LAJMET NGA KOSOVA

 • Observer: NATO stacionohet në vendet baltike dhe harron se Rusia do testojë Ballkanin, testi i parë i Trump në politikën e jashtme do jetë Kosova

  26 Janar, 2017

  Putin

  Vladimir Putin e sheh intervenimin perëndimor në Bosnjë dhe Kosovë si fyerje për botën sllavo-ortodokse – dhe ai planifikon hakmarrje, shkruan opinionisti i “Observer” dhe eksperti i spiunazhit amerikan John R. Schindler.

  Pesëmbëdhjetë vjet pas përfundimit të luftërave në Ballkan dhe prej sulmeve të 11 shtatorit në SHBA, është lehtë të harrosh sesa kohë kanë shpenzuar spiunët, ushtarët dhe diplomatët ...

 • Serbia po e sheh Kosovën si “kafshatë të lehtë”

  26 Janar, 2017

  RKQytetarët e Kosovës janë të shqetësuar nga zhvillimet e fundit në raportet me Serbinë dhe zhvillimet e fundit në politikën ndërkombëtare. Reciprociteti dhe Formimi i Ushtrisë së Kosovës shihet nga analistët si opsion që mund të frenojë ambiciet e Serbisë në Kosovë.

  Raportet Kosovë-Serbi nuk po acarohen, pasi kanë qenë të acaruara në vazhdimësi, ka thënë në një prononcim për ...

 • Dejevsky: Njohja e Kosovës nga Rusia si shkëmbim për Krimenë

  26 Janar, 2017

  MarryMary Dejevsky, publiciste britanike dhe njohëse e rrethanave në Rusi

  Publicistja e njohur britanike, njohëse e rrethanave në Rusi, Mary Dejevsky, i tha Radios Evropa e Lirë, se zgjidhja e mundshme përmes një marrëveshjeje mes ...

 • BE kërkon vetëpërmbajtje nga Kosova dhe Serbia

  25 Janar, 2017

  kosovo serbia MogheriniShefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian Federica Mogherini u kërkoi të mërkurën përfaqësuesve të Kosovës dhe Serbisë që të përmbahen nga komentet dhe të përmbushin zotimin për të lënë prapa tensionet.

  Komentet e saj pasuan takimin e së martës në nivelin më të lartë politik ndërmjet të dyja palëve në Bruksel ku u diskutua mbi tensionet ...

 • TI: Kosova e 95-ta me shkallën e korrupsionit

  25 Janar, 2017

  Organizata ndërkombëtare “Transparency International”, e radhiti Kosovën në vendin e 95 për shkallën e korrupsionit gjatë vitit 2016. Organizatat e pavarura në Kosovë thonë se radhitja që i është bërë Kosovës në mesin e 176 vendeve të botës është pasqyrim i gjendjes reale ku shkalla e korrupsionit vazhdon të mbetet e lartë.  (voa)

   

 • Përfundoi takimi Kosovë – Serbi

  24 Janar, 2017

  takimi kosserUdhëheqësit më të lartë të Kosovës dhe Serbisë, i dhanë fund një takimi në Bruksel, në një përpjekje të Bashkimit Evropian për të ulur tensionet ndërmjet të dyja vendeve.

  Të dyja palët i cilësuan bisedimet si shume të vështira por të rëndësishme për situatën në terren

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi tha se ishte një takim “jo i lehte por ...

 • Kurti: Serbia ka plane për aneksimin e “Trepçës”, Tirana dhe Prishtina zyrtare të zbrapsur

  23 Janar, 2017

  albin-kurtiIsh- lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në një intervistë dhënë për “Shekullin” e Tiranës ka thënë se Serbia ka synim aneksimin e “Trepçës”.

  Shqiptarët, po aq sa qeveritë e dy shteteve shqiptare, nuk janë të përgatitur për të përballuar sfidat që kanë përpara dhe as për të qenë faktor në rajon. Duke e komentuar arrestimin e Ramush Haradinajt në Francë, ...

 • Takim i nivelit të lartë Kosovë-Serbi në Bruksel

  23 Janar, 2017

  Të martën (24.01) në Bruksel takohen presidentët dhe kryeministrat e Kosovës dhe të Serbisë. Ky takim i nivelit të lartë zhvillohet me ndërmjetësim e shefes së diplomacisë evropiane Federika Mogherini.

  isa mogherini vucicTë martën (24.01) në Bruksel Kosova dhe Serbia zhvillojnë bisedime për normalizimin e marrëdhënieve pas disa muajsh ndërprerjeje. Në takimin, që zhvillohet në zyrën e shefes së diplomacisë ...

 • Qosja thotë se Kosova duhet të ndahet, e të ndodh bashkimi etnik i shqiptarëve

  20 Janar, 2017

  qosja1Akademiku Rexhep Qosja, në intervistën për Klan Kosova, ndër të tjera ka folur edhe për ndarjen e Kosovës, respektivisht për komunat në Veri të Kosovës dhe bashkim etnik të shqiptarëve.

  https://youtu.be/HG9xeHYASFc

  “Kjo nuk është e mirë vetëm për shqiptarët, por edhe për të huajt. Më lehtë është të bisedohet dhe merret vesh me një shtet shqiptar se sa me dy shtete ...

 • Albin Kurti: Marrëdhënia ime me Ramën, e vërteta e akuzave se jemi islamikë dhe komunistë dhe pse ka nostalgji për Enverin

  19 Janar, 2017
  kurti-ramaDeputeti i lëvizjes “Vetëvendosje” Albin Kurti, tregon në një intervistë ekskluzive për gazetën “TemA” gjykimin e tij për një sërë temash të nxehta si ajo e tensioneve Kosovë-Serbi, bashkimi-kombëtar, vdekja e mistershme e aktivist Astrit Dehari por edhe marrëdhëniet me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama.

  I pyetur në lidhje me fajtorët e vdekjes së aktivistit Dehari ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"