LAJMET NGA KOSOVA

 • Pengesat e anëtarësimit të Kosovës në Organizatën Botërore të Tregtisë

  13 Shkurt, 2018

  WTO OMCKa më gjatë se 10 vjet që kur kanë filluar bisedimet dhe përgatitjet e Kosovës për anëtarësim në Organizatën Botërore të Tregtisë (OBT). Por, ende nuk është kryer as procedura formale e aplikimit.

  Zyrtarë të Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, thonë se tashmë kanë përfunduar të gjitha përgatitjet e nevojshme teknike për aplikim në këtë organizatë.

  Sytrime Dervisholli, drejtoreshë ...

 • Vitet e shtetësisë në favor të importit

  13 Shkurt, 2018

  patateEdhe 10 vjet pas shpalljes së pavarësisë Kosova, nuk arriti të fuqizojë sektorin e prodhimtarisë. Vendi vazhdon të importojë gati të gjitha produktet duke filluar nga ato të konsumit e deri te produktet strategjike.

  Struktura e importit në Kosovë, sipas të dhënave zyrtare të Doganave të Kosovë, ka një llojshmëri të madhe, por, kryesisht në ...

 • Zëvendëskancelari austriak frenohet për Kosovën

  12 Shkurt, 2018

  zevendeskancelari austriakZëvendëskancelari austriak, Heinz-Christian Strache ndezi debat me deklaratën e cituar se “Kosova është pa dyshim pjesë e Serbisë”. Por zëdhënësi i tij e hodhi poshtë citimin.

  Të hënën (12.02) zëvendëskancelari austriak, Heinz-Christian Strache pritet në Beograd për bisedime. Por një citim në fundjavë për Kosovën i ka paraprirë vizitës së tij. Një gazetë beogradase proqeveritare, “Politika” ka ...

 • Kurti: Nuk jam për bashkim me Shqipërinë kundër BE-së

  12 Shkurt, 2018

  albin-kurti“Nuk jam për bashkim me Shqipërinë kundër BE-së”, ka thënë lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në një intervistë për edicionin e së shtunës të gazetës sllovene DELO.

  Ai, në këtë intervistë flet për shumë gjëra që kanë ndodhur këto 10 vjet shtetësi të Kosovës.

  I pyetur për bashkimin me Shqipërinë Kurti ka thënë se “Ka të bëjë me zgjidhje të ...

 • Kosovë, bisedimet me Serbinë pa ndikim në normalizim të marrëdhënieve

  10 Shkurt, 2018

  KCSSNjë studim i Qendrës së Kosovës për studime të sigurisë, nxjerr në pah se shumica e qytetarëve të anketuar pohojnë se bisedimet ndërmjet Kosovës e Serbisë nuk ushtrojnë ndikim në normalizimin e marrëdhënieve, ndërsa e kanë vlerësuar të dëmshme marrëveshjen për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

  Rezultatet janë përmbledhur në një edicion të posaçëm të “Barometrit të Sigurisë”, ...

 • Shtypi gjerman: Dështim i paparë i BE në Kosovë e Bosnje

  8 Shkurt, 2018

  shtypi gjermanPrezantimi i strategjisë së re të Komisionit Europian për Ballkanin ka ditë që ka drejtuar vëmendjen e shtypit gjerman drejt rajonit.

  Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” nën titullin “Ballkani Perëndimor merr miliarda nga BE”, nënvizon se strategjia e re për Ballkanin jep një plan të qartë kohor dhe do t’i kushtojë shumë shtrenjtë unionit. “Komisioni propozon rritjen e ndihmave ...

 • Vendet e Quint-it mirëpresin zmbrapsjen e përpjekjeve për shfuqizimin e Gjykatës së Posaçme

  8 Shkurt, 2018

  cekici peshorjaNë Prishtinë, ambasadat e pesë vendeve kryesore perëndimore, Shteteve të Bashkuara, Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Mbretërisë së Bashkuar, mirëpresin zotimet e udhëheqësve të Kosovës për të hequr dorë nga nisma për shfuqizimin e Gjykatës së Posaçme, e cila me emrin dhomat e specializuara do të trajtojë pretendimet për krime lufte në Kosovë.

  Në një komunikatë të përbashkët të ...

 • Hahn: Serbia duhet të merret vesh me Kosovën para anëtarësimit në BE

  8 Shkurt, 2018

  HahnKomisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, tha të mërkurën se Serbia duhet të arrijë një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë nëse dëshiron të anëtarësohet në Bashkimin Evropian.

  Komisionari Hahn qëndroi të mërkurën në Beograd një ditë pasi që Komisioni Evropian publikoi strategjinë e zgjerimit me vendet e Ballkanit Perëndimor që parasheh afat deri më 2025 ...

 • Raporti i UNMIK për Kosovën në Këshilin e Sigurimit

  8 Shkurt, 2018

  KS KBSiguria, stabiliteti dhe të drejtat e njeriut mbeten prioriteti i UNMIK-ut në Kosovë, theksohet në raportin e fundit në Këshillin e Sigurimit për Kosovën.

  Misioni i Kombeve të Bashkuara në Kosovë, UNMIK, është prezent në Kosovë me 342 punonjës, përfshirë këtu edhe punonjësit lokalë. Misioni i raporton një herë në tre muaj, Këshillit të Sigurimit për aktivitetet e tij ...

 • SHBA akuzon 36 veta për krim kibernetik – dy prej tyre nga Kosova

  8 Shkurt, 2018

  Departament of JusticeDepartamenti amerikan i Drejtësisë tha se ka ngritur akuza kundër 36 personave, në mesin e tyre dy shqiptarë nga Kosova, të përfshirë në një skemë të mashtrimeve kibernetike dhe vjedhjeje identiteti që ka shkaktuar më shumë se 530 milionë dollarë humbje për konsumatorët, bizneset dhe institucionet financiare.

  Rrjeti i krimit kibernetik që drejtonte një skemë të sofistikuar ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"