LAJMET NGA KOSOVA

 • Darmanoviq: Demarkacioni është problem i qeverisë dhe opozitës në Kosovë, e jo Malit të Zi

  2 Qershor, 2017

  demarkacioniÇështja e demarkacionit të kufirit mes Kosovës dhe Malit të Zi ishte edhe “mollë sherri” për rrëzimin e qeverisë në Kosovë. Po cili është qëndrimi i Malit të Zi? Intervistë me minsitrin e Jashtëm: Srgjan Darmanoviq.

  Deutsche Welle: Zoti Darmanoviq, demarkacioni i kufirit mes Kosovës dhe Serbisë është shndwrruar nw një problem shumë i madh në Prishtinë. Cili është qëndrimi ...

 • 1 Qershor, 2017

  Enver hoxhajDiplomacia e Kosovës në këtë mandat ka pasur disa ngecje dhe dështime serioze – si liberalizimi i vizave apo anëtarësimit në UNESCO. Por sipas ministrit të Jashtëm edhe sukseset kanë qenë të mëdha.

  Deutsche Welle: Zoti Hoxhaj, ngadalë po i vjen fundi edhe këtij mandati tuaj në postin e ministrit të Jashtëm ku me siguri që ka pasur edhe ...

 • Phillips: Ballkani, vija e re e frontit në ballafaqimin Moskë-Uashington

  31 Maj, 2017

  David Philips, drejtori i Institutit për Paqe në Universitetin Kolumbia në New York, tha sot në Prishtinë se një vijë e re e frontit në luftën e ftohtë të Rusisë me Shtetet e Bashkuara, shtrihet në Ballkan.

  Sipas zotit Philips, Rusia qëndron prapa veprimeve destabilizuese të Serbisë kundruall Kosovës, ndërsa në rrafshin ndërkombëtarë ai tha se Rusia po tenton të ndërhyjë në procese demokratike në mbarë botën duke marrë shembull edhe ...

 • Kosovë, Hapet fushata elektorale

  31 Maj, 2017

  MitingAmbasada amerikanë në Prishtinë bëri thirrje të mërkurën për shmangien e çdo forme të dhunës e frikësimit gjatë fushatës dhe ditën e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë.

  Në mesnatë partitë politike hapën edhe zyrtarisht fushatën dhjetëditëshe për zgjedhjet e 11 qershorit, ndonëse fushata në terren ka filluar që me shpalljen e këtyre zgjedhjeve në fillim të këtij muaji. 26 ...

 • Partitë në Kosovë duhet të publikojnë burimet financiare

  30 Maj, 2017

  parlamenti ksPërfaqësues të BE-së thonë se transparenca financiare e partive e rritë besimin tek elektorati. Ata thonë se zgjedhjet mbahen në kohë kritike për Kosovën. BE-ja është e gatshme që të ofrojë vëzhgues në këtë proces.

  Partitë politike që do të garojnë në zgjedhjet e 11 qershorit, nënshkruan një deklaratë për rritjen e transparencës financiare, gjatë fushatës zgjedhore, e cila ...

 • IFIMES: Shkon Thaçi, vjen Kurti

  28 Maj, 2017

  kurti-thaciInstituti ndërkombëtar për studime ballkanike e të Lindjes së Afërt (IFIMES) nga Lubjana lidhur me zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare në Kosovë më 11 qershor, vlerëson se “plani i shteteve udhëheqëse të botës është që nga skena politike e Kosovës të eliminohet shumica e liderëve aktualë, ndër të cilët edhe Hashim Thaçi, kryetari aktual kosovar”, transmeton Koha.net.

  Në analizën me titull ...

 • Daka: KQZ-ja s’mund të fajësohet pse mijëra mërgimtarë nuk do të mund të votojnë

  28 Maj, 2017

  Valdete Daka PDKKryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë, Valdete Daka, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se zgjedhjet e parakohshme, ishin shumë sfiduese, marrë parasysh afatet e shkurtra kohore për organizimin e tyre.

  Ajo pranon se një pjesë e diasporës nuk do të mund të votojë, por thotë se KQZ nuk mund të fajësohet, ngase ...

 • Kurti thotë se do t’i ulë pagat e zyrtarëve të lartë të shtetit

  26 Maj, 2017

  KurtiKandidati i Vetëvendosjes për kryeministër, Albin Kurti ka thënë se do t’i ulë pagat e zyrtarëve të lartë të shtetit.

  Ish-kryetari i VV-së ka premtuar se pagat e zyrtarëve të lartë nuk do të jenë më shumë se dyfishi i pagës mesatare në Kosovë.

  Përderisa pagat mujore në Kosovë sillen nga 130 deri në mbi 400 euro, deputetët e Kuvendit të ...

 • Nju Jork, aktivitet për Kosovën: të ftuar nderi Lorik Cana e Eliot Engel

  26 Maj, 2017

  CanaYlli i futbollit, Lorik Cana, dhe kongresmeni amerikan Eliot Engel ishin të ftuarit e nderit në një mbrëmje gala të enjten në Nju Jork, kushtuar çështjes së edukimit cilësor të të rinjve në Kosovë. Organizator i mbrëmjes ishte Fondi Kosovë-Amerikë i Edukimit, i njohur shkurt me emrin KAEF.

  Lorik Cana njihet si një ndër përfaqësuesit më në zë të Kosovës ...

 • Yee: Liderët ballkanas, të përgjegjshëm. S’ka Shqipëri të madhe

  25 Maj, 2017

  YeeEdhe pse emri i tij u përfol gjatë si personi i cili mundësoi gjetjen e zgjidhjes për ngërçet politike në Shqipëri dhe Maqedoni, zv.ndihmës sekretari i Shtetit Hoyt Brian Yee, në një intervistë për “European Western Balkans”, ai nënvizon se merita u takon vetëm politikanëve të këtyre vendeve.

  “Merita e vërtetë u takon liderëve të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"