LAJMET NGA KOSOVA

 • Mbahet “parada e krenarisë” në Kosovë

  10 Tetor, 2017

  LGBT PrishtinaDisa qindra veta morën pjesë në paradën e krenarisë, në Prishtinë, parakalimi i parë i këtij lloji me synimin për të mbështetur të drejtat e komunitetit LGBT.

  Me moton, “Në emër të dashurisë”, pjesëmarrësit parakaluan qendrës së Prishtinës për të përmbyllur me një koncert paradën e organizuar nga shoqatat që merren me mbrojtjen e të drejtave të komunitetit LGBT.

  Presidenti ...

 • Përfitime të vogla të Kosovës nga institucionet financiare ndërkombëtare

  6 Tetor, 2017

  1 euroKosova nuk ka arritur të përfitojë mjaftueshëm mbështetjen financiare nga mekanizmat financiarë ndërkombëtarë, vlerësojnë ekspertë të ekonomisë dhe përfaqësues të bizneseve.

  Sipas tyre, përfitimet e Kosovës kanë munguar, pavarësisht anëtarësimit të saj në disa prej institucioneve të rëndësishme financiare që nga vitit 2009 e këndej.

  Me një popullsi prej afër 2 milionë banorë dhe me nivel ...

 • Kurti rrëfehet për përplasjen me Edi Ramën dhe bashkimin kombëtar

  5 Tetor, 2017

  albin-kurtiAlbin Kurti flet në një intervistë për gazetën TemA në lidhje me përplasjen që pati me Edi Ramën, zhvillimet në Kosovë dhe idenë e vazhdueshme të tij, për bashkimin kombëtar.

  Z. Kurti, para disa ditësh ju reaguat ndaj deklaratës së Kryeministrit të Shqipërisë, z. Rama lidhur me qëndrimit e Kryeministrit të Kosovës për demarkacionin e kufirit Kosovë – Mali i ...

 • Haradinaj: Për Demarkacionin vendosim pasi ta gjejmë të vërtetën

  5 Tetor, 2017

  Haradinaj“Tani ne jemi në proces për të gjetur të vërtetën për Demarkacionin dhe vetëm pasi ta kemi një gjendje çfarë do të na ndihmojë që ta hapim temën, atëherë do t’i drejtohemi partnerëve politikë në Kosovë por edhe partnerëve ndërkombëtarë”. Kështu tha në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, kryeministri i Kosovë Ramush Haradinaj. Ai thotë po ashtu ...

 • Një jetë pritje për trupat e pajetë

  4 Tetor, 2017

  Ferdonie QerkeziFerdonie Qerkezi, 65 vjeçe nga Gjakova, i mbanë të freskëta kujtimet e hidhura të vitit 1999, kur forcat serbe i kishin vrarë burrin dhe katër djemtë e saj.

  Ajo rrëfen se si me datën 27 mars të vitit 1999, policia serbe hyri në shtëpinë e saj dhe ia morën bashkëshortin dhe katër djemtë,Artanin 24 vjeç, Armendin 23, Ardianin 18 ...

 • Kosovë: Asociacioni i komunave serbe duhet themeluar natyrshëm

  4 Tetor, 2017

  ura mitrovicaAmbasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt, ka thënë se Kosova ka marrë përsipër themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe, Serbia ka detyrim t’i përmbushë detyrimet nga dialogu në Bruksel.

  Ambasadori i ri i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt, ka thënë se pala kosovare duhet ta themelojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe, që do të mundësonte ...

 • Rusia dërgon në Serbi dy avionë luftarakë MiG-29

  4 Tetor, 2017

  MIG29Një transportues ajror rus Antonov-124 me dy avionë luftarakë MiG-29 në bord u ul në një aeroport ushtarak në periferi të Beograd.

  Këta janë dy nga 6 MiG-ët e përdorur që Rusia po i jep Serbisë sipas një marrëveshjeje të arritur në muajin mars.

  Avionët MiG po jepen falas por vlerësohet se montimi dhe riparimet që do t’u bëhen atyre priten ...

 • Haradinaj përballet me kërkesën e opozitës për shkarkimin e Rikalos

  3 Tetor, 2017

  Ramush&RikaloMe kërkesë të Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, kryeministri Ramush Haradinaj është paraqitur në interpelancë në Kuvend për të informuar deputetët rreth akuzave publike të shfaqura nga disa banorë të lagjes Dardania në Prishtinë ndaj ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Nenad Rikalo. Ai vjen nga Lista Serbe, si pjesë përbërëse e koalicionit aktual qeverisës.

  Ministri Rikalo, ...

 • Lista Serbe shton presionin ndaj rivalëve politik

  2 Tetor, 2017

  Goran RakiqPresionet dhe frikësimet brendapërbrenda korpusit politik serb, po përsëriten edhe gjatë fushatës për zgjedhjet lokale, që do të mbahen më 22 tetor në Kosovë.

  Komisioni vëzhgues i zgjedhjeve i Bashkimit Evropian, pati vërtetuar një gjë të tillë gjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare të 11 qershorit. Në raportin e tij përfundimtar, është ...

 • Pushteti dhe opozita vazhdojnë me polemika e akuza në Kuvend

  2 Tetor, 2017

  Kuvendi iksMe disa javë vonesë, Kuvendi i Kosovës ka vazhduar parimeve programore të Qeverisë për vitin 2017 -2020.

  Deputetët opozitarë, iniciues të këtij debati, kanë kritikuar Qeverinë dhe programin e saj, duke vlerësuar se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"