LAJMET NGA KOSOVA

 • Kompromisi deri më tani i pamundur: Takimi Thaçi-Vuçiq

  18 Korrik, 2018

  vucic mogherini thaci 2Edhe një takim tjetër pa rezultate konkrete mes presidentit kosovar Hashim Thaçi dhe atij serb, Aleksandar Vuçiq në Bruksel. Thaçi e vlerëson si një nga takimet më të vështira.

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi në deklaratën për mediat pas takimit me përfaqësuesen e BE-së për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini dhe presidentin Serb Aleksandër Vuçiq, ...

 • Përfundon takimi në Bruksel ndërmjet Kosovës e Serbisë

  18 Korrik, 2018

  vucic mogherini thaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç i dhanë fund një raundi bisedimesh në një përpjekje të re për të siguruar një marrëveshje normalizimi ndërmjet të dyja palëve.

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha pas bisedimeve se takimi ishte i shkurtër por i vështirë.

  “Ka qenë takim i shkurtër dhe jo i lehtë, ka qenë ...

 • Pete Marocco po viziton Kosovën

  16 Korrik, 2018

  Pete MaroccoZëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Pete Marocco, po qëndron në Kosovë, në kuadër të një vizite ne rajon.

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pas takimit me zotin Marocco, tha në një postim në rrjetin social Facebook se Kosova është ...

 • Asociacioni, ndërmjet Kushtetutës dhe negociatave politike

  13 Korrik, 2018

  mitrovica serbiaMarrëveshja e Brukselit për Asociacionin e vitit 2015, në disa ...

 • Vuçiq e Thaçi takohen në Bruksel më 18 korrik

  12 Korrik, 2018

  thaci mogherini vucicBashkimi Evropian kërkon ritëm të intensifikuar në dialogun Kosovë-Serbi, si dhe zbatim të marrëveshjeve të mëhershme. Takimi i radhës mbahet javën që vjen.

  Takimi i nivelit të lartë ndërmjet Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, mbahet javën e ardhshme me 18 korrik, ka konfirmuar zyra e shefes së diplomacisë evropiane, Federika Mogherini, e ...

 • Javën e ardhshme mbahet raundi i ri i bisedimeve Kosovë – Serbi

  12 Korrik, 2018

  thaci mogherini vucicShefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ka caktuar për të mërkurën më 18 korrik raundin e ri të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  Në një njoftim të zyrës së saj thuhet se në takimin ndërmjet presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, do të shqyrtohet përparimi në diskutimet për ...

 • Presidenti i Kosovës takon kryeministrin rus në Ankara

  10 Korrik, 2018

  Medvedev ThaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha të hënën mbrëma se është takuar në Ankara me kryeministrin rus, Dimitry Medvedev.

  Takimi i shkurtër është zhvilluar në kuadër të ceremonisë së përurimit të presidentit turk, Recep Tayyip Erdoğan, i cili u rizgjodh në votimet e muajit të kaluar.

  Në një postim në rrjetet sociale, presidenti Thaçi shkruan se “kryeministrin Medvedev shkurtimisht e ...

 • Sejdiu: Kosovës s’i duhen kompromise të reja me Serbinë

  8 Korrik, 2018

  fatmir sejdiu“Unë mendoj se Kosova i ka bërë kompromiset e veta. Janë kompromise, të cilat janë dhënë me Pakon e Ahtisarit… Keni parasysh formulat, të cilat nuk i gjejmë në asnjë shtet tjetër, për mënyrën e qeverisjes, për praninë e komuniteteve pakicë, për të drejtat e tyre, posaçërisht nëse e marrim komunitetin serb”, thotë në intervistën për Radion ...

 • Statuti i Asociacionit në proces të përkthimit në shqip

  30 Qershor, 2018

  mitrovica e veriutQeveria e Kosovës ende është duke e shqyrtuar raportin e punës së ekipit menaxhues, i cili është i ngarkuar për hartimin e statutit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

  Koordinatori i Qeverisë së Kosovës në dialogun teknik me Serbinë, Avni Arifi, tha për Radion Evropa e Lirë, se ende Qeveria nuk ka ...

 • SHBA, dritë jeshile për rezolutën mbi vëllezërit Bytyqi

  29 Qershor, 2018

  Kongres rezoluta BytyqiKanë kaluar gati dy dekada nga vrasja e vëllezërve Ylli, Agron dhe Mehmet Bytyqi në Serbi dhe ndaj askujt nuk janë ngritur akuza penale, megjithë premtimet e qeverisë serbe për të sjellë ekzekutorët e krimit përpara drejtësisë.

  Të enjten, familja e vëllezërve Bytyqi ishte në Kongresin amerikan ku përjetoi një ngjarje që i bën ata optimistë se drejtësia ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"