LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë: Dështon procedimi në kuvend për demarkacionin me Malin e Zi

  6 Shkurt, 2018

  Parlamenti ksKosovën të martën (06.02) e viziton kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markoviq. Ndërkaq kryesia e kuvendit në mungesë të konsensusit politik nuk e procedoi për votim marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi.

  Në Kosovë ende nuk ka një konsensus politik për ta proceduar në kuvend ligjin për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Demarkacioni është marrëveshje ...

 • Kosovë, shtyhet shqyrtimi i marrëveshjes me Malin e Zi

  6 Shkurt, 2018

  KPKKryesia e Parlamentit të Kosovës, shtyu në kohë të pacaktuar shqyrtimin e projektligjit për ratifikimin e marrëveshjes për shënimin e kufirit me Malin e Zi, në pritje të një pajtimi ndërmjet partive politike që janë thellësisht të ndara rreth kësaj cështjeje.

  Kryetari i Parlamentit të Kosovës Kadri Veseli tha se çështja e marrëveshjes së kufirit me Malin e Zi është ...

 • Vajzat nga Kosova që hynë në listën e Forbes “30 nën 30 vjeç”

  5 Shkurt, 2018

  kosovaret ne ForbesDafina Olluri dhe Blerta Thaçi janë udhëheqëse të një grupi prej 12 të rinjsh, të cilët përbëjnë organizatën joqeveritare “Open Data Kosovo”. E themeluar në vitin 2014 nga një studiues kanadez, organizata synon që përmes projekteve të ndryshme, duke shfrytëzuar teknologjinë, të rrisë llogaridhënien dhe transparencën e institucioneve në Kosovë.

  Një nga projektet e fundit është “Techsperience” i ...

 • Strategjia e re e BE për Ballkanin: Dera e hapur por kur hyhet brenda?

  5 Shkurt, 2018

  dera e hapurKomisioni Europian del me një strategji të re për Ballkanin që të nxisë procesin e reformave. Serbia e Mali i Zi për herë të parë dëgjojnë vitin 2025 si kohë të mundshme anëtarësimi. David MacAllister thekson kushtet.

  Rruga e vendeve të Ballkanit drejt integrimit në Bashkimin Europian është ndërkohë një rrugë dhjetëravjeçare. Në vitin 2003 BE i premtoi ...

 • Ramush Haradinaj për DW: Destinimi i Kosovës është Europa

  3 Shkurt, 2018

  RamushRamush Haradinaj, i ftuari në edicionin e DW-së Conflict Zone xhiruar në Prishtinë. Ramush Haradinaj përballë Tim Sebastian

  Kanë kaluar dhjetë vjet që kur Kosova shpalli pavarësinë, gati 20 vjet që kur përfundoi lufta këtu. Kosova pas shumë vonesash ka gjykatën e re të krimeve të luftës, por shumë njerëz duan ta nxjerrin atë jashtë përdorimit, madje para se ajo ...

 • Thaçi: Gjykata Speciale nuk mund të shfuqizohet

  1 Shkurt, 2018

  thaciDhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar, që njihen edhe me termin Gjykata Speciale “nuk mund të shfuqizohen dhe as nuk do të shfuqizohet”, ka deklaruar presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

  “Ky është qëndrim i shtetit të Kosovës”, ka thënë Thaçi, gjatë një konference për gazetarë në prag të 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës.

  Presidenti i Kosovës, Hashim ...

 • Prishtinasit kërkojnë ajër të pastër

  31 Janar, 2018

  Prishtina protesteDisa qindra qytetarë të Prishtinës, me moton “Duam ajër të pastër”, kanë protestuar sot në sheshin “Skënderbeu” dhe para objektit të Kuvendit të Kosovës, me qëllim të sensibilizimit të opinionit dhe institucioneve të vendit për nivelin alarmant të cilësisë së ajrit në kryeqytet.

  Ditët e fundit, cilësia e ajrit, sipas matjeve zyrtare, është e rrezikshme ...

 • BIRN: Media në Kosovë, nën trysninë e politikanëve dhe bizneseve

  31 Janar, 2018

  Në një raport të publikuar nga Rrjeti Ballkanik i gazetarisë hulumtuese BIRN, vihet në pah se mediat në Kosovë janë subjekt i trysnisë nga politikanët dhe bizneset për mos t’i lejuar ato që të raportojnë mbi çështje të krimit të organizuar dhe korrupsionit.

  Këto pohime janë pjesë e një raporti me titull “Presioni i pafund: raportimi i mediave të Kosovës për krimin e organizuar dhe korrupsionin”.

  Autori i raportit Arben Qirezi numëron ...

 • Ajri i ndotur mbush QKUK-në me pacientë

  30 Janar, 2018

  prishtina ajri i ndoturShkalla e lartë e ndotjes së ajrit ka ndikuar në rritjen e numrit të pacientëve që kërkojnë ndihmë mjekësore në institucionet shëndetësore, thonë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës.

  Numri i pacientëve është aq i madh sa që Qendra Klinike Universitare po ballafaqohet me mungesë shtretërish për t’i hospitalizuar të gjithë ata që ...

 • BE-ja rikonfirmon kundërshtimin e nismës për Specialen

  29 Janar, 2018

  peshorja drejtesisaKërkesa e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar, që njihen si Gjykata Speciale për krime të luftës, tashmë gjendet në Qeverinë e Kosovës, ka konfirmuar kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj.

  Kryesia e Kuvendit të Kosovës rreth një javë më parë ia ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"