LAJMET NGA KOSOVA

 • Takimi Thaçi – Vuçiq: konstruktiv por pa rezultate

  24 Mars, 2018

  thaci vucicNë Bruksel u takuan presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq. Takimi i ndërmjetësuar nga Federica Mogherini ishte më i shkurtër se ç’ pritej dhe përfundoi pa asnjë marrëveshje.

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi pohon se takimi i zhvilluar në Bruksel me homologun e tij serb Aleksandar Vuçiq u mbajt në një frymë konstruktive. Në takim ...

 • Thaçi e Vuçiq vazhdojnë sot dialogun në Bruksel

  23 Mars, 2018

  thaci Vucic mogheriniPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me lehtësimin e përfaqësueses së lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, pritet të vazhdojnë sot në Bruksel dialogun në nivelin më të lartë politik.

  Takimi ndërmjet dy presidentëve ka si synim avancimin përpara të dialogut midis Prishtinës dhe Beogradit për relaksimin e raporteve reciproke.

  Bashkimi Evropian insiston ...

 • Fajon: Shpresoj që liberalizimi i vizave të ndodhë sivjet

  23 Mars, 2018

  TanjaRaportuesja në Parlamentin Evropian për çështjen e regjimit të vizave për Kosovën, Tanja Fajon, ka përgëzuar vendin për ratifikimin e Marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi duke shfaqur shpresën se qytetarët e Kosovës shumë shpejt do të mund të udhëtojnë pa viza në vendet e Bashkimit Evropian. Ajo nuk ka përmendur ndonjë datë specifike se kur mund ...

 • Nga gazi te demarkacioni; Kush është ish-deputetja e Vetëvendosjes që votoi për kufirin

  23 Mars, 2018

  Donika-Kada-BujupiNë Mars të vitit 2016, Donika Kada Bujupi një nga deputetët më aktivë të AAK dha dorëheqjen nga forca politike ku kishte qëndruar prej 13 vitesh dhe kaloi me Vetëvendosjen.

  Si pjesë e partisë më të madhe të opozitës deputetja spikati në protestat kundër marrëveshjes së demarkacionit. Ajo ishte në vijën e parë të sulmit me gaz lotsjellës.

  Deputetja është shoqëruar ...

 • Schwendiman: Gjykata e Posaçme nuk është kundër Kosovës as UÇK-së

  23 Mars, 2018

  SchwendimanKryeprokurori në largim i Gjykatës së Posaçme për krime lufte në Kosovë, David Schwendiman, i cili përfundon mandatin e tij më 31 mars, tha të enjten se puna e dhomave të specializuara, siç quhet gjykata, nuk synon ndryshimin e historisë dhe as nuk është e drejtuar kundër ndonjë organizate, grupi, apo bashkësie etnike.

  Ai bëri këto komente gjatë një ...

 • Konsensusi për demarkacionin shenjë edhe për vendime tjera të mëdha

  22 Mars, 2018

  newbornRatifikimi i demarkacionit me Malin e Zi nga ana e Kosovës nuk shihet vetëm si një kusht për liberalizimin e vizave, por si një veprim konsensusi që mund t’u hapë rrugë shumë proceseve të rëndësishme për Kosovën.

  Bashkimi Evropian e ka përshëndetur ratifikimin e demarkacionit me Malin e Zi në kuvendin e Kosovës si një nga kushtet e fundit për ...

 • Një ditë para seancës së demarkacionit, aktori Çun Lajçi u çon porosi me poezi deputetëve

  20 Mars, 2018

  cun-laciNjë ditë para seancës së Kuvendit për votimin e demarkacionit, aktori me prejardhje nga Dukagjini, Çun Lajçi, u ka dërguar një mesazh deputetëve të Kuvendit të Kosovës.

  Lajçi i cili ka qenë vazhdimisht pjesë e protestave kundër demarkacionit me Malin e Zi, përmes një poezie kushtuar pikërisht kufirit me Malin e Zi, e tokave që supozohet se kanë mbetur jashtë ...

 • Prishtina dhe Beogradi vazhdojnë dialogun në Bruksel

  19 Mars, 2018
   flamujt Kosova BEDelegacionet e Prishtinës dhe Beogradit për tri ditë radhazi në Bruksel do të diskutojnë për zbatimin dhe dinamikën e zbatimit të marrëveshjeve të arritura më parë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.Delegacionet e Prishtinës dhe Beogradit takohen sot në Bruksel për të vazhduar dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. Bisedimet do të zgjasin deri më datën 21 mars. ...
 • Të martën në Kosovë votohet demarkacioni me Malin e Zi

  18 Mars, 2018

  kuvendiPër ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit, nevojiten 80 vota nga 120 deputetë që ka parlamenti i Kosovës. Koalicioni qeverisës dhe LDK thuhet se i kanë siguruar 79 vota dhe janë në kërkim edhe të një vote.

  Kryesia e kuvendit të Kosovës në pajtim me të gjitha grupet parlamentare përfundimisht vendosi që vazhdimi i seancës për ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit ...

 • A do ta ketë Kosova ushtrinë e vet?

  16 Mars, 2018

  fskMinistri serb i Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, thotë që krijimi i ushtrisë së Kosovës destabilizon rajonin, ndërsa, Prishtina zyrtare thotë se formimi i ushtrisë është në interes të paqes në rajon.

  Deklarata e ndihmëssekretarit amerikan të shtetit, Wess Mitchell, dhënë në Beograd, se “Kosova ka të drejtë të themelojë forcën e saj ushtarake që nuk do të ishte kurrfarë kërcënimi për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"