LAJMET NGA KOSOVA

 • Hoyt Brian Yee: kujdes ndaj qasjes ruse në Ballkan

  24 Maj, 2017

  Hoyt VucicZëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit Hoyt Brian Yee, tha të mërkurën në Beograd se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të jenë të pranishme në Ballkanin perëndimorë për të mbështetur rrugën evropiane të vendeve të rajonit, ndërsa do të ndjekin me vëmendje qasjen e Rusisë në atë zonë.

  Pas takimit me presidentin e zgjedhur të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ...

 • KURTI NË ISPE: NUK KA SHTET NDËRTIM PA ZHVILLIM EKONOMIK

  23 Maj, 2017

  KurtiKurti, duke iu përgjigjur pyetjeve të studentëve shpalosi vizionin e tij për zhvillimin ekonomik të cilin e mbështet në tri shtylla – bujqësi, energji dhe miniera e minerale.

  Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për Kryeministër të Kosovës në zgjedhjet e 11 qershorit, Albin Kurti deklaroi në kolegjin ISPE se pas luftës prioritet i bashkësisë ndërkombëtare në Kosovë ka ...

 • Sondazhe befasuese: Luftë për vendin e parë, blloku PDK-AAK-NISMA 35,3%; blloku LDK-AKR… 33,8%

  19 Maj, 2017

  sondazhi-kurtiKanë filluar të dalin rezultatet e para të sondazheve, sipas të cilave përkundër krijimit të bllokut të madh nga partitë e quajtura krahu i luftës, duket se diferenca ndërmjet tyre dhe krahut të udhëhequr nga LDK-ja, është tepër e ngushtë, dhe se gjith[ka do të vendoset ditëve të ardhshme.

  “Dhe nisin sondazhet e para pas krijimit të blloqeve: Një organizatë ...

 • Studim: Si nxitet dhe si trajtohet radikalizmi në Kosovë

  19 Maj, 2017

  isisNjë studim i Programit për Zhvillim të Kombeve të Bashkuara dhe Ministrisë së Brendshme të Kosovës, vë në pah se 72 për qind e qytetarëve të anketuar besojnë se ka problem me radikalizmin në komunitetin e tyre, ndërsa rreth 93 për qind besojnë se interneti luan një rol të madh në këtë radikalizim.

  Këto të dhëna u bënë publike gjatë ...

 • Fjalimi i kandidatit për kryeministër

  19 Maj, 2017

  Albin KurtiKëshilli i Përgjithshëm ka zgjedhur sot me vota unanime, për herë të parë kandidatin për Kryeministër, aktivistin e shquar Albin Kurti. Më poshtë, fjalimi i tij, pas nominimit.

  Të dashur aktivistë,

  Të nderuar anëtarë të Këshillit të Përgjithshëm,

  Zgjedhjet e 11 qershorit na vendosin përballë një situate më të qartë se kurrë. Nga njëra anë është krahu i vjedhjes, i padrejtësisë, ...

 • PDK-AAK-Nisma në koalicion parazgjedhor përballë koalicionit LDK-AKR

  17 Maj, 2017

  zgjedhjet kosovePartia Demokratike e Kosovës ka përmbyllur, në minutat e fundit të afatit për regjistrim të koalicioneve, një marrëveshje koalicioni me Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës të Ramush Haradinajtdhe Nismën për Kosovën të Fatmir Limajt.

  Koalicioni i tri partive politike u zyrtarizua në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve në minutën e fundit të afatit zyrtar për regjistrimin e koalicioneve parazgjedhore, kanë ...

 • Ismail Kadare: Kombi Shqiptar në prag të mijëvjeçarit të tretë

  16 Maj, 2017

  kadareNe prag te mijevjeçarit te tyre te trete, qe eshte dhe mijevjeçari i trete i botes se sotme, shqiptaret i priste nje befasi tragjike. Ishte e pangjashme me dramat e meparshme, ndaj ishte, ndoshta, dhe me e hidhura. Nje vizatim ne nje gazete franceze te atyre diteve e jepte tronditshme thelbin e ngjarjes: Njera koke e ...

 • Këshilli i Sigurimit debaton gjendjen në Kosovë

  16 Maj, 2017

  KS KBNga një sesion i mëhershëm i Këshillit të Sigurimit

 • Kosovë: Parafushatë dhe përgatitje intensive për zgjedhjet

  16 Maj, 2017

  parlamentiOrganet e rendit: “Nuk do të lejojmë që të cënohen të drejtat e qytetarëve për zgjedhje të lira dhe demokratike”. Partitë politike deri në orën 24:00 më 16.05 duhet të deklarojnë koalicionet e mundshme për zgjedhje.

  Institucionet kosovare që do të garantojnë mbarëvajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, që do të zhvillohen më 11 qershor, thonë se ato nuk do ...

 • Kosovë, akuzë për krime lufte ndaj shqiptarëve

  16 Maj, 2017

  gjykataProkuroria e Posaçme e Kosovës ngriti aktakuzë ndaj një personi për krime luftë kundër popullsisë civile.

  Sipas aktakuzës, i pandehuri që identifikohet me nistoret Z.V. mё 5 maj të vitit 1999, nё Vushtrri, në bashkëkryerje, ka vepruar nё kundërshtim me normat e së drejtës ndërkombëtarë nё fuqi gjatë kohës sё luftës, duke shkelur Konventat e Gjenevës.

  Në aktakuzë thuhet se “pasi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"