LAJMET NGA KOSOVA

 • Berlini dhe kriza e fundit në Ballkan

  27 Janar, 2017

  Ballkani hartaSi i sheh Gjermania tensionet e fundit në Ballkan, autokracinë në Serbi dhe perspektivën evropiane? Për këto çëshjte flasin tre deputetë gjermanë.

  Brexit, kriza ekonomike, Trumpi… ka shumë probleme me të cilat aktualisht merret Komisioni i Bundestag-ut për Politikën e Jashtme. E megjithatë të mërkurën (26.01) ai gjeti kohë të trajtojë seriozisht edhe zhvillimet në Ballkanin Perëndimor. Tre deputetë ...

 • Albin Kurti: Qeveria e Shqipërisë nuk duhet ta lërë vetëm Kosovën

  26 Janar, 2017

  albin-kurtiAlbin Kurti deputet i Lëvizjes Vetëvendosje flet në “Koha Jonë” për tensionet mes Kosovës dhe Serbisë, arrestimi i Haradinaj, negociatat në Bruksel dhe një apel për Tiranën

  Albin Kurti, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje thotë se janë të gjitha gjasat për një konflikt të ri mes shqiptarëve dhe serbëve. Në një intervistë për “Koha Jonë”, Kurti shprehet se sot në Beograd ...

 • Observer: NATO stacionohet në vendet baltike dhe harron se Rusia do testojë Ballkanin, testi i parë i Trump në politikën e jashtme do jetë Kosova

  26 Janar, 2017

  Putin

  Vladimir Putin e sheh intervenimin perëndimor në Bosnjë dhe Kosovë si fyerje për botën sllavo-ortodokse – dhe ai planifikon hakmarrje, shkruan opinionisti i “Observer” dhe eksperti i spiunazhit amerikan John R. Schindler.

  Pesëmbëdhjetë vjet pas përfundimit të luftërave në Ballkan dhe prej sulmeve të 11 shtatorit në SHBA, është lehtë të harrosh sesa kohë kanë shpenzuar spiunët, ushtarët dhe diplomatët ...

 • Serbia po e sheh Kosovën si “kafshatë të lehtë”

  26 Janar, 2017

  RKQytetarët e Kosovës janë të shqetësuar nga zhvillimet e fundit në raportet me Serbinë dhe zhvillimet e fundit në politikën ndërkombëtare. Reciprociteti dhe Formimi i Ushtrisë së Kosovës shihet nga analistët si opsion që mund të frenojë ambiciet e Serbisë në Kosovë.

  Raportet Kosovë-Serbi nuk po acarohen, pasi kanë qenë të acaruara në vazhdimësi, ka thënë në një prononcim për ...

 • Dejevsky: Njohja e Kosovës nga Rusia si shkëmbim për Krimenë

  26 Janar, 2017

  MarryMary Dejevsky, publiciste britanike dhe njohëse e rrethanave në Rusi

  Publicistja e njohur britanike, njohëse e rrethanave në Rusi, Mary Dejevsky, i tha Radios Evropa e Lirë, se zgjidhja e mundshme përmes një marrëveshjeje mes ...

 • BE kërkon vetëpërmbajtje nga Kosova dhe Serbia

  25 Janar, 2017

  kosovo serbia MogheriniShefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian Federica Mogherini u kërkoi të mërkurën përfaqësuesve të Kosovës dhe Serbisë që të përmbahen nga komentet dhe të përmbushin zotimin për të lënë prapa tensionet.

  Komentet e saj pasuan takimin e së martës në nivelin më të lartë politik ndërmjet të dyja palëve në Bruksel ku u diskutua mbi tensionet ...

 • TI: Kosova e 95-ta me shkallën e korrupsionit

  25 Janar, 2017

  Organizata ndërkombëtare “Transparency International”, e radhiti Kosovën në vendin e 95 për shkallën e korrupsionit gjatë vitit 2016. Organizatat e pavarura në Kosovë thonë se radhitja që i është bërë Kosovës në mesin e 176 vendeve të botës është pasqyrim i gjendjes reale ku shkalla e korrupsionit vazhdon të mbetet e lartë.  (voa)

   

 • Përfundoi takimi Kosovë – Serbi

  24 Janar, 2017

  takimi kosserUdhëheqësit më të lartë të Kosovës dhe Serbisë, i dhanë fund një takimi në Bruksel, në një përpjekje të Bashkimit Evropian për të ulur tensionet ndërmjet të dyja vendeve.

  Të dyja palët i cilësuan bisedimet si shume të vështira por të rëndësishme për situatën në terren

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi tha se ishte një takim “jo i lehte por ...

 • Kurti: Serbia ka plane për aneksimin e “Trepçës”, Tirana dhe Prishtina zyrtare të zbrapsur

  23 Janar, 2017

  albin-kurtiIsh- lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në një intervistë dhënë për “Shekullin” e Tiranës ka thënë se Serbia ka synim aneksimin e “Trepçës”.

  Shqiptarët, po aq sa qeveritë e dy shteteve shqiptare, nuk janë të përgatitur për të përballuar sfidat që kanë përpara dhe as për të qenë faktor në rajon. Duke e komentuar arrestimin e Ramush Haradinajt në Francë, ...

 • Takim i nivelit të lartë Kosovë-Serbi në Bruksel

  23 Janar, 2017

  Të martën (24.01) në Bruksel takohen presidentët dhe kryeministrat e Kosovës dhe të Serbisë. Ky takim i nivelit të lartë zhvillohet me ndërmjetësim e shefes së diplomacisë evropiane Federika Mogherini.

  isa mogherini vucicTë martën (24.01) në Bruksel Kosova dhe Serbia zhvillojnë bisedime për normalizimin e marrëdhënieve pas disa muajsh ndërprerjeje. Në takimin, që zhvillohet në zyrën e shefes së diplomacisë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"