LAJMET NGA KOSOVA

 • Fillon takimi pozitë-opozitë, a do të ketë marrëveshje?

  3 Prill, 2017

  takimi ksTakimi në mes përfaqësuesve të pozitës dhe opozitës tashmë ka filluar.

  Në këtë takim i cili po mbahet në ambientet e “Swiss Diamond”, po marrim pjesë nënkryetarët e Lëvizjes Vetëvendosje, Aida Dërguti dhe Glauk Konjufca, nga Nisma për Kosovën, Bilall Sherifi e Jakup Krasniqi, nga AAK, Ardian Gjini kurse nga koalicioni PDK- LDK po marrin pjesë, Xhavit Haliti, Elmi ...

 • Tregtia Shqipëri-Kosovë, rënie të fortë

  3 Prill, 2017

  Tregtia SHQIPERI KOSOVShifrat zyrtare tregojnë për nivele të ulëta të shkëmbimeve tregtare me Kosovën, pavarësisht disa mbledhjeve të përbashkëta të qeverive për të rritur bashkëpunimin ekonomik.

  Sipas INSTAT, eksportet e Shqipërisë me Kosovën përbëjnë rreth 7% të totalit të eksporteve, ndërsa importet vetëm 1%.

  E ndërsa për Shqipërinë, Italia dhe Greqia vijojnë të mbeten partnerët ...

 • Itali, tre qytetarë të Kosovës arrestohen për terrorizëm

  31 Mars, 2017

  italiaPolicia italiane tha se ka arrestuar tre persona dhe ka ndaluar një të mitur gjatë një operacioni për shkatërrimin e një celule të dyshuar ekstremiste në qendër të Venedikut.

  Policia tha se dymbëdhjetë bastisje janë kryer në qendrën historike të qytetit si dhe qytetet aty pranë Mestre dhe Treviso.

  Të gjithë të arrestuarit janë me prejardhje nga Kosova por me leje ...

 • Aleksandar Vuçiç anulon vizitën në Kosovë

  29 Mars, 2017

  KosovaDisa rrugë të Kosovës bllokohen për të kundërshtuar vizitën në Kosovë të zyrtarëve të qeverisë së Serbisë. Reagon Presidenti i Kosovës dhe BE-ja.

  Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiç e anuloi vizitën e tij në Kosovë, që e kishte të planifikuar në kuadër të fushatës për zgjedhjet Presidenciale të Serbisë, edhe pse kishte marrë lejen nga qeveria e Kosovës. Vuçiç, kandidat ...

 • 28 Mars, 2017

  Korupsioni KosoveEkspertë të drejtësisë dhe përfaqësues institucionesh ndërkombëtare thanë se Kosova ka ngecje në luftën kundër korrupsionit, posaçërisht në rastet kur flitet për nivele të larta politike. Gjatë një debati mbi një raport të Institutit të Kosovës për Drejtësi, që u publikua të martën në Prishtinë, u tha se nga disa qindra raste të ndjekura nga afër nga ky ...

 • Lista serbe kthehet në institucionet e Kosovës

  27 Mars, 2017

  Kuvendi iksPërfaqësuesit e Listës serbe, subjektit kryesor politik të serbëve të Kosovës kanë vendosur që të kthehen në institucionet e vendit, gati gjashtë muaj pas bojkotimit të tyre.

  Në tetor të vitit të kaluar, përfaqësuesit politik serb në institucionet e Kosovës, patën vendosur ngrirjen e funksioneve të tyre në qeverinë dhe parlamentin e Kosovës, për shkak të zemërimit ndaj miratimit ...

 • Ata që akuzonin se ne po duam ta marrim pushtetin me dhunë, duan ta mbajnë pushtetin me dhunë

  23 Mars, 2017

  dardanvisarNë lidhje me sulmin e mbrëmshëm nga persona të panjohur ndaj aktivISTIT AGRON KABASHI, I CILI PO SHOQËRONTE NË SHTËPI SEKRETARIN ORGANIZATIV, DARDAN MOLLIQAJN, SOT NË NJË KONFERENCË TË JASHTËZAKONSHME PËR MEDIA FOLËN KRYETARI VISAR YMERI DHE SEKRETARI ORGANIZATIV DARDAN MOLLIQAJ.

  Molliqaj sqaroi këtë akt, të cillin e quajti me motive politike nga segmentet e pushtetit. Ai tregoi ...

 • Engel: SHBA të mbështesin krijimin e ushtrisë së Kosovës

  23 Mars, 2017

  Eliot EngelLigjvënësi amerikan Eliot Engel tha se SHBA duhet të bëjnë më shumë për të mbështetur aspiratat e Kosovës drejt integrimeve ndërkombëtare.

  Zoti Engel, një ndër anëtarët më aktivë të Kongresit në mbështetje të çështjeve shqiptare, e shfrytëzoi dje kohën që i ishte rezervuar në një seancë të Kongresit për të ndarë me kolegët problemet me të cilat ndeshet Kosova.

  Ai ...

 • Në sondazhet e reja, Lëvizja VETËVENDOSJE! është subjekti i parë në Kosovë

  21 Mars, 2017

  LVVLëvizja VETËVENDOSJE! në tre vitet e fundit ka pasur rritje të vazhdueshme. Kjo është vërejtur edhe nga angazhimi në terren, por edhe nga matjet përmes sondazheve të opinionit publik, të bëra nga kompani vendore e ndërkombëtare. Një sondazh i tillë në lidhje me zgjedhjet qendrore të mundshme, i realizuar në javët e para të marsit, u prezantua sot nga ...

 • Tanja Fajon: Kosova nuk duhet të ndërmarrë veprime unilaterale

  17 Mars, 2017

  Tanja FajonPalët duhet të kthehen tek dialogu dhe Kosova nuk mund të bëjë veprime unilaterale lidhur me ushtrinë. Ky është mesazhi i europarlamentares e raportueses për Kosovën në PE, Tanja Fajon në bisedë me Deutsche Wellen.

  Në Sarajevë po zhvillohet takimi i kryeministrave nga vendet e Ballkanit Perëndimor. Çfarë rëndësie ka ky samit për forcimin e bashkëpunimit rajonal?

  Është i një ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"