LAJMET NGA KOSOVA

 • Koment: Presidenti i ri i Kosovёs nёn hijen e refuzimit

  27 Shkurt, 2016

  Hashim Thaçi vjen nё krye tё shtetit, kur ky duket mё i pёrçarё se kurrё. Nёse ai nuk ia del t’i nxisё forcat politike pёr kompromise, kaosi ёshtё i paraprogramuar, mendon Vilma Filaj-Ballvora.

  hashimi GargameliNuk ёshtё ogur i mirё pёr njё vend, kur zgjedhja e presidentit eklipsohet prej protestёs masive: forca policie dhe snajperistё rreth godinёs parlamentare, gazlotsjellёsi i opozitёs ...

 • Reagime pas zgjedhjes së Thaçit: Duhet mençuri për të bashkuar kosovarët

  27 Shkurt, 2016

  Ambasadorët e QUINT-it, urojnë zgjedhjen e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Ata kërkojnë nga presidenti i ri i Kosovës të ketë fuqinë dhe mençurinë për të bashkuar kosovarët.

  HashimiAmbasadorja e Gjermanisë në Kosovë, Angelika Viets, ka uruar zgjedhjen e Presidentit të Kosovës, duke besuar që Presidenti Thaçi, do ta ketë fuqinë për të bërë bashkë qytetarët e Kosovës. “Kuvendi i Kosovës zgjodhi ...

 • Mes tensionesh, LDK e Srpska bëjnë Thaçin e PDK-së president

  26 Shkurt, 2016

  HashimiMe votat e deputetëve të LDK-së dhe të Listës Srpska, Hashim Thaçi ka arritur të bëhet president i Kosovës.

  Kreu i PDK-së, Hashim Thaçi është ngjitur në krye të shtetit, në një proces votimi me tri runde. Me shumë tensione ka nisur seanca, në të cilën deputetët e opozitës kanë hedhur gaz lotsjellës për çka janë përjashtuar. Jashtë ndërtesës së ...

 • Kosovë, shkohet në raundin e tretë. Presidentit i mjaftojnë 61 vota

  26 Shkurt, 2016

  HashimiEdhe në raundin e dytë, asnjëri prej dy kandidatëve për President të Kosovës, Hashim Thaçi apo Rafet Rama, nuk kanë mundur të sigurojnë 2/3-tat e votave, pasi rezultati ishte 64 pro Thaçit, 15 të pavlefshme dhe 2 pro Ramës.

  Ndryshe nga raundi i parë, i dyti pa një deputet më pak të pranishëm, pas largimit ...

 • Thaçi merr 14 vota më shumë se në raundin e parë

  26 Shkurt, 2016

  votatKandidati për president Hashim Thaçi, as në raundin e dytë nuk ka arritur të marr votat e kërkuara për t’u bërë president.

  Ai ka marr 64 vota, kundërkandidati i tij Rafet Rama ka marr 2 vota. Kurse, 15 vota të deputetëve kanë qenë të pavlefshme.

  Ndryshe, pas pak pritet të fillojë ranudi i tretë, ku Thaçi i ...

 • Kosova drejt zgjedhjeve të jashtëzakonshme!?

  26 Shkurt, 2016

  HashimiKa dështuar votimi i parë për Hashim Thaçin si president të vendit.

  Thaçi mori 50 vota, Rafet Rama 4 vota ndërsa të pavlefshme u shpallën 27 vota.

  Me këto vota Thaçi nuk mund të zgjidhet president as në raundin e tretë

  Tani pritet që të zhvillohet edhe raundi i dytë ku edhe në këtë raund nevojiten 81 vota pro që të zgjidhet presidenti i ...

 • Maxhoranca voton Presidentin, opozita përleshet jashtë me policinë

  26 Shkurt, 2016

  ks perleshjePasi shteroi të gjitha mjetet për të ndalur procesin e zgjedhjes së Hashim Thaçit si President të Republikës së Kosovës brenda sallës së Kuvendit, opozita e Kosovës dhe mbështetësit e saj kanë nisur përleshjen me forcat e policisë rreth godinës së parlamentit.

  Protestuesit hodhën në drejtim të policisë bomba molotov, ndërsa kjo e fundit ...

 • Përjashtohet opozita, nxirren me forcë deputetët e saj; nis votimi

  26 Shkurt, 2016

  kuvendiKa nisur më në fund procesi i votimit për Presidentin e ri të Republikës së Kosovës, teksa në Kuvend janë të pranishëm 82 deputetë. Kjo, pasi e gjithë opozita është përjashtuar, për shkak të zhvillimeve të mëhershme të seancës së sotme të jashtëzakonshme në Kuvend.

  Fillimisht, janë përjashtuar gjashtë deputetë; Ismail Kurteshi, Pal Lekaj, Teuta ...

 • Kosovë: Gazi lotsjellës ndërpret sërish seancën për zgjedhjen e presidentit

  26 Shkurt, 2016

  gaz lotsjellesGazi lotsjellës ndërpreu dy herë radhazi seancën e Parlamentit të Kosovës, i cili u mblodh të premten rreth mesditës për të zgjedhur presidentin e ri, me gjithë kundërshtimin e partive opozitare, të cilat që nga e marta janë vendosur në sheshin përballë qeverisë dhe parlamentit për të kundërshtuar këtë zgjedhje për dhe të kërkuar rrëzimin e qeverisë.

  Forca të ...

 • Kurti flet për raportet e Kosovës me SHBA-të

  26 Shkurt, 2016

  kurtiIsh-lideri i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka folur para deputetëve të Kuvendit lidhur me raportet Kosovë-SHBA.

  Ai tha se ky pushtet i keqpërdor SHBA-të, për pushtetin e tyre e kundër opozitës.

  Sipas Kurtit, pushteti aktual mund të bëj vetëm tifozeri për SHBA-të, por jo aleancë e partneritet.

  Ai tha Kosova me Zajdenicën nuk mund të bëhet kurrë aleate me SHBA-të. /Telegrafi/

Qendra Informative Shqiptare "Liria"