LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë: Reagime të ashpra ndërkombëtare kundër nismës për ndryshimin e ligjit për Gjykatën Speciale

  22 Dhjetor, 2017

  parlamenti ksParlamenti i Kosovës mund të mbajë një seancë të jashtzakonshme për të shfuqizuar ligjin për Gjykatën Speciale për krime lufte në Kosovë.

  Ambasadorët e vendeve të QUINT-it reagojnë ashpër ndaj përpjekjes së 43 deputetëve të kuvendit të Kosovës që me një seancë të jashtzakonshme ta shfuqizojë ligjin për Gjykatën Speciale për krime lufte në Kosovë. Zhvillimet dramatike ndodhën në ...

 • Kosovë, debat për Vettingun në sistemin e drejtësisë

  21 Dhjetor, 2017

  KorupsioniNjë raport i publikuar nga Instituti i Kosovës për Drejtësi nxjerr në pah se shumica e aktakuzave të ngritura për korrupsion në nivelin e lartë, kanë dështuar.

  Këto të dhëna janë pjesë e raportit të vëzhgimit të rasteve të korrupsionit në sistemin prokurorial dhe gjyqësor, me titullin “Luftë, persekutim apo amnisti në emër të luftës kundër korrupsionit? – Zgjidhja/Vetingu?”

  Betim Musliu nga ...

 • Kosovë: Investim miliardësh për termocentralin “Kosova e Re”

  20 Dhjetor, 2017

  Contour GlobalKompania amerikane “Contour Global” do të ndërtojë termocentrali i ri të Kosovës që do të prodhojë 500 megavatë energji elektrike në orë.

  1.3 miliardë euro është vlera e investimit të jashtëm për një termocentral  të ri në Kosovë. Marrëveshja me kompaninë amerikane “Contour Global, e cila do të ndërtojë termocentralin “Kosova e Re” u nënshkrua sot me qeverinë e ...

 • Letër nga burgu i Lipjanit, drejtuar delegatëve të mbledhur në Këshillin e Përgjithshëm të Lëvizjes

  18 Dhjetor, 2017

  AlbinTë dashur aktivistë dhe anëtarë të VETËVENDOSJE!-s,
  Të nderuar delegatë të Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes sonë,

  Më vjen mirë që mund t’ju drejtohem me këtë letër ndonëse më vjen keq që nuk jam aty me ju. Më e rëndësishme sesa t’ju flas është të jemi bashkë. Edhe atëherë kur s’jemi në të parë e në të shikuar, në ...

 • Bruksel: Darka e një rëndësie të madhe

  18 Dhjetor, 2017

  KryeministratShefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini takohet të hënën (18.12.) me kryeministrat e vendeve të Ballkanit. Ata do të flasin për gjendjen në rajon, por edhe perspektivën e anëtarësimit në BE.

  Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini do të vazhdojë të hënën traditën e takimeve jo formale me liderët e vendeve të ...

 • Gara për kreun e VV, tensione të brendshme në partinë që themeloi Albin Kurti

  15 Dhjetor, 2017

  vvVetëvendosja në Kosovë, nga mënyra e strukturimit mund të konsiderohej pa frikë si organizata më hermetike për sa i përket unitetit, por edhe mosrrjedhjes së informacioneve.

  Ndaj për shumëkënd, përçarja që u shpërfaq nga një mesazh i një prej anëtarëve të Kryesisë ishte e papritur. Fraza e thënë gjatë një diskutim në grup, në një platformë sociale, mund ta çojë ...

 • AI: Ende nuk ka drejtësi për viktimat e përdhunimeve në Kosovë

  14 Dhjetor, 2017

  AIOrganizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut, Amnesty International, thotë se afro dy dekada pasi mijëra gra dhe vajza në Kosovë u përdhunuan në mënyrë sistematike gjatë konfliktit të armatosur 1998-99, të mbijetuarat janë gati të marrin njohjen dhe kompensimin e shumëpritur për përdhunimin dhe torturën që kanë përjetuar. Megjithatë, vetëm një grusht autorësh janë dënuar për këto krime, ...

 • Kosovë, arrihet marrëveshja për ndërtimin e Termocentralit të ri

  14 Dhjetor, 2017

  termocentralQeveria e Kosovës tha se ka arritur marrëveshje me kompaninë amerikane “Contour Global” për ndërtimin e Termocentralit të ri “Kosova e Re. Kjo u bë e ditur pas takimit të Komitetit Drejtues për Termocentralin “Kosova e Re”, gjatë të cilit u bë e ditur se marrëveshja komerciale pritet që të nënshkruhet ditët e ardhshme dhe se sipas marrëveshjes ...

 • Wolfgang Petritsch: BE-sё i duhet njё i ngarkuar i posaҁёm pёr Kosovёn

  13 Dhjetor, 2017

  PetrietschPёr ta zgjidhur konfliktin mes Serbisё dhe Kosovёs nё bisedime nuk duhet tё ketё tema tabu, thotё pёr DW Wolfgang Petritsch. Brukseli duhet ta shohё si njё nga prioritet e veta raportin e Ballkanit Perёndimor me BE-nё.

  DW: Zoti Petritsch, Ju thoni, se tani ka njё shans historik pёr ta zgjidhur ҁёshtjen e Kosovёs. Pёrse?

  Wolfgang Petritsch: Unё besoj, qё presidenti ...

 • Dialogu s’do të jetë peng i mungesës së Ekipit të Unitetit

  11 Dhjetor, 2017

  Thaci Mogherini VucicPuna përgatitore për fazën përfundimtare të dialogut me Serbinë në Bruksel, është duke vazhduar, thonë zyrtarët e institucioneve të larta të vendit. Sipas tyre, faza e fundit e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, do të duhej të përfundonte me njohjen e ndërsjellë të të dyja vendeve.

  Bekim Çollaku, shef ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"