LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë, paralajmërohet urdhër arrest për Albin Kurtin

  21 Prill, 2017

  Albin KurtiNjë gjykatës i Gjykatës Themelore të Prishtinës ka paralajmëruar lëshimin e një urdhër arresti dhe që t’i caktohet masa e paraburgimit deputetit të lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti.

  Paralajmërimi i gjykatësit, pasoi një seancë në Gjykatën Themelore në Prishtinë lidhur me rastin e hedhjes së gazit lotsjellës vitin e kaluar në Parlamentin e Kosovës. Katër deputetë të lëvizjes Vetëvendosje Albin ...

 • Apostolova: Demarkacioni nuk është kushti i vetëm për liberalizim

  20 Prill, 2017

  Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë Natalyia Apostollova, duke folur për MSA-në tha se një vit më parë MSA-ja hyri në fuqi dhe se BE-ja në mënyrë konsistente ka përcjellë këtë punë me mbështetje financiare dhe këshilla.

  Ajo ka theksuar se kjo marrëveshje i mundëson Kosovës qasjen e lirë të tregut të BE-së.

  “MSA-ja në mënyrë proaktive ofron mundësinë për të mundësuar zhvillimin ekonomik të Kosovës përmes reformave që duhet të ...

 • Fjalimi i Albin Kurtit në mbledhjen e Kuvendit të Kosovës mbajtur me 19 prill 2017

  19 Prill, 2017

  Albin-KurtiQytetarë të Republikës,

  Deputetë të Kuvendit,

   

  Edhe në Kosovë kemi emra biznesmenësh që për një kohë të shkurtër i kanë shumëfishuar pronat e të ardhurat e tyre në mënyrë eksponenciale, duke tejkaluar edhe Bill Gates-in e Steve Jobs-in në ShBA. Mirëpo, te ne në Kosovë, Bill Gates dhe Steve Jobs janë dy vëllezër, janë Blerim dhe Shkëlqim Devolli. Ata janë pasuruar ...

 • Mbi 26 mijë familje në Kosovë jetojnë në varfëri të skajshme

  19 Prill, 2017

  lypsi prNumri i familjeve me gjendje të rëndë ekonomike që marrin asistencë sociale, në dy vjetët e fundit, nuk ka ndryshuar dhe ai, sipas të dhënave të zyrtare të Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, arrin në mbi 26 mijë, me rreth 108 mijë anëtarë.

  Të dhënat e fundit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, flasin për rreth 17.6 për ...

 • Kosovë, Agjencia e Zbulimit konfirmon kërcënimet ndaj udhëheqësve politikë

  18 Prill, 2017

  AZKAutoritetet mbikëqyrëse të Agjencisë së Zbulimit të Kosovës, thanë të hënën se udhëheqësit më të lartë të vendit kanë qenë të kërcënuar nga individë dhe organizatat të dyshuara për veprimtari kriminale.

  Këto komente u bënë pas takimit të Komisionit parlamentar për siguri dhe mbikëqyrje të kësaj agjencie, ku shefi i kësaj të fundit Driton Gashi, ka raportuar rreth shtimit të ...

 • Kosovës ta ratifikojë demarkacionin

  13 Prill, 2017

  Gabriel 1Ministri i jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel, i bëri thirrje Kuvendit të Kosovës që ta ratifikojë ‘marrëveshjen për demarkacion të kufirit me Malin e Zi”.

  Gabriel tha të enjten se Kosova ka arritur përparime në fusha të ndryshme dhe për të mundësuar lirinë e lëvizjes së qytetarëve të saj, i duhet “ta ratifikojë demarkacionin me Malin e Zi”, si ...

 • Senatori McCain mbërrinë në Kosovë

  13 Prill, 2017

  McCain Kosove BordSenatori amerikan, John McCain, ka mbërritur në Prishtinë, duke nisur kështu vizitën e tij dy ditëshe në Kosovë. Ai pritet të takojë liderët e institucioneve dhe partive politike.

  Nga Zyra e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, është bërë me dije se senatori amerikan do të nderohet me çmimin “Urdhri i Lirisë”. Ky çmim, pritet që t’i dorëzohet të ...

 • Gabriel: Marrëdhëniet me Kosovën – parakusht për integrimin e Serbisë në BE

  13 Prill, 2017

  GabrielMinistri gjerman i punëve të jashtme Sigmar Gabriel, tha të mërkurën në Beograd se vendi i tij mbështetë Serbinë në rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian, por Serbia duhet të punojë me reformat dhe normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën.

  Ministri Gabriele i tha presidentit të zgjedhur të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, se “keni përgjegjësinë për të vazhduar reformat dhe ...

 • BE e shqetësuar me zhvillimet në Serbi

  7 Prill, 2017

  MogheriniLiria e shtypit, shteti juridik, bashkëpunimi me Tribunalin e Hagës, janë kushtet që Serbia duhet të plotësojë. Por kushti i të gjitha kushteve është diçka tjetër!

  Komisioni Evropian dhe shtetet anëtare të Bashkimit Evropian ende nuk kanë dhënë vlerësimin përfundimtar për zgjedhjet presidenciale në Serbi, pasi që ende nuk ka as raport përfundimtar të OSBE-së, u tha në takimin e ...

 • FH: Kosova përmirësim të lehtë në demokraci

  4 Prill, 2017

  Në Kosovë, organizatat e shoqërisë civile thonë se pavarësisht përmirësimit të lehtë në demokraci që është shënuar edhe në raportin e fundit të Fredoom House, gjendja vazhdon të mbetet e rëndë dhe sipas tyre demokracia në vend më shumë lidhet me kulturën politike dhe institucionale që kanë partitë politike në Kosovë. Ata thonë se përmirësimet e mëtejshme mbeten peng i vullnetit politik.

  Organizatat e shoqërisë civile në Kosovë thonë se mungesa ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"