LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë, qeveria miraton raportin për matjen e territorit

  3 Mars, 2017

  kosova matjeQeveria e Kosovës miratoi të premten raportin përfundimtar të Komisionit shtetëror për matjen e territorit, një hap ky me të cilin, sipas autoriteteve i hapet rruga ratifikimit në parlament të marrëveshjes për shënimin e kufirit me Malin e Zi.

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, tha se edhe me këtë raport vërtetohet se Kosova nuk humb territor nga marrëveshja për ...

 • Fati i mëtejshëm Ramush Haradinajt vazhdon të mbetet i hapur

  3 Mars, 2017

  RamushGjykata e Apelit në Colmar e shtyu sot për më 6 prill vendimin në lidhje me dorëzimin në Serbi të Haradinajt. Gjykatësi e pranoi kërkesën e prokurorit dhe kërkoi informacione shtesë.

  Ndaj ish-kryeministrit dhe liderit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës po i zhvillohet proces që nga arrestimi i tij në pjesën franceze të aeroportit të Baselit me 4 janar. ...

 • Kosovë: Së shpejti në parlament marrëveshja për kufirin me Malin e Zi

  1 Mars, 2017

  parlamenti i ksNë Kosovë, autoritetet paralajmëruan të mërkurën se marrëveshja për shënimin e kufirit me Malin e Zi do të dërgohet shpejt në parlament, ndërsa u kanë bërë thirrje deputetëve që të mbështesin ratifikimin e saj. Kjo marrëveshje që nxiti ndarje të thella politike, ishte tërhequr në shtator të vitit të kaluar nga qeveria për shkak të mungesës së ...

 • Ushtria e Kosovës nuk bëhet pa votat e pakicave

  28 Shkurt, 2017

  tmkNdërtimi i institucionit të Forcave të Armatosura të Kosovës është përgjegjësi e madhe për deputetët e Kuvendit të Kosovës dhe për zyrtarët e lartë shtetëror, vlerësojnë zyrtarët e Qeverisë së Kosovës.

  Por, sipas tyre, mosgatishmëria e përfaqësuesve të komunitetit serb në Kuvendin e Kosovës që të votojnë për ndryshimet kushtetuese që do të çonin drejt transformimit të Forcës së Sigurisë ...

 • OKB, Përplasen përfaqësuesit e Kosovës dhe Serbisë

  28 Shkurt, 2017

  sr ksNë një sesion rutinë të Këshillimit të Sigurimit për Kosovën, përfaqësues të Beogradit dhe Prishtinës u përplasën përsëri me dy vizione të kundërta. Serbia përfaqësohej kësaj here nga Presidenti Tomislav Nikoliç, i cili shprehu pakënaqësi rreth përpjekjeve të Prishtinës për krjimin e një ushtrie. Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku tha nga ana e saj se Prishtina ...

 • Dy matje të territorit të Kosovës – dy rezultate të kundërta

  24 Shkurt, 2017

  demarkacioni me malin e ziDemarkacioni me Malin e Zi

 • Phillips: Evropa po kontribuon në radikalizmin e shqiptarëve

  24 Shkurt, 2017

  David PhillipsIzolimi i kosovarëve, refuzimi që po ia bën në vazhdimësi Evropa shtetit të vetëm në Ballkan pa liberalizim të vizave është duke kontribuuar që kosovarët të kthehen nga Lindja, ndërkohë që fuqi të mëdha si Turqia janë duke e shfrytëzuar këtë mundësi perfekte për agjendat islamike, thotë gjatë një interviste ekskluzive për “Zërin” David Phillips, profesor në Universitetin ...

 • Demarkacioni nuk i garanton Kosovës heqjen e vizave

  23 Shkurt, 2017

  vizatLuftimi i korrupsionit mund të paraqitet si kusht edhe më i rëndësishëm sesa demarkacioni i kufirit me Malin e Zi, në procesin liberalizimit të vizave për Kosovën, thonë njohës të çështjeve të integrimeve evropiane.

  Sipas tyre, demarkacioni i kufirit më Malin e Zi, nuk i garanton Kosovës liberalizimin e vizave. Deri te ky konstatim, ata vijnë duke u ndërlidhur me ...

 • Qeveria përgatitet për riprocedim, opozita për rrëzim të demarkacionit

  22 Shkurt, 2017

  qeveria e ksQeveria e Kosovës ende nuk ka saktësuar se kur do ta procedojë sërish në Kuvendin e Kosovës projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes për shënimin e vijës kufitare me Malin e Zi.

  Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Faton Abdullahu, thotë për Radion Evropa e Lirë se paraprakisht para se ky projektligj të procedohet në Kuvend, debati publik për gjetjet ...

 • Shtypi gjerman për zhvillimet në Ballkan

  22 Shkurt, 2017

  Mitrovica e ndarë dhe shpresat për një të ardhme mbi rrënoja. Mali i Zi i përçarë dhe akuzat për puç që acarojnë Rusinë. Shtypi gjerman i kushton vëmendje Ballkanit.

  shtypi gjermanNë një reportazh të gazetës gjermane “Berliner Zeitung” për Mitrovicën e ndarë vihet fokusi tek serbët e fundit që jetojnë në pjesën jugore të qytetit të ndarë. Prifti serb, Nenad ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"