LAJMET NGA KOSOVA

 • Ymeri: Imponimi me dhunë i kësaj Marrëveshje për demarkacion vetëm sa e thellon krizën politike dhe e rrit pakënaqësinë e qytetarëve

  21 Shkurt, 2017

  Ymeri VVEdhe sa kohë, edhe sa argumente do të duhen që pushtetarët e mediat pranë tyre të binden se çështja e demarkacionit nuk është çështje e opozitës, por çështje e krejt Kosovës?

  Numri i ekspertëve që po e kundërshtojnë versionin e demarkacionit të propozuar nga qeveria vetëm po shtohet. Profesorë, studiues, profesionistë të gjeografisë, topografisë e marrëdhënieve ndërkombëtare po këmbëngulin ...

 • Gjetjet e Komisionit nuk ‘pajtojnë’ pushtetin dhe opozitën rreth demarkacionit

  21 Shkurt, 2017

  kufiri ks mz 2Prezantimi i gjetjeve të Komisionit shtetëror për matjen e territorit, sipas të cilave, Kosova nuk ka humbur territor me marrëveshjen për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, nuk i ka zbutur tensionet pushtet – opozitë në lidhje me këtë çështje.

  Komisioni shtetëror, paraqiti të gjeturat, të cilat ende nuk janë finale, por që konstatojnë se me ...

 • Komisioni për demarkacionin: Kosova nuk humb territor

  21 Shkurt, 2017

  Komisioni për matjen e territorit të Kosovës, konstaton se Kosova momentalisht ka një sipërfaqe prej 10.905.25 kilometrash katrorë dhe se nuk ka humbur territor me Marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi.

  kufiri ks mzPeizazh në kufirin Kosovë-Mali i Zi me Bjeshkët e Nëmuna në sfond

  Komisioni për matjen e territorit të Kosovës, publikoi të dhënat e tij të ...

 • Pse po tregohet i pafuqishëm Kuvendi i Kosovës?

  20 Shkurt, 2017

  kuvendi i ksVendimmarrja në Kuvendin e Kosovës është sfiduar seriozisht këto dy vitet e fundit. Kuvendi po përballet me mungesën e votave për marrjen e vendimeve për disa çështje të proklamuara si prioritete politike në nivel të Kosovës, siç është Marrëveshja për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, që ndërlidhet me liberalizimin e vizave apo edhe me formimin ...

 • Bushati: Dialogu Kosovë-Serbi të rivlerësohet

  17 Shkurt, 2017

  BushatiZëri i Amerikës: Zoti Ministër, Kosova feston 9 vjetorin e Pavarësisë së saj por këtë herë në një situatë jo fortë të qetë, nëse i referohemi zhvillimeve të fundit. Në vlerësimin tuaj, a ka rrezik që kjo situatë të përkeqësohet? Dhe çfarë ka bërë apo mund të bëjë Shqipëria?

  Ministri Bushati: “Gjatë këtyre 9 viteve, Kosova ka bërë hapa përpara ...

 • Perspektiva e pasigurtë e rinisë në shtetin e ri – Kosova 9 vjet e pavarur

  17 Shkurt, 2017

  Që nga shpallja e pavarësisë me 17 shkurt 2008 e deri më tani, Kosova është njohur nga 113 vende të botës dhe është anëtarësuar në shumë organizata ndërkombëtare, por jo në OKB.

  9 vjet pavaresiMë 17 shkurt të vitit 2008, Kosova shpalli pavarësinë e saj nga Serbia me një mbështetje të gjerë ndërkombëtare. Nëntë vjet pas saj, Kosova është njohur ...

 • Mappes-Niediek: “Europa është një fuçi baruti, Ballkani një fitil”

  17 Shkurt, 2017

  Eksperti për Ballkanin Norbert Mappes-Diediek në intervistë për DW thekson, se tërheqja e BE-së nga Ballkani mund të ketë pasoja të rënda si për Ballkanin, por edhe për të gjithë Europën.

  Norbert Mappes-DiediekDeutsche Welle: Në javët e muajt e fundit në Ballkanin Perëndimor (Maqedoni, Shqipëri, Kosovë, Serbi, Mal të Zi, Bosnje-Hercegovinë, Kroaci) toni midis shteteve apo grupeve të ndryshme etnike ...

 • Kosova, nëntë vjet pavarësi

  17 Shkurt, 2017

  KosovoKosova shënon të premten përvjetorin e nëntë të pavarësisë së saj, në një periudhë kur po mbushen dy vjet të një krize të rëndë politike.

  Organizime të pakta e të zbehta po përshkojnë përvjetorin e pavarësisë, shënimi së cilës vazhdon të pasqyrojë ndarjet e thella politike.

  Opozita vazhdon të kërkojë shpalljen e zgjedhjeve të reja dhe largimin e qeverisë të cilën ...

 • Albin Kurti në Top Show: Metodat e reja që po ndjek Serbia ndaj Kosovës

  15 Shkurt, 2017

  kurti-tp-show

  Kur na ndajnë vetëm dy ditë nga 9-vjetori i Pavarësisë së Kosovës, Ish-lideri i Vetëvendosje, Albin Kurti, i ftuar në studion e Top Show, ka pohuar se Pavarësia Kosovës i ka ardhur pikërisht nga protestat e 10 shkurtit 2007 të organizuar nga Vetëvendosje.

  Alban Dudushi: Vjet ju nuk ia uruat pavarësinë Kosovës, do ia uroni ...

 • Kosovë, parlamenti me rezolutë për përshpejtimin e formimit të ushtrisë

  15 Shkurt, 2017

  Me 68 vota për dhe asnjë kundër, Parlamenti i Kosovës miratoi një rezolutë për shndërrimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forcë të Armatosur.

  Në rezolutën e përkrahur nga të gjitha partitë politike, i bëhet thirrje qeverisë së Kosovës që sa ma parë, të bashkërendojë dhe ta procedojë në parlament për miratim, strategjinë për transformim të Forcës së Sigurisë në Forcë të Armatosur të Kosovës.

  Po ashtu në rezolutë thuhet së ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"