LAJMET NGA KOSOVA

 • Shtypi gjerman “Pajtimi është anuluar”

  11 Shtator, 2018

  shtypi DPas një fundjave të tensionuar që shënoi vizita e presidentit serb në Kosovë, gazetat gjermane i kushtojnë vëmendje zhvillimeve atje duke theksuar se zgjidhja e konfliktit Kosovë-Serbi është ende larg.

  Gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung” në një analizë të së hënës me titullin “Pajtimi është anuluar” thekson se presidenti serb nuk sheh shanse për një zgjidhje të shpejtë ...

 • Dështon takimi në Bruksel – Vuçiç refuzon të takohet me Thaçin

  7 Shtator, 2018

  Thaci MogheriniPresidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, u takuan secili veç e veç me shefen e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, në Bruksel, por jo edhe më njëri tjetrin, meqë presidenti serb refuzoi të takohej për shkak të siç u tha, “qasjes kërcënuese të Prishtinës”.

  Megjithatë, zonja Mogherini, tha nëpërmjet një komunikate ...

 • Vuçiç, megjithatë shkon në Kosovë

  7 Shtator, 2018

  VucicPresidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha të premten mbrëma se gjatë fundjavë do të vizitojë Kosovën, ndonëse në 24 orët e fundit ishte paralajmëruar mundësia që ai të heq dorë nga planet e tij.

  Në një fjalim drejtuar opinionit serb ai tha se “do të shkojë në Kosovë dhe do ta fillojë vizitën në Gazivodë dhe në qendrën ekologjike atje. ...

 • Kosovë: Parlamenti dështon të mblidhet sërish për bisedimet me Serbinë

  5 Shtator, 2018

  prishtinaParlamenti i Kosovës nuk arriti as të mërkurën të vazhdojë punimet e seancës së jashtëzakonshme e cila filloi dje me kërkesë të qeverisë për të miratuar përbërjen e ekipit të saj negociues në bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë. Seanca e caktuar për orën 14:00 u shty për në 16:00 por dështoi sërish për shkak të mungesës ...

 • Thaçi: Mund të shkoj në shtëpi por nuk pranoj republikë serbe në Kosovë

  5 Shtator, 2018

  thaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha të mërkurën se korrigjimi i kufirit e shpëton Kosovën nga ndarja, shkëmbimi i territoreve dhe nga themelimi i një Republike serbe.

  Ai i bëri këto komente gjatë një diskutimi të organizuar nga Instituti Demokratik i Kosovës, lidhur me idetë për korrigjimin e kufirit me Serbinë.

  Presidenti Thaçi tha se ai asnjëherë nuk ka folur për ...

 • Thaçi e Vuçiqi në shtator ”i hapin letrat”

  4 Shtator, 2018

  Thaci-Mogherini-VuciqPresidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb Aleksandër Vuçiq deri tani kanë dhënë deklaratë rreth asaj se cila mund të jetë përmbajtja e marrëveshjes ndërmjet të dyja shteteve. Megjithatë të dy presidentët pritet të fillojnë “t’i hapin letrat” gjatë këtij muaji. Thaçi ka thënë se në takimin e 7 shtatorit do ta prezantojë idenë e “korrigjimit ...

 • Kosovë: Të martën seancë e jashtzakoshme për dialogun final me Serbinë

  3 Shtator, 2018

  kuvendi i ksOpozita përmes një rezolute po do që t’ia ndalojë presidentit që ta diskutojë me Serbinë korrigjimin e kufijve. Presidenti Thaçi kërkesën për korrigjim kufiri do ta shtrojë zyrtarisht në takim me Vuciqin në Bruksel.

  Kuvendi i Kosovës mblidhet të martën me (04.09) në një seancë të jashtëzakonshme e thirrur nga partitë opozitare  për “t’ia ndaluar presidentit Hashim Thaçi, ...

 • Parlamenti i Kosovës të martën në seancë të jashtëzakonshme për bisedimet me Serbinë

  3 Shtator, 2018

  parlamenti i ksParlamenti i Kosovës pritet të mblidhet të martën në një seancë të jashtëzakonshme të kërkuar nga opozita lidhur me siç thuhet, angazhimet e presidentit të Kosovës për “shkëmbimin e territoreve” apo “korrigjimin e kufijve” në bisedimet ndërmjet Kosovës e Serbisë.

  Seanca mbahet pak ditë para takimit të radhës ndërmjet presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe presidentit të Serbisë, ...

 • Ministrat e Jashtëm të BE-së janë skeptikë ndaj shkëmbimit të territoreve

  1 Shtator, 2018

  Ministrat e jashtem VjeneMinistrat e jashtëm të BE-së paralajmërojnë që të kihet kujdes me planet për shkëmbime territoriale. Kur vihen në diskutim kufijtë, hapet kutia e Pandorës, deklaruan ata.

  Organizatorja, Karin Kneissl, është krejtësisht në frymën e Kongresit të Vjenës, që rivendosi rendin në Europë pas Luftërave të Napoleonit në vitin 1814. Krahas negociatave në atë kohë thuhej edhe se “Kongresi ...

 • Thaçi, Vuçiç, bisedojnë me ndihmës sekretarin amerikan Mitchell

  30 Gusht, 2018

  Wess MitchellPresidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, thanë se kanë biseduar me telefon me ndihmës sekretarin amerikan të shtetit për çështje evropiane dhe euro-aziatike, Wess Mitchell, për arritjen e një marrëveshjeje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  Presidenti Thaçi, tha se me zotin Mitchell janë pajtuar që të shtohen përpjekjet për të arritur një marrëveshje, “e cila ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"