdhëniet

  29 Mars, 2018

  imagePas deklaratave të BE-së dhe SHBA-së edhe nga Gjermania vijnë tone apeluese në drejtim të Kosovës dhe Serbisë vijnë apele për qetësim dhe normalizim të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

  Pas acarimit të kohëve të fundit mes Serbisë dhe Kosovës, edhe nga Gjermania vijnë apele për normalizimi.  Nga qarqet diplomatike unë Berlin  bëhet  thirrje palëve që të tregohen konstruktive dhe ...

 • Lista Srpska “ultimatum” qeverisë së Kosovës

  29 Mars, 2018

  MitrovicaPrishtina zyrtare nuk pranon ultimatume dhe e cilëson të rrezikshme idenë që serbët e Kosovës në mënyrë të njëanshme ta themelojnë asociaiconin e komunave me shumicë serbe.

  Qeveria e Kosovës e ka hedhur poshtë “ultimatumin” e listës Srpska për themelimin në mënyrë të njëanshme të Asociacionit të komunave serbe. Qeveria e Kosovës tha se ajo “nuk funksionon nën ultimatume të ...

 • Presidenti serb këshillohet me presidentin rus për zhvillimet në Kosovë

  28 Mars, 2018

  putin vucicPresidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha se i ka kërkuar presidentit rus Vladimir Putin në një bisedë telefonike këshilla se si “t’i kundërvihet dhunës dhe agresionit” të Kosovë ndaj serbëve.

  Në një komunikatë të zyrës së presidenti serb, thuhet se ai e ka informuar presidentin rus mbi “sulmin brutal” të policisë së Kosovës ndaj një zyrtari serb të ...

 • Përfaqësuesit serbë paralajmërojnë për asociacionin e komunave ku janë shumicë

  28 Mars, 2018

  ZSOPërfaqësuesit e serbëve të Kosovës thanë sot që nëse Prishtina dhe perëndimi nuk e themelojnë Asociacionin e komunave me shumicë serbe deri më 20 prill, atëherë do ta bëjnë ata vet.

  Kjo u tha në një takim të kryetarëve dhe deputetëve të dhjetë komunave me shumicë serbe në Kosovë, e cila u mbajt në veriun e Mitrovicës, dy ditë pasi ...

 • Federica Mogherini të martën në Beograd

  27 Mars, 2018

  MogheriniShefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, shkon të martën pasdite në Beograd, për të takuar presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

  Në një njoftim të zëdhënëses së saj Maja Kocijançiç, thuhet se “në kthim nga Tashkenti ku ndodhej në një konferencë për Afganistanin ajo do të qëndrojë në Beograd për të diskutuar me presidentin serb për të ...

 • Lista serbe largohet nga qeveria e Kosovës

  27 Mars, 2018

  RakicLista serbe, subjekti kryesor politik i serbëve të Kosovës, vendosi të largohet nga qeveria e kryeministrit Ramush Haradinaj.

  Shefi i kësaj liste, Goran Rakiç, tha të martën në Beograd pas një takimi me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, se muajin e ardhshëm kur mbushen pesë vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes së Brukselit në kuadër të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe ...

 • Petritschi rreth arrestimit të Gjuriqit dhe takimit sekret Thaçi-Vuçiq në Uashington

  27 Mars, 2018

  PetritschDiplomati austriak Wolfgang Petritsch mendon se edhe pas takimit sekret Thaçi-Vuçiq në Uashington do të duhet kohë para se Beogradi ta pranojë pranimin e Kosovës në Kombet e Bashkuara.

  DW: Marko Gjuriqi u arrestua në Kosovë dhe u lirua më pas. Ç’do të thotë kjo?

  Petritsch: Kjo është qetësuese, sepse ky ishte një zhvillim dramatik me një potencial të madh përshkallëzimi. ...

 • Arrestimi i Gjuriqit si instrument politik

  27 Mars, 2018

  Gjuric2Arrestimi i Gjuriqit dhe lajmet dramatike nga Kosova kanë shkaktuar reagime të shumta në Beograd. Bashkëbiseduesit e DW thonë se deklarimet politike kanë pasur mesazhe të caktuara.

  Pas seancës urgjente të Këshillit të Sigurisë në Beograd, presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, doli para gazetarëve dhe me tone shumë të ashpra sulmoi politikanët e Kosovës dhe ata perëndimorë. Për politikanët dhe ...

 • Në veri të Mitrovicës arrestohet Marko Gjuriq dhe dëbohet nga Kosova

  27 Mars, 2018

  GjuricShefi i zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, nuk përfilli moslejimin për të hyrë në Kosovë, prandaj njësitë speciale të policisë së Kosovës e arrestuan.

  Marko Gjuriq së bashku me disa zyrtarë të lartë serbë hynë në Kosovë megjithëse qeveria e Kosovës ia ndaloi hyrjen në vend dhe e paralajmëroi se “nëse hynë në Kosovë në mënyrë ...

 • Përfundoi takimi i radhës Thaçi – Vuçiç

  24 Mars, 2018

  thaci mogherini vucicNë Bruksel përfundoi takimi i presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksandër Vuçiç më ndërmjetësimin e shefes së politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini.

  Në një deklaratë të zyrës së zonjës Mogheirni thuhet se “ata diskutuan në kuadër të fazës së re të bisedimeve të lehtësuara nga Bashkimi Evropian, përgatitjet për marrëveshjen gjithëpërfshirëse ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"