LAJMET NGA KOSOVA

 • Brnabiç: Dialog me Kosovën, por të zbatohen marrëveshjet

  26 Gusht, 2017

  BrnabicKryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç shprehet se pavarësisht lëvizjeve të fundit nga Presidenti Vuçiç, nuk beson se Serbia do ta njohë pavarësinë e Kosovës, por këmbëngul te dialogu dhe zbatimi i marrëveshjeve të dakordësuara.

  “Nga pikëpamja e çështjeve të brendshme të Serbisë, Presidenti Vuçiç mori një vendim shumë të rëndësishëm dhe me shumë përgjegjësi për ...

 • Fjalimi i Albin Kurtit në seancën e 24 gushtit 2017

  25 Gusht, 2017

  albin_kurtiI nderuari kryesues i seancës konstituive,

  Të nderuar deputetë,

   

  Ne jemi përfaqësuesit që nuk po arrijmë të bëhemi ligjvënës, ne jemi deputetët që kemi ngelur pa Kuvend. E, deputeti i betuar pa Kuvend të konstituar është sikurse qytetari pa shtet, është refugjat paçka se në tokë të vet, sikurse ne këtu pa Kuvend, paçka se në sallë kuvendi.

   

  Janë bërë gati dy ...

 • Diplomatët të shqetësuar me emërimet në gjykatat më të larta të Kosovës

  25 Gusht, 2017

  gjykata ksAmbasada e Shteteve të Bashkuara dhe ajo e Mbretërisë së Bashkuar si dhe zyra e Bashkimit Evropian në Prishtinë, kritikuan të premten Këshillin Gjyqësor të Kosovës për shkak të procesit të emërimit kryetarit të Gjykatës së Apelit, si dhe të kryetarit të Gjykatës së Lartë të Kosovës.

  Procesi i këtyre emërimeve ishte përshkuar fillimisht me ankesa për shkak të ...

 • Dështoi seanca e gjashtë e Parlamentit të Kosovës

  24 Gusht, 2017

  kuvendi ksSeanca e gjashtë me radhë në Kuvendin e Kosovës dëshmoi se asnjë subjekt apo parti nuk ka shumicën e duhur për zhbllokimin e situatës. Debati ishte shumë i ashpër.

  Kryesuesi i Kuvendit të Kosovës, Adem Mikullovci u detyrua të ndërprejë përpjekjen e gjashtë me radhë për zgjedhjen e krerëve të Parlamentit, pasi koalicioni PAN (PDK, AAK, Nisma dhe subjektet ...

 • Dështon sërish mbledhja e parlamentit të Kosovës

  24 Gusht, 2017

  Kuvendi1Deputetët e parlamentit të Kosovës as në mbledhjen e së enjtes nuk arritën të përmbyllin seancën konstituive të filluar më 3 gusht.

  Në fillim të mbledhjes së të enjtes, koalicioni i Partisë Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën, kërkoi edhe një afat tjetër për të krijuar shumicën parlamentare.

  Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver ...

 • Kuvendi hyn në krizë pa nisur punën

  24 Gusht, 2017

  KuvendiZgjedhja e kryetarit të Kuvendit të Kosovës rrezikon ta fus në krizë konstituimin e institucioneve të reja. Seanca e të enjtes ishte një reprizë e seancave të deritashme të filluara që nga 3 gushti. Por, për dallim nga seancat e kaluara, kësaj radhe koalicioni PAN, i përbërë nga Partia Demokratike e ...

 • Homazhe për ish-kryeministrin Bajram Rexhepi

  22 Gusht, 2017

  Bajram RexhepiTë martën, në Prishtinë, është sjellë trupi i pajetë i ish-kryeministrit të Kosovës, Bajram Rexhepi, i cili është ndarë nga jeta ditën e hënë, në Turqi, ku po trajtohej nga goditja në tru.

  Që nga ora 10, në organizimin e Komisionit të veçantë shtetëror, në hollin e Kuvendit të ...

 • Serbia dhe Kosova nuk duhet të pengohen mes vete

  22 Gusht, 2017

  David McAllisterDavid McAllister për kushtet të cilat Serbia duhet t’i plotësojë në procesin e integrimit në Bashkimin Evropian. Diskutimi për Kosovën një nga parakushtet kryesore për Serbinë.

  DW: Ju keni vizituar Serbinë dhjetë ditë më parë, dhe tani ktheheni përsëri. A tregon për diçka specifike ky aktivitet i shpeshtë?

  David McAllister: Që nga viti 2014 kam qenë raportues i Parlamentit Evropian ...

 • Përfundimisht, Bekim Jashari kandidat për kryetar të Skenderajt

  21 Gusht, 2017

  bekim-jashariBekim Jashari, djali i Hamëz Jasharit, do të kandidojë për kryetar të Komunës së Skenderajt.

  Lajmi është bërë publik në Facebook, nga dhëndri i Bekimit, Valon Loshaj dhe është shpërndarë nga anëtarë të tjerë të familjes.

  Sipas njoftimit, Jashari e ka marrë këtë vendim për zhvillimin e qytetit me kërkesë të qytetarëve.

  “Ditë të mira po e presin Komunën e Skenderajit, nën ...

 • Albin Kurti: Si të dalim nga bllokimi?

  18 Gusht, 2017

  Albin

  Mes zhurmës së madhe të polemikave politike, aty ku proceset humbin substancën, megjithatë dy fakte janë të qarta. Së pari, bllokimi institucional ku ndodhemi tash po e dëmton Kosovën, së brendshmi por edhe ndërkombëtarisht. Së dyti, bllokimi ka një fajtor: PAN, i cili po keqpërdor një prerogativ që ia ka garantuar një vendim i gabuar i Gjykatës Kushtetuese. Duke ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"