LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë-Serbi: Askush nuk lëviz nga llogoret

  23 Qershor, 2018

  thaci vucicNë prag të vazhdimit të dialogut Kosovë-Serbi, presidentët e këtyre vendeve gjenden në pozicione të kundërta. Presidentët Hashim Thaçi e Aleksandar Vuçiq takohen të dielën (24.06) në Bruksel. Ka shanse për marrëveshje?

  Presidentët Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq takohen këtë të dielë (24.06) në Bruksel, në „fazën finale” të dialogut për normalizimin e raporteve Kosovë-Serbi. Para takimit presidenti Thaçi ...

 • Qeverisë i është dorëzuar raporti rreth hartimit të statutit të Asociacionit

  22 Qershor, 2018

  PrishtinaMinistria e Administrimit të Pushtetit Lokal i ka dorëzuar një raport kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, në lidhje me punën e ekipit menaxhues, i cili është i ngarkuar për hartimin e statutit të Asociacionit apo Bashkësisë së Komunave me shumicë serbe.

  Në një përgjigje me shkrim nga kjo ministri thuhet se ekipi menaxhues ka mbajtur ...

 • Kurti takon Delawie, ia paraqet qëndrimin e VV-së për dialogun me Serbinë

  20 Qershor, 2018

  Kurti DelawieKryetari i Lëvizjes Vetëvendosje (VV), Albin Kurti ka treguar se sot e ka takuar Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Prishtinë, Greg Delawie.

  Ai përmes një postimi në profilin e tij në Facebook ka sqaruar për temat që janë diskutuar në takim.

  “Bashkë me ambasadorin Delawie diskutuam për funksionimin e institucioneve në Republikën e Kosovës në përputhje ...

 • Thaçi dhe Vuçiq takohet të dielën në Bruksel

  20 Qershor, 2018

  thaci mogherini vucicPresidenti i Kosovës dhe ai i Serbisë, Thaçi dhe Vuçiq, takohen një ditë para takimit të ministrave të jashtëm të shteteve anëtare të BE, në Luksemburg. Këto vende presin vendime pozitive për të ardhmen e tyre.

  Kosova dhe Serbia vazhdojnë dialogun në nivel të lartë politik këtë të diel, me 24 qershor në Bruksel. Takimi është konfirmuar nga ...

 • Brukseli ende nuk e ka caktuar datën për vazhdimin e dialogut

  18 Qershor, 2018

  BEZyrtarët në Bruksel thanë për Radion Evropa e Lirë se ende nuk ka një datë të caktuar se kur do të mbahet takimi i ardhshëm ndërmjet delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë. Takimi i radhës, pritet që të jetë në nivelin teknik, për t’i paraprirë takimit në nivelin politik.

  Maja Kocijançiq, zëdhënëse e Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian, Federica ...

 • Thran: Ne duhet të ndalojmë së bëri punën e kosovarëve

  18 Qershor, 2018

  EulexMisioni për ndërtimin e shtetit ligjor në Kosovë, EULEX, vazhdon punën me një mandat të ri në rolin konsultues. Për arritjet dhe të ardhmen e këtij misioni flet për DW, zëvendësshef i EULEX-it, Bernd Thran.

  Deutsche Welle: Më 15 qershor iu dha fund, respektivisht filloi misioni i ri i, si quhet ai…?

  Bernd Thran: Ende quhet EULEX.

  Deutsche Welle: Vazhdon të ...

 • Dialogu Kosovë – Serbi në udhëkryq

  13 Qershor, 2018
  thaci mogherini vucicDialogu mes Kosovës dhe Serbisë është futur në qorsokak dhe nuk dihet se kur do të vazhdojë. Palët flasin për një fazë të re të dialogut, e madje edhe për një “Rambuje 2″.
  Krerët e Serbisë po japin deklarata kontradiktore. Brenda një dite u dëgjuan dy pohime kundërthënëse. Gjatë ditës disa autoritete thanë se nuk dihet ...
 • Serwer: Për Kosovën në OKB vendos Moska jo Beogradi

  11 Qershor, 2018

  SerwerAnalisti amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer, ka theksuar se për ulësen e Kosovës në OKB nuk vendos Beogradi, por Moska. Sipas tij, ky synim është vështirë të arrihet me negociata edhe nëse do të pajtohej Beogradi.

  Gjatë fazës përfundimtare të dialogut Prishtina dëshiron të vazhdojë me themelimin e ushtrisë, përderisa Beogradi me Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe.

  Në anën tjetër ...

 • TOP SECRET ( dokumet sekret UDB)

  8 Qershor, 2018

  hoxhaja cfar pregaditje ka bere UDBja e Srbise nga fillimi i faljes se gjaqeve ne Kosove e vazhdon edhe ne diten e sotme!
  TOP SECRET ( dokumet sekret UDB)

  Strategjija serbe karshi ekspanzionit shiptare ne regjion eshte promovimi I Islamit. I vetmi shpetim I serbise ndaj zgjimit nacionalist shqipetare eshte promovimi I islamit. Srbija ka marredhenje te mrekullushme me ...

 • Sa është i mundur kompromisi Kosovë-Serbi për marrëveshjen finale?

  5 Qershor, 2018

  thaci mogherini vucicQeveria e Kosovës kërkon mbështetje nga Kuvendi për një platformë finale në bisedimet me Serbinë. Partitë opozitare e kundërshtojnë këtë platformë dhe nuk duan që bisedimet ti udhëheqë Presidenti Thaçi

  Kuvendi i Kosovës tashmë e ka përcaktuar si pikë të rendit të ditës platformën e qeverisë së Kosovës, e cila e parasheh fundin e dialogut me Serbinë me ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"