LAJMET NGA KOSOVA

 • Zbatimi i Ligjit për sigurime shëndetësore pret vitin tjetër

  20 Tetor, 2017

  sigurimiQytetarët e Kosovës edhe për një kohë të pacaktuar do të mbeten pa sigurime shëndetësore.

  Ligji për sigurime shëndetësore nuk do të nisë së zbatuari as këtë vit. Ndonëse ishte paraparë që nga data 1 korrik e vitit 2017, fillimisht të niste mbledhja e premiumeve, kjo gjë nuk ka ndodhur.

  Së fundit, Qeveria ka vendosur që shumën ...

 • Gjithçka gati për zgjedhjet e 22 tetorit

  20 Tetor, 2017

  zgjedhjetAutoritetet e rendit në Kosovë thonë se i kanë bërë përgatitjet e duhura për organizimin e zgjedhjeve lokale që do të mbahen të dielën më 22 tetor, në mënyrë që siguria në vend të jetë në nivel të lartë.

  Organet përgjegjëse për organizimin dhe mbarëvajtjen e zgjedhjeve, kanë thënë se kanë bërë mobilizime të shtuara për ...

 • Dështon zbatimi i marrëveshjes për gjykatat në veriun e Kosovës

  18 Tetor, 2017

  Thaci Mogherini VucicPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, akuzoi të martën Beogradin për pengimin e dekretimit të kandidatëve për gjyqtarë dhe prokurorë që do të vepronin në gjykatat e veriut të Kosovës, ndërsa Bashkimin Evropian për “dështim dhe paaftësi” si ndërmjetësues në procesin e zbatimit të marrëveshjes për sistemin e drejtësisë.

  Komentet e tij pasuan dështimin e planit që të martën ...

 • Kosova përgatitet për zgjedhjet vendore

  17 Tetor, 2017

  Komuna GjilanMë 22 tetor në Kosovë mbahen zgjedhjet për pushtetin komunal, në të cilat do të konkurrojnë 91 subjekte politike të të gjitha komuniteteve. Në kuadër të mbulimit të fushatës për këto zgjedhje Zëri i Amerikës do të sjellë frymën e debateve në disa komuna të Kosovës. Korrespondenti ynë, Leonat Shehu, kësaj radhe sjell një pasqyrë të përgatitjeve për ...

 • Prokurorët dhe gjykatësit nga veriu pritet të dekretohen nga presidenti Thaçi

  16 Tetor, 2017

  Gjykata MitroviceGjyqtarët të cilët pritet të punojnë për sistemin e drejtësisë në veri të Kosovës, pritet që të martën të dekretohen nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

  Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Nehat Idrizi, i tha Radios Evropa e Lirë se sipas Marrëveshjes së Brukselit, brenda këtij muaji do të nisë puna e gjykatave në veri të Kosovës.

  Të martën ...

 • Konfirmohet vdekja e personit të dytë nga fruthi në QKUK

  16 Tetor, 2017

  Gjatë ditës së sotme rreth orës 13:30 është shënuar edhe viktima e dytë në Kosovë nga fruthi.

  Lajmin për “Zeri.info”, e ka konfirmuar Mirlinda Qyqalla, zëdhënëse e QKUK-së.

  Sipas saj, viktima është e moshës 37-vjeçare nga komuna e Lipjanit dhe se dy muaj më parë, viktima ishte diagnostikuar me tuberkuloz, raporton “Zeri.info”.

  “Ju konfirmoj se sot rreth orës 13:30, është shënuar viktima e dytë nga fruthi në Kosovë. Viktima e moshës 37-vjeçare nga ...

 • Daçiç: Ambasadori amerikan nuk duhet të ndërhyjë në punët e brendshme të Serbisë

  13 Tetor, 2017

  DacicMinistri serb i Punëve të jashtme. Ivica Daçiç, tha të enjten se ambasadori amerikan sikurse edhe ambasadorët e tjerë nuk duhet të përzihet në punët e brendshme të Serbisë.

  Ai i bëri këto komente pas reagimit të ambasadorit amerikan në Beograd, Kyle Scott, ndaj deklaratave të ministrit serb të Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, i cili lavdëroi ditë më parë një ish ...

 • IDK: Shqiptarët dhe serbët me pikëpamje të ndryshme mbi bisedimet Kosovë-Serbi

  12 Tetor, 2017

  Thaci Mogherini VucicNjë studim i publikuar nga Instituti Demokratik i Kosovës nxjerr në pah se shqiptarët dhe serbët e kuptojnë krejt ndryshe procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës e Serbisë dhe rolin e Bashkimit Evropian në këtë proces.

  Këto pohime janë pjesë e një ankete të realizuar nga ky institut, me temën “Faza e re e dialogut Kosovë-Serbi, këndvështrimi ...

 • Serbia mbron kriminelët e dënuar të luftës

  12 Tetor, 2017

  DacicMinistri serb i Punëve të jashtme. Ivica Daçiç, tha të enjten se ambasadori amerikan sikurse edhe ambasadorët e tjerë nuk duhet të përzihet në punët e brendshme të Serbisë.

  Ai i bëri këto komente pas reagimit të ambasadorit amerikan në Beograd, Kyle Scott, ndaj deklaratave të ministrit serb të Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, i cili lavdëroi ditë më parë një ish ...

 • Pieter Feith: I zhgënjyer me EULEX-in dhe dialogun Kosovë-Serbi

  11 Tetor, 2017

  Pieter FeithIsh-përfaqësuesi i BE-së në Kosovë, Pieter Feith beson se ka pasur progres të pamjaftueshëm në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës.

  I pyetur se si e sheh situatën në Kosovë dhe dialogun dypalësh nën patronazhin e BE, Feith tha në një intervistë për agjencinë serbe Tanjugut, se është i zhgënjyer me rezultatet e punës së EULEX-it, si dhe nga dialogu ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"