LAJMET NGA KOSOVA

 • Kurti: Vuçiq flet për Kosovën sikur të ishte komandant ushtrie

  29 Shtator, 2017

  KurtiAlbin Kurti, deputet nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, tha se Vetëvendosje nuk ka qenë kurrë kundër dialogut në parim, por kanë qenë kundër dialogut pa parime, raporton “Zeri.info”.

  “Në dialogun e 6 viteve të fundit, 2 gjëra janë përjashtuar kategorikisht, historia dhe ekonomia”, ka thënë ai.

  Ai tha se ne jemi dëshmitarë që kreu i Serbisë ka nis një dialog të brendshëm ...

 • Pacolli kërkon nga BE-ja anashkalimin e Demarkacionit për heqjen e vizave

  29 Shtator, 2017

  PacollInstitucionet e Kosovës nuk do ta ratifikojnë versionin aktual të Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi. Këtë qëndrim e ka kumtuar ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli pas takimit që zhvilloi në Bruksel me Përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini. Ai ka kërkuar që kushti i Demarkacionit të anashkalohet në këtë fazë, në mënyrë që ...

 • Lista Serbe: Asociacioni, sipas marrëveshjes së vitit 2013

  28 Shtator, 2017

  lista serbeFormimi i Asociacionit apo Bashkësisë së komunave me shumicë serbe vazhdon të jetë prioriteti kulmor i Listës Serbe, por një gjë e tillë, gjithashtu është obligim për institucionet e Kosovës, i cili ka dalë nga marrëveshja në kuadër të dialogut me Serbinë në Bruksel, vlerësojnë përfaqësuesit e Listës Serbe.

  Igor Simiq, deputet i Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës ...

 • Edi Rama: Kosova duhet ta zgjidh sa më parë problemin e Demarkacionit

  27 Shtator, 2017

  ramaKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se Kosova duhet ta zgjidh sa më parë problemin e Demarkacionit me Malin Zi, pasi që sipas tij, ky problem, ka kthyer në ngërc marrëdhënien e Kosovës me Bashkësinë ndërkombëtare.

  “Interesi i Kosovës është zgjidhja sa më parë e këtij problem i c ili, është kthyer në një ngërc në marrëdhëniet me Bashkësibnë ...

 • Ekstremistët fetarë gjejnë alternativa për propagandë

  26 Shtator, 2017

  rrjete socialeNdikimi i rrjeteve sociale dhe e ashtuquajtura propaganda “online” është një prej faktorëve më kryesor në periudhën e deritashme, për përhapjen e ideologjive ekstremiste dhe indoktrinimin e të rinjve me ideologjitë e tilla, vlerësojnë njohësit e aspekteve të sigurisë në Kosovë.

  Të paktën, kështu flasin matjet e Qendrës Kërkimore për Politika të Sigurisë.

  Drejtori ekzekutiv i ...

 • Homologu malazez i thotë Pacollit në takim se demarkacioni është punë e kryer për ta

  26 Shtator, 2017

  pacolli_darmanoviqShefi i diplomacisë kosovare, Behgjet Pacolli, gjatë vizitës zyrtare që po e zhvillon në Mal të Zi, është takuar me homologun e tij malazez, Sërgjan Darmanoviq.

  Pacolli raportohet të ketë thënë se ratifikimi i marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi në Kuvendin e Kosovës është i pamundur në këtë moment shkaku i raporteve të partive.

  “Ne jemi të vetëdijshëm që ...

 • Kosovë, fushata për zgjedhjet lokale të 22 tetorit

  25 Shtator, 2017

  prishtineNë Kosovë, po zhvillohet fushata për zgjedhjet lokale të 22 tetorit, ku po marrin pjesë 91 subjekte politike. Për vëzhguesit, fushata zgjedhore po përshkohet me më pak veprimtari të partive politike të cilat janë përqendruar më shumë në qytetet e mëdha të Kosovës, në të cilat sipas tyre pritet të jetë edhe konkurrenca më e fuqishme për zgjedhjet komunale.

  Partitë ...

 • Kosova nuk aplikon për t’u anëtarësuar në INTERPOL

  22 Shtator, 2017

  Vue du hall d'entrŽe du sige d'Interpol, ˆ LyonNë Kosovë autoritetet thanë se kanë hequr dorë nga synimi për të shtruar kërkesën për anëtarësim në policinë ndërkombëtare INTERPOL, asambleja e përgjithshme e së cilës mbahet nga 26 deri më 29 shtator në Pekin, për shkak se nuk kishte siguruar vota të mjaftueshme.

  Serbia e cila kundërshton pavarësinë e Kosovës, e ...

 • Kosovë: Nis zyrtarisht fushata për zgjedhjet lokale

  22 Shtator, 2017

  zgjedhjet kosoveZgjedhjet për kryetarë komunash dhe asambleistë komunalë organizohen më 22 tetor, në 38 komuna të Kosovës. QUINT-i bënë thirrje për fushatë të qetë.

  Në këto zgjedhje votohet drejtpërdrejt për kryetarë komunash dhe asamblesitë për kuvendet komunale. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tashmë ka certifikuar subjektet politike garuese që do të marrin pjesë në këto zgjedhje. Janë gjithsej 91 subjekte politike, ...

 • Mogherini e Hahn me udhëheqësit e vendeve të Ballkanit perëndimor

  21 Shtator, 2017

  Mogherini BallkanShefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini dhe komisionari për zgjerim i BE-së, Johannes Hahn, takuan në New York udhëheqësit e vendeve të Ballkanit Perëndimor në “një takim pune për të çuar pëprara procesin e integrimeve evropiane për tërë rajonin”.

  Në njoftimin e zyrës së zonjës Mogherini thuhet se udhëheqësit e Kosovës, Shqipërisë, Serbisë, Malit të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"