LAJMET NGA KOSOVA

 • Emërohen gjykatësit e Gjykatës së Posaçme për Kosovën

  7 Shkurt, 2017

  GjykataShefja e misionit të Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit në Kosovë, Aleksandra Papadopoulou, emëroi të martën, nëntëmbëdhjetë gjykatës ndërkombëtarë, që do të veprojnë në kuadër të Gjykatës së Posaçme për krime lufte në Kosovë.

  Në një komunikatë të gjykatës thuhet se ata “do të jenë fizikisht të pranishëm në selinë e saj vetëm me kërkesë të kryetarit, për ushtrimin ...

 • Bie muri (që para dhjetorit nuk egzistonte), ngrihet Asociacioni

  6 Shkurt, 2017

  Muri MitroviceTë martën do të nisë zbatimi i projektit të ri nga autoritetet lokale të Mitrovicës së veriut, të cilat ditën e diel e rrënuan murin e ngritur në afërsi të urës kryesore mbi lumin Ibër, urë kjo që lidh jugun dhe veriun e këtij qyteti.

  Autoritetet lokale të Mitrovicës së veriut kanë paralajmëruar “ndërtimin e një konstruksioni prej betoni, i ...

 • Vuçiq kërcënon Kosovën nga Rashka -në takimin me Lista Srpska edhe shefi i ushtrisë së Serbisë

  2 Shkurt, 2017

  VuciqPërveç udhëheqësve të Lista Sprska të cilët kanë shkuar në Rashkë për ta takuar Vuçiqin në takim po marrin pjesë edhe Ministri serb i Mbrojtjes, Zoran Gjorgjeviq dhe Shefi u Ushtrisë së Serbisë, Ljubisa Dikoviq

  Përfaqësuesit politikë serbë nga Kosova tashmë kanë arritur në Rashkë, aty ku i thirri kryeministri serb, Aleksandar Vucic të takohen dhe ta flasin për Kosovë. ...

 • Bruksel: “Takim tmerrësisht i keq”

  2 Shkurt, 2017

  Raundi i fundit i dialogut mes delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë dështoi në tërësi. Atmosfera përshkruhet si shumë e keqe.

  serbia ksDelegacionet e Kosovës dhe Serbisë ku ishin përfaqësuesit më të lartë të vendeve, presidentët Hashim Thaçi dhe Tomisllav Nikoliq, si dhe kryeministrat Isa Mustafa dhe Aleksandar Vuçiq, nuk dolën fare para gazetarëve. Burimet e Deutsche Welles thonë se takimi ...

 • Kryeministri Edi Rama në Kosovë

  2 Shkurt, 2017

  RamaKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama bëri thirrje sot për bashkërendim të punës ndërmjet institucioneve të Kosovës dhe Shqipërisë për siç tha fshirjen e listave të urdhër arresteve, si ai i lëshuar nga autoritetet serbe në bazë të të cilit, Ramush Haradinaj u ndalua në Francë. Ai bëri këto komente gjatë një vizitë në Kosovë, ku po takohet me udhëheqës ...

 • Nikoliq: „Zajednica do të kërkojë pavarësi nga Prishtina, nëse…“

  1 Shkurt, 2017

  NikoliqNë Bruksel kanë nisur negociatat në nivelin më të lartë për çështjet e parealizuara, por që në fillim u pa që palët kanë qëndrime krejtësisht të ndryshme.

  Kërkesa kryesore e Kosovës që negociatat të përfundojnë me njohjen e pavarësisë, „nuk do të pranohet nga Beogradi”. Këtë e deklaroi presidenti i Serbisë Tomisllav Nikoliq, në prag të fillimit të raundit të ...

 • FH: Shqipëria dhe Kosova, pjesërisht të lira

  31 Janar, 2017

  FHLiritë demokratike kanë pësuar rënie gjatë vitit të fundit në Ballkan për shkak të keqësimeve në proceset zgjedhore dhe dobësim në sundimin e ligjit. Në këtë përfundim arrin organizata Freedom House, e cila sapo ka nxjerrë raportin e fundit mbi gjendjen e lirisë në botë. Freedom House fajëson dobësimin e rolit të Bashkimit Evropian si promotor i ndryshimeve demokratike ...

 • FDH: Fshehja e dëshmive të krimeve në Kosovë

  31 Janar, 2017

  DossierKosovo, Serbia HLC

 • Serwer: tani është koha për Ushtrinë e Kosovës

  30 Janar, 2017

  SerwerTë qënit pro dialogut do të thotë mbështetje për sovranitetin dhe pavarësinë e Republikës së Kosovës. Kështu ka deklaruar analisti i i njohur amerikan Daniel Serwer në një intervistë për Radio Televizionin e Kosovës. Serwer ka thënë se tashmë ka ardhur koha për krijimin e Ushtrisë së Kosovës.

  Dialogu Kosovë-Serbi sipas Daniel Serwerit duhet të japë rezultate të balancuara për ...

 • Bruksel: Sërish takim i nivelit të lartë Prishtinë-Beograd

  30 Janar, 2017

  Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogherini ka ftuar kryeministrin e Kosovës dhe atë të Serbisë (01.02) në Bruksel, për raundin e ri të bisedimeve në kuadër të dialogut ndërmjet dy vendeve.

  takimi PR BGPërfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini, sërish ka ftuar në zyrën e saj, udhëheqësit politik të Prishtinës dhe Beogradit, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"