LAJMET NGA KOSOVA

 • Austrian: Status quoja është e paqëndrueshme si për Kosovën ashtu edhe për Serbinë

  18 Mars, 2021

  OSCECourtney Austrian, e ngarkuar me punë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, tha të enjten se SHBA-të mbështesin fuqishëm procesin e bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në funksion të një të ardhmeje demokratike, të begatë dhe paqësore në Ballkanin Perëndimor.

  “Shtetet e Bashkuara njohin rolin e rëndësishëm të Serbisë në këtë. Ne ...

 • IKShPK: prej 4291 mostrave kemi 704 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 342 të shëruar!

  18 Mars, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.291 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 704 raste pozitive. Rastet ...
 • IKShPK: prej 4388 mostrave kemi 709 raste pozitive, 8 të vdekur dhe 385 të shëruar!

  17 Mars, 2021
  transmetimiGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.388 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 709 raste pozitive. Rastet ...
 • Me urdhër të Gjykatës së Posaçme në Hagë arrestohet ish pjesëtari i UÇK-së, Pjetër Shala

  16 Mars, 2021

  Ndërtesa e Gjykatës Speciale në Hagë.Dhomat e Specializuara me seli në Hagë, njoftuan të martën për arrestimin e një ish pjesëtari të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nën akuzat për krime lufte.

  Në një njoftim të këtyre dhomave thuhet se autoritetet belge arrestuan Pjetër Shalën, në bazë të një fletarrestimi dhe aktakuzës së konfirmuar për krime lufte, të lëshuar nga gjykatësi ...

 • IKShPK: prej 3649 mostrave kemi 553 raste pozitive, 8 të vdekur dhe 534 të shëruar!

  16 Mars, 2021
  kujdesGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.649 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 553 raste pozitive. Rastet ...
 • IKShPK: prej 3570 mostrave kemi 574 raste pozitive, 13 të vdekur dhe 394 të shëruar!

  15 Mars, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.570 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 574 raste pozitive. Rastet ...
 • Lumir Abdixhiku zgjidhet kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës

  14 Mars, 2021

  Lumir AbdixhikuNjë muaj pas zgjedhjeve parlamentare, Lidhja Demokratike e Kosovës zgjodhi udhëheqjen e saj të re, që do të përballet me trajtimin e shkaqeve që çuan në humbjen e saj më të thellë në zgjedhje që nga përfundimi i luftës në Kosovë.

  Lumir Abdixhiku fitoi në një përballje me Lutfi Hazirin si dhe Besian Mustafën.

  Në fillim të punimeve të kuvendit, ...

 • IKShPK: prej 3444 mostrave kemi 565 raste pozitive, 6 të vdekur dhe 304 të shëruar!

  14 Mars, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.444 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 565 raste pozitive. Rastet ...
 • Kosovë: KQZ certifikoi rezultatin e zgjedhjeve – Vetëvendosja 50.28%

  13 Mars, 2021

  Vjosa AlbinCertifikimi i rezulateteve të zgjedhjeve të 14 shkurtit në Kosovë i hap rrugën formimit të institucioneve të reja. Kandidat për kryeministër është Albin Kurti, ndërsa kandidate për presidente është Vjosa Osmani.

  Ashtu edhe siҫ dihej më herët, Lëvizja Vetëvendosje e udhëhequr nga Albin Kurti, fitoi thellë me rezultat 50.28 për qind të votave. E dyta renditet Partia Demokratike e ...

 • Kosovë: Certifikohet rezultati i zgjedhjeve – Vetëvendosje mbi 50 për qind të votave

  13 Mars, 2021

  KQZKomisioni Qendror i Zgjedhjeve, certifikoi të shtunën rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 14 shkurtit, duke i hapur rrugën procesit të ngritjes së institucioneve të reja.

  Sipas këtyre rezultateve, Lëvizja Vetëvendosje ka fituar 50.28 për qind të votave, e pasuar nga Partia Demokratike e Kosovës me 17 për qind, Lidhja Demokratike e Kosovës me 12.7 për qind, Aleanca ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"