LAJMET NGA KOSOVA

 • Kurti: Shtrirja dhe mbrojtja e sovranitetit është obligim kushtetues

  30 Nentor, 2022

  AlbinKryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, sot në seancën e Kuvendit të Kosovës, ku është ftuar në interpelancë ka folur rreth zhvillimeve të fundit për targat në veri dhe arritjes së ujdisë në Bruksel.

   

  Kryeministri Kurti tha shtrirja dhe mbrojtja e sovranitetit nuk është diçka e jashtëzakonshme, por është obligim kushtetues e ligjor, i institucioneve të sigurisë dhe është ...

 • BE dakordohet për liberalizim të vizave për Kosovën

  30 Nentor, 2022

  beAmbasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, kanё miratuar mandatin negociues të Këshillit tё BE-sё pёr për një rregullore për udhëtimin pa viza për mbajtësit e pasaportave të lëshuara nga Kosova.

   

  Konform mandatit tё miratuar, Presidenca do të nisë negociatat me Parlamentin Evropian, thuhet ne komunikatën pёr shtyp lёshuar nga BE.

  Ministri i Jashtëm i Republikës së Çekisë, Jan Lipavsky lidhur ...

 • Marrëveshjet e Berlinit krijojnë lehtësira për njohjen e diplomave

  29 Nentor, 2022

  Ballkani perendimorMarrëveshjet e nënshkruara nga gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor në kuadër të procesit të Berlinit, do të mundësojnë njohjen e diplomave universitare dhe mundësi punësimi në këto vende. Në një përgjigjeje për Radio Kosovën, Ministria e Arsimit thekson se, tashmë do të ketë procedura të thjeshtësuara për njohjen e tyre. Ndërsa, ekspertët thonë se lehtësira do të ketë ...

 • Gëzuar 28 Nëntorin!

  28 Nentor, 2022

  flamuri

  Më 28 nëntor 1443 i madhi Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ngriti flamurin kombëtar në kalanë e Krujës.

  Më 28 nëntor 1912, Ismail Qemali ngriti flamurin në Vlorë dhe shpalli pavarësinë e Shqipërisë.

  Gëzuar e për Shumë Vjet Festën e Flamurit!

  Gëzuar festën e pavarësisë!

 • Kurti: 28 Nëntori, data më e madhe e shqiptarëve

  25 Nentor, 2022

  AlbinAmbasada e Shqipërisë në Kosovë i ka bërë bashkë liderët shtetëror e politik, deputetë e ambasadorë të akredituar në Kosovë për nder të 110 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë.

   

  Kryeministri, Albin Kurti 28 Nëntorin e ka quajtur datën më të madhe të shqiptarëve.

  “Sot, kjo është data më e madhe e shqiptarëve si datë e themelimit të shtetit të kombit, andaj ...

 • Nga plani franko-gjerman në propozim të Brukselit: Çka dihet deri më tani?

  24 Nentor, 2022

  arkiviPas arritjes së marrëveshjes për targat ilegale serbe mes Kosovës dhe Serbisë më 23 nëntor, kryediplomati evropian, Josep Borell, paralajmëroi se në ditët në vijim do t’i ftojë liderët e të dyja shteteve në Bruksel për të diskutuar për “Propozimin e Brukselit”, të mbështetur nga Franca dhe Gjermania.
  Por, çka dihet deri më tani lidhur me këtë propozim?

  Që nga vera ...

 • Kurti: Targat janë teknike, por pasojat janë më shumë se politike

  24 Nentor, 2022

  Albin(E plotësuar, ora 12:10) Kuvendi i Kosovës po vazhdon punimet e seancës plenare.

  Kurti: Targat janë teknike, por pasojat janë më shumë se politike

   

  (E plotësuar, ora 11:30) Kryeministri Kosovës, Albin Kurti, sot para deputetëve në Kuvendit të Kosovës, ka folur për dakordimin e djeshëm në Bruksel, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  “Qëllimi ynë ishte që propozimi franko-gjerman për normalizim, përmes një marrëveshjeje  ...

 • Pas marrëveshjes për targat pritet që Kurti dhe Vuçiq të ftohen sërish në Bruksel

  24 Nentor, 2022

  targatNë momentin e fundit arrihet marrëveshja për targat. Borrell paralajmëron takime të reja mes Kurtit dhe Vuçiqit në Bruksel. Presidentja e Kosovës falëndern SHBA për marrëveshjen.

   

  Kryediplomati i BE-së Josep Borrel thotë se do të sigurohet që çështjet dhe parimet kryesore që lidhen me normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi. Palët douhet të kuptojnë se të gjitha marrëveshjet duhet të zbatohen.

  Shefi i ...

 • REAGIME|Petkoviq i reagon Trajkoviqit: Mos gënjeni popullin

  24 Nentor, 2022

  Petkovic Trajkovic(Plotësuar) Me marrëveshjen Kosovë-Serbi për targat të arritur të mërkurën në mbrëmje në Bruksel, është mbyllur qendra e regjistrimit të automjeteve në Rashkë të Serbisë.

   

  Kështu shkroi ndër të tjera në Twitter, kryetarja e Lëvizjes Evropiane të Serbëve nga Kosova, Rada Trajkoviq.

  Por ndaj këtij deklarimi, reagoi Petar Petkoviq, kryenegociator i Serbisë për bisedimet me Kosovën. Sipas tij, me këtë ...

 • SHBA-ja mirëpret marrëveshjen Kosovë – Serbi

  24 Nentor, 2022

  zëdhënësit të Departamentit amerikan të Shtetit Ned PriceShtetet e Bashkuara mirëpritën marrëveshjen e arritur ndërmjet Kosovës dhe Serbisë “për masat për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të tensioneve”.

   

  Në një deklaratë të zëdhënësit të Departamentit amerikan të Shtetit Ned Price përgëzohet marrëveshja e të dy vendeve “për t’u përqendruar plotësisht dhe urgjentisht në normalizimin e marrëdhënieve nën kujdesin e dialogut të lehtësuar ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"