LAJMET NGA KOSOVA

 • Albin Kurti thirrje koalicionit të LDK-së për qeverinë e re

  13 Qershor, 2017
  Albin Kurti

  Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për postin e kryeministrit, Albin Kurti, u bëri thirrje partive politike të koalicionit ndërmjet Lidhjes Demokratike të Kosovës, Aleancës ...

 • Berlin Plus – Ku konsiston iniciativa e re gjermane për Ballkanin

  12 Qershor, 2017

  Vëmendje për autostradën Shqipëri-Kosovë-Serbi. Koordinatori për Ballkanin në Ministrinë e Jashtme gjermane, Christian Hellbach shpjegon për Deutsche Wellen iniciativën “Berlin Plus”.

  Disa media në Ballkanin Perëndimor raportojnë për një plan të ri gjerman, “Planin Marshall” të Gjermanisë për Ballkanin. Çfarë fshihet pas tij?

  Ministri i Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel paraqiti në Konferencën e fundit të Institutit Aspen për Ballkanin vlerësimin e tij për gjendjen në Ballkanin Perëndimor. Ai bëri të qartë: Gjermania ...

 • Kosova votoi – PAN e para Vetëvendosje e dyta

  12 Qershor, 2017

  votimiNga 91% e votave të numëruara, Koalicioni PAN, doli i pari në zgjedhje. 42% nga 1.9 milionë qytetar të Kosovës me të drejtë vote, votuan në zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

  Në Kosovë u zhvilluan zgjedhjet e parakohshme parlamentare, në një atmosferë të qetë pa ndonjë incident që do ta minonte procesin zgjedhore. Nga 91 për qind e votave të numëruara ...

 • Intervistë me Albin Kurtin – kandidat i “Vetëvendosjes” për kryeministër

  7 Qershor, 2017

  Albin kurtiTë dielën më 11 qershor, në Kosovë mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare në të cilat marrin pjesë 26 subjekte politike të të gjitha komuniteteve. Zëri i Amerikës është duke zhvilluar një seri intervistash me kandidatët për postin e kryeministrit të disa prej partive dhe koalicioneve parazgjedhore. Në një intervistë me korrespondentin tonë në Prishtinë, Besim Abazi, kandidati i ...

 • Kosovë, diplomatët perëndimorë kërkojnë shmangien e frikësimeve para zgjedhjeve

  6 Qershor, 2017

  serbetAmbasadat e pesë vendeve kryesore perëndimore, Shteteve të Bashkuara, Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Mbretërisë së Bashkuar, thanë sot se cdo përpjekje për frikësimin e votuesve është e papranueshme.

  Në një komunikatë të përbashkët të këtyre ambasadave thuhet se “ditëve të fundit, përfshirë edhe sot, kemi marrë një numër të konsiderueshëm të raportimeve shqetësuese lidhur me përpjekjet për të ushtruar ndikim ...

 • David Philips: Shqiptarët duhet të krijojnë një mini-Nato për të mbrojtur veten e tyre

  5 Qershor, 2017

  fsk-alb-eGjatë diskutimit për rolin e shqiptarëve në Ballkan, në ligjëratën e tij të mbajtur në Kolegjin Universum, analisti dhe diplomati i njohur amerikan, Dejvid  Philips tha se  Serbia së bashku me Rusinë e përdorin konceptin e Shqipërisë së Madhe për të arsyetuar agjendën e tyre ekspansioniste.

  Përafrimi i politikave të jashtme të Kosovës dhe Shqipërisë, bashkëpunimi dhe harmonizimi i politikave ...

 • Serbia pengon Jahjagën. Nuk i garantojnë sigurinë e vizitës

  2 Qershor, 2017

  jahjagaAktivistët për të drejtat e njeriut dhe kundërshtarët e tyre i kanë bërë një pritje të veçantë artistëve kosovarë në Serbi.

  Festivali “Mirëdita, dobar dan” organizohet për promovimin e kulturës kosovare në Beograd. Ky festival planifikonte promovimin e një libri, që flet për përdhunimet e femrave gjatë luftës në Kosovë.

  E ftuar, Atifete Jahjaga nuk ka ...

 • Lunacek: Mos premtoni gjëra që nuk mund të realizohen

  2 Qershor, 2017

  LunacekPavarësisht se kush fiton zgjedhjet në Kosovë, duhet të realizojë dy kushtet e domosdoshme për liberalizimin e vizave, thotë në intervistën ekskluzive me DW, Ulrike Lunacek, raportuese e posaçme për Kosovën.

  Deutsche Welle: Zonja Lunacek, çfarë prisni nga zgjedhjet e ardhshme në Kosovë?

  Ulrike Lunacek: Unë pres që të gjithë kandidatët, pavarësisht përkatësisë partiake apo në koalicione, gjatë fushatës të bëjnë ...

 • Darmanoviq: Demarkacioni është problem i qeverisë dhe opozitës në Kosovë, e jo Malit të Zi

  2 Qershor, 2017

  demarkacioniÇështja e demarkacionit të kufirit mes Kosovës dhe Malit të Zi ishte edhe “mollë sherri” për rrëzimin e qeverisë në Kosovë. Po cili është qëndrimi i Malit të Zi? Intervistë me minsitrin e Jashtëm: Srgjan Darmanoviq.

  Deutsche Welle: Zoti Darmanoviq, demarkacioni i kufirit mes Kosovës dhe Serbisë është shndwrruar nw një problem shumë i madh në Prishtinë. Cili është qëndrimi ...

 • 1 Qershor, 2017

  Enver hoxhajDiplomacia e Kosovës në këtë mandat ka pasur disa ngecje dhe dështime serioze – si liberalizimi i vizave apo anëtarësimit në UNESCO. Por sipas ministrit të Jashtëm edhe sukseset kanë qenë të mëdha.

  Deutsche Welle: Zoti Hoxhaj, ngadalë po i vjen fundi edhe këtij mandati tuaj në postin e ministrit të Jashtëm ku me siguri që ka pasur edhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"