LAJMET NGA KOSOVA

 • Kodi +383, i Kosovës apo i Serbisë ?!

  15 Nentor, 2016

  kodiMarrëveshja për kodin telefonik të Kosovës, e arritur në dialogun ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, me lehtësimin e Bashkimit Evropian, nga administrues të kodit dhe ekspertët e fushës së telekomunikacionit po konsiderohet si një arritje e madhe dhe në dobi të Kosovës.

  Ndërkohë, zyrtarë në Beograd e kanë cilësuar atë vetëm si kod gjeografik, pasi që ai ...

 • Kosova me kodin shtetëror telefonik

  14 Nentor, 2016

  kodi-telMinistrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës , Edita Tahiri, kryenegociatore në bisedimet në Bruksel ka bërë të ditur se është arritur Marrëveshja për kodin telefonik shtetëror të Kosovës, mes Republikës së Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.

  “Kosova tashmë do ta ketë kodin telefonik shtetëror të saj, që është ...

 • Kosova pret të bëhet me kod telefonik muajin e ardhshëm

  14 Nentor, 2016

  telefoniKosova dhe Serbia janë marrë vesh që të Kosova nga dhjetori të ketë kodin e saj telefonik, ndërsa një kompani e re serbe do të ofrojë shërbime për zonat e banuara me pjesëtarë të këtij komuniteti.

  Kosova dhe Serbia janë dakorduar për kodin e ri telefonik të Kosovës në një raund të ri bisedimesh teknike të ndërmjetësuara ...

 • Qosja: Shteti e vrau Astrit Deharin. Në shumë mënyra!

  14 Nentor, 2016

  rexhep-qosjaAkademiku Rexhep Qosja ka reaguar lidhur me ngjarjen e para tetë dite në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, ku në rrethana të paqarta vdiq aktivisti i Vetëvendosjes, Astrit Dehari.

  Qosja, duke e fajësuar shtetin për vdekjen e Deharit, në shkrimin e tij thotë se shteti vret në disa mënyra, transmeton Periskopi.

  “Shteti nuk vret vetëm në një mënyrë: Jo. Shteti, sidomos, ...

 • Familja Dehari: Shteti e vrau Astritin

  11 Nentor, 2016

  fam-dehari-lvvPamjet e ditës së fundit të Astrit Deharit, të publikuara nga disa media, kanë tmerruar prindërit dhe familjarët e tij.

  Kjo i ka shtyrë të dalin në një konferencë për media, në të cilën, kanë akuzuar shtetin se u ka vrarë djalin. Lidhur me pamjet, gjatë ditës, avokati i familjes Dehari, ka ngritur kallëzim penal në Prokurorinë e Shtetit, duke ...

 • Hetimet për rastin e Astritit po administrohen në mënyrën më të keqe

  11 Nentor, 2016

  lvvLëvizja VETËVENDOSJE! konsideron se hetimet për vdekjen e Astrit Deharit në Burgun e Prizrenit janë duke u administruar në mënyrën më të keqe të mundshme.

  Deputetja Albulena Haxhiu në një konferencë për media tha se mbrëmë hetuesia kishte vendosur që xhirimet e kamerave nga korridori i Burgut në ditën e vdekjes t’i plasonte opinionit publik përmes mediave.

  “Ky publikim i xhirimeve ...

 • Hahn: Pa përmbushjen e kritereve nuk ka liberalizim

  11 Nentor, 2016

  hahnKomisioneri për Politikën e Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit,Johannes Hahn, i cili ka qëndruar të premten në Kosovë, ka thënë se institucionet e Kosovës duhet të vazhdojnë zbatimin e reformave të kërkuara në mënyrë që të shkohet tutje rreth procesit të liberalizimit të vizave.

  Hahn ka theksuar se Bashkimi i Evropian nuk duhet të fajësohet për vonesën e liberalizimit të ...

 • Hetimin për Astritin nuk mund t’ia besojmë këtij sistemi të drejtësisë

  10 Nentor, 2016

  lvvJanë bërë 6 ditë nga vdekja e Astrit Deharit në brugun e Prizrenit, dhe në këto 6 ditë, në vend që të kemi sa më shumë qartësi e drejtësi për rastin, vetëm sa janë shtuar dilemat dhe faktet që flasin për një sistem krejtësisht të kapur e të padrejtë, dhe për pamundësinë që t’kemi një hetim dhe vendim të ...

 • Lunaçek: Fajësimi i të tjerëve nuk ndihmon liberalizimin e vizave

  10 Nentor, 2016

  lunacekPërmirësimi i regjistrit me rastet e dënuara për krim të organizuar dhe korrupsion, si dhe ratifikimi i marrëveshjes për Demarkacion me Malin e Zi nga Kuvendi i Kosovës, mbeten dy kushtet e paplotësuara nga Kosova për marrjen e liberalizimit të vizave.

  Këto dy kushte janë ritheksuar sërish nga nënkryetarja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja për Kosovën pranë Komisionit të Parlamentit ...

 • Kosova dhe Serbia, ‘armiq’ në politikë, miq në tregti

  10 Nentor, 2016

Qendra Informative Shqiptare "Liria"